אלרגיות - טיפול טבעיאלרגיות - רקע כללי

אלרגיה הינה תגובתיות יתר לא נורמלית של מערכת החיסון למרכיב מסוים. הגוף מגיב כאילו אותו מרכיב מהווה סכנה לגוף, בעוד שהרכיב הינו תמים לחלוטין. תגובה אלרגית משמעה שתאי מסט, תאים המכילים היסטמין והפרין ובזופילים, סוג של תאי דם לבנים (שהינם חלק ממערכת החיסון) משופעלים על ידי נוגדנים מסוג IgE. שיפעול זה גורם לתגובה דלקתית שיכולה לעורר תגובות שונות בגוף - מנזלת כרונית ועד שוק אנאפילקטי שעלול לגרום למוות. התאים הלבנים, תאי מערכת החיסון, חשובים ביותר לגוף למניעת פלישה של גורמים עוינים כגון חיידקים ווירוסים. בזופילים לוקחים חלק במאבק נגד פולשים ובאיחוי פצעים. אלרגיה מתרחשת כשמערכת החיסון מגיבה למרכיב תמים ולא מזיק כאילו והוא היה פולש מסוכן. מרכיב, שאצל רוב האנשים אינו גורם לתגובה, אצל אנשים הסובלים מאלרגיה הוא גורם לתגובתיות יתר.


תגובה אלרגית יכולה להיות מקומית או מערכתית כתגובה למפגש עם האלרגן.

תגובה מקומית יכולה להופיע ב:
• אף: נזלת כרונית
• עיניים: עיניים אדומות ודומעות
• דרכי נשימה: התעטשויות, כיווץ דרכי הנשימה, צפצופים והפסקת נשימה, אסטמה
• אזניים: גודש, כאב, ירידה ברמת השמיעה, חוסר ניקוז בנוזלי האוזן
• עור: פריחות, אקזמה, אורטיקריה, דרמטיטיס
• כאבי ראש, מיגרנות

תגובה מערכתית יכולה להופיע ב:
• מערכת העיכול
• מערכת הנשימה
• מערכת הדם
• תגובה אלרגית יכולה לגרום לחסימה של דרכי נשימה, בצקתיות, לחץ דם נמוך, איבוד הכרה ואף מוות.

המרכיבים שיוצרים הכי הרבה תגובה אלרגית הם:
• אבקת פרחים
• קרדיט האבק
• עובש
• קשקשי חיות מחמד
• אוכל
• עקיצות חרקים
• תרופות

למחלות אלרגיות יש נטייה גנטית חזקה. תאומים זהים בעלי סיכוי של 70% ללקות באותו סוג של אלרגיה. לתאומים לא זהים הסיכוי הוא 40% לחלוק את אותה אלרגיה. הורים אלרגים בעלי סיכון גבוה יותר להוליד ילדים אלרגים.

תאוריית ההגינייה
תאורייה זו גורסת כי סביבה סטרילית, נטולת חיידקים ווירוסים, גורמת לתגובה אלרגית. הסיבה לכך, שדווקא המצאות וירוסים וחיידקים מנטרלים את תגובת היתר של מערכת החיסון. במילים אחרות, אם אדם חי בסביבה סטרילית, ללא פתוגנים ש"יעסיקו" את המערכת החיסונית, המערכת החיסונית פנויה לתקוף מרכיבים שאינם מהווים סיכון לגוף, כגון אבקת פרחים.
מחקרים אפידימיולוגים תומכים בתאורייה זו. נמצא כי במדינות המתפתחות, ששם הסטריליות נמוכה, יש פחות מקרים של מחלות אוטואימוניות ומחלות אלרגיות. כמו כן, השימוש הרב באנטיביוטיקה, הגורם לסטריליות, מקושר לעלייה במקרי האסטמה.


אלרגיות - טיפול נטורופתי טבעי

אלרגיה הינה תופעה שכיחה יותר בעולם המודרני מאשר במדינות עולם שלישי. עובדה זו תומכת בתאוריה הנטורופתית הגורסת כי שפעול יתר של מערכת חיסון, וכתוצאה מכך תגובה אלרגית, נגרם על ידי אי תקינות של מערכת העיכול. כתוצאה מעיכול לקוי המזון לא מתעכל וחלקיקים גדולים מידי של חלבונים נספגים לזרם הדם. מערכת החיסון מזהה חלקיקים אילו כזרים ותוקפת אותם. תאוריה זו נקראת "תאוריית המעי הדולף". אלרגיה נחשבת למיסתורין ברפואה הקונבנציונלית ובמחלות רבות על רקע אלרגיה, כגון אורטיקריה, אטופיק דרמטיטיס ואסטמה, לא יודעים מהו האלרגן המשפעל את תגובת מערכת החיסון. הטיפול הנטורופתי מציע כמה פתרונות למציאת האלרגן. נראה כי הקשר העובדתי הרציני ביותר הינו הקשר בין אלרגיה לבין אי סבילות למזון, התפשטות פטריית הקנדידה ו\או חוסר איזון במערכת העיכול. במסגרת הטיפול הנטורופתי, לאחר תשאול מעמיק,מאבחן הנטורופת אם יש אלרגיה למזון , התפשטות הקנדידה או היפוכלורידריה, ובונה תכנית טיפול בהתאם. לכל אחת מהתופעות סימפטומים ספציפיים בנוסף לסימפטומים של האלרגיה, המאפשרים אבחון מדויק:


אי סבילות למזון
על פי מחקרים קליניים נמצא כי דיאטת אלימינציה ואתגר, המאבחנת אם יש קשר בין תזונה לבין הופעת האלרגיה, יעילה בהרבה מהמקרים. הטיפול הנטורופתי באלרגיה ראשית כולל דיאטת אלימינציה ואתגר. דיאטה זו מתבצעת על ידי הורדת כול המרכיבים האלרגנים מהתזונה. אחרי שיש הטבה משמעותית בסימפטומים, עוברים לשלב האיתגור שבו מאתגרים את הגוף בכול מזון בנפרד ובודקים אם הסימפטומים חוזרים. במידה והסימפטומים חוזרים אחרי החזרת מזון מסוים לתזונה נעשה הקשר בין סוג המזון להופעת האלרגיה. הפתרון אם כן, הוא הוצאת המזון הבעייתי מהתזונה.

היפוכלורידריה
מחקרים מצאו קשר חזק בין אלרגיה לבין מצב הנקרא היפוכלורידריה. היפוכלורידריה - תת חומציות בקיבה - הינו מצב בו תאים מהקיבה מייצרים מעט מידי חומצת קיבה -חומצה הידרוכלורית. היפוכלורידריה הינו מצב שכיח, בעיקר אצל אנשים מבוגרים. ככל שהגיל עולה, קטנה יכול ייצור חומצת קיבה ומיצי קיבה של האדם. בגלל חוסר המודעות לבעיה של היפוכלורידריה, ובגלל שבחלק מהמקרים היפוכלורידריה היא ללא סימפטומים או סימפטומים קלים, ברוב המקרים היא לא מטופלת, ובעיה עלולה לצוץ בשלבים מאוחרים יותר בצורה חמורה יותר. מכיוון שהבעיה היא לרוב אינה מאובחנת ומטופלת, לא מודעים לקשר בין היפוכלורידריה לבין מצבי חולי שונים, כמו האלרגיה. עקב ההיפוכלורידריה המזון אינה מעוכל בצורה יעילה, חלקיקים גדולים מידי נספגים בזרם הדם ויוצרים תגובה אלרגית במערכות שונות בגוף. מטרת הטיפול הנטורופתי במקרה זה הינו לאזן את מערכת העיכול על מנת לאפשר הפרשה תקינה של חומצה הידרוכלורית.

איזון מערכת העיכול דורש התייחסות למספר נושאים:

צמחי מרפא מרים
עיקר הטיפול הטבעי ב היפוכלורידריה יעשה על ידי פורמולות מותאמות של צמחי מרפא מרים. צמחים אלו, פועלים ישירות על מערכת העיכול, מגרים את הפרשת אנזימי העיכול ומעודדים הפרשה של חומצה הידרוכלורית.

תזונה
בניית תפריט תזונתי המורכב בעיקר ממזונות קלים לעיכול על מנת לסייע למערכת העיכול בתחילת תהליך השיקום.

תוספי תזונה
‏שימוש בתוספי מזון, במיוחד אנזימי עיכול, לסיוע בעיכול המזון.


אלרגיות - שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי

שאלה:
בני סובל מאטופיק דרמטיטיס. הוא נבדק אצל אלרגולוג ולא נמצאה אלרגיה למזון. זה אומר שהמזון אינו הגורם לאלרגיה?
תשובה:
אי סבילות למזון אינה מתווכת ע"י מערכת החיסון ולכן לא ניתן לאתר אותה בבדיקות דם. הדרך בה ניתן לאתר אי סבילות שכזו היא ע"י דאטת אלימינציה ואתגר כדי להאבחן מהו הטריגר הגורם לך לליחה. בתזונה זו, במסגרת טיפול נטורופתי, מורידים את כל המזונות האלרגנים לתקופה של כמה שבועות. לאחר שהסמפטומים נעלמים, מאתגרים את הגוף כל פעם עם סוג מזון אחר כדי לבדוק אילו המזונות מעוררים את התגובה. זוהי הדרך היחידה לאבחן את הקשר בין האלרגיה של בנך לבין המזון.

שאלה:
בתי סובלת מדלקות אוזניים חוזרות. האם יש לכך טיפול נטורופתי?
תשובה:
בוודאי שיש טיפול נטורופתי לדלקות אזניים, ואף יעיל ביותר!
במסגרת הטיפול הנטורופתי ב דלקת אוזניים מזהים את המזון האלרגני על ידי דיאטת אלימינציה ואתגר. בשלב הראשון מורידים את כל המזונות האלרגנים מהתזונה עד לקבלת הטבה משמעותית בסימפטומים, ולאחר תקופת רגיעה מאתגרים את הגוף עם המזונות האלרגנים, כל פעם סוג מזון אחד בנפרד, כדי לגלות מה סוג המזון הבעייתי. מבחינה נטורופתית, דלקות אוזניים חוזרות הן מצב של רגישות למזון או חסר תזונתי. האלרגיה נחשבת בספרות הרפואית כסיבה העיקרית לדלקת כרונית באוזן ורוב המחקרים מראים כי רוב הילדים הסובלים מדלקת אוזן כרונית סובלים מאלרגיה לתשאיפים. התגובה האלרגית גורמת לחסימה של חצוצרת השמע בעזרת שני מנגנונים: נפיחות דלקתית של החצוצרה ונפיחות דלקתית של האף. במילים אחרות, התגובה האלרגית גורמת ליצירת ליחה, שגורמת לחסימת התעלה. כשהתעלה חסומה נוצר מצע פורה לחיידקים ווירוסים להתרבות. בנוסף לתזונה דלת האלרגנים מחזקים את מערכת החיסון במסגרת הטיפול הנטורופתי על מנת למנוע הישנות של דלקת אוזניים וזיהומים במערכת הנשימה העליונה.

שאלה:
אני סובל מאנגיודמה - אורטיקריה כרונית כבר יותר מ 15 שנה, אני לא מוצא שום פתרון קונבנציונאלי בתקופה האחרונה הגעתי למצב בו אני סובל מזה באופן יומיומי בכל חלק אפשרי בגוף ( פנים, גב, חזה, רגליים, ידיים.... והרשימה ארוכה ) אני מחפש פתרון לסיפור אם מישהו יודע איך לעזור ולהקל או אף לפתור אני אשמח לשמוע
תשובה:
האבחנה הנטורופתית לאורטיקריה זהה לאבחנה הקונבנציונלית - אלרגיה. שאלת המיליון דולר היא למה אתה אלרגי. הרפואה הקונבנציונלית נותנת תרופות לדכא את מערכת החיסון ואילו הטיפול הנטורופתי מחפש את שורש הבעיה, את מה שמחולל את האלרגיה, את האלרגן. ברגע שיודעים מהו האלרגן ומנטרלים אותו, הבעיה נפתרה.
במסגרת הטיפול הנטורופתי באורטיקריה מזהים את המזון האלרגני על ידי דיאטת אלימינציה ואתגר. בשלב הראשון מורידים את כל המזונות האלרגנים מהתזונה עד לקבלת הטבה משמעותית בסימפטומים, ולאחר תקופת רגיעה מאתגרים את הגוף עם המזונות האלרגנים, כל פעם סוג מזון אחד בנפרד, כדי לגלות מה סוג המזון הבעייתי.
בנוסף, יש לאבחן על ידי תשאול מקיף ויסודי מה מצב מערכת העיכול שלך והאם קיימת היפוכלורידיה או קנדידה מערכתית ולטפל בהתאם.

 

אלרגיות - מחקרים רפואיים אודות הטיפול הטבעי

פרוביוטיקה יעילה לטיפול בריניטיס אלרגית
מחקר המוכיח כי תוסף של חיידקים פרוביוטיים יעיל בטיפול בריניטיס אלרגית

חלב פרה ואטופיק דרמטיטיס
תגובה אלרגית לחלב פרה ולחלב סויה אצל תינוקות עם אטופיק דרמטיטיס

מעי חדיר ואורטיקריה
מחקר העוסק בקשר בין חדירות המעי להופעת אורטיקריה


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית