האם מותר לקחת יוד עם אלטרוקסין?

 

שאלה
יש לי תת פעילות בלוטת התריס ואני לוקחת אלטרוקסין מזה 5 שנים. למרות לקיחת האלטרוקסין אני לא מרגישה מאוזנת. אני לא מצליחה לרדת במשקל וסובלת מעצירות. קראתי באינטרנט על טיפול טבעי לתת פעילות בלוטת התריס ושכדאי לקחת יוד. האם מותר לי לקחת כמוסות של יוד? מה הטיפול המומלץ בשבילי?

 

תשובה

תת פעילות בלוטת התריס הינו מצב שכיח שבו בלוטת התריס, האחראית על חילוף החומרים בגוף, מאטה את הקצב שלה ופועלת בצורה פחות יעילה. ההאטה גורמת לתופעות שונות בגוף כגון עלייה במשקל, עצירות, עייפות, עור יבש ומעובה, מחזור ווסתי כבד, נשירת שיער ועוד. בדרך כלל מאבחנים תת פעילות של בלוטת התריס בבדיקת דם, שם בודקים את רמת ה TSH - זהו הורמון המופרש בעודף מבלוטת יותרת המוח מכיוון שבלוטת התריס אינה מפרישה את ההורמונים שהיא צריכה להפריש. ככל שה TSH גבוה יותר כך תת הפעילות חמורה יותר. ברוב המקרים של תת פעילות בלוטת התריס הסיבה אינה ידועה. במקרה שלך, לאחר 5 שנים של לקיחת אלטרוקסין מטרת הטיפול תהיה לאזן את הגוף והבלוטה יחד עם התרופה.

אסור לקחת יוד כשנוטלים אלטרוקסין
לשאלתך, יוד הינו מינרל חיוני להרכבת הורמון היוצר על ידי בלוטת התריס. כשמינרל זה חסר בגוף יכולה להיווצר תת פעילות של בלוטת התריס ולכן נותנים אותו כתוסף, אולם במידה ואת נוטלת אלטרוקסין אסור לקחת יוד במקביל. תת פעילות בלוטת התריס על רקע חסר ביוד היא נדירה אצלנו כי בד"כ מוסיפים יוד למלח שולחן. בראייה הנטורופתית אחת הסיבות המרכזיות לתת פעילות של בלוטת התריס זה מתח וסטרס. בזמן מתח ולחץ גבוהים מופרשים הורמוני אדרנלין המעודדים הפרשה מוגברת של הורמוני התריס. לאורך זמן הבלוטה נשחקת ומאטה את קצבה. על מנת לחזק ולאזן את בלוטת התריס יש להתאים תכנית טיפול המורכבת מצמחי מרפא המחזקים את בלוטת התריס ובלוטת האדרנל ביחד. דוגמא לצמח נחקר בנושא זה הוא ויטניה, או בשמו ההודי אשווגנדה. הויטניה מסייעת בחיזוק בלוטת התריס דרך הורדת רמות מתח ולחץ. התאמה של פורמולת צמחי מרפא במשך זמן תחזק את בלוטת התריס ותאזן את רמות במתח בגוף.

 

לסיכום, טיפול נטורופתי לתת פעילות בלוטת התריס כולל

צמחי מרפא: לאיזון וחיזוק תפקוד בלוטת התריס ובלוטת האדרנל
תוספי תזונה: לחיזוק ואיזון בלוטת התריס
תזונה: להקלה על חילוף החומרים בגוף והזנת הגוף בכל המרכיבים החיוניים


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית