איזה צמחי מרפא הכי יעילים לטיפול בסוכרת סוג 2?

 

שאלה
אימי בת 65 אובחנה לאחרונה כסובלת מסוכרת סוג 2. לפני שהיא מתחילה לקחת תרופות אני רוצה לנסות למצוא משהו טבעי עבורה שיכול לעזור לה להוריד את הסוכר בדם. הגעתי לאתר שלך וקראתי שיש צמחי מרפא שיכולים לעזור בטיפול בסוכרת סוג 2 ורציתי לשאול על איזה צמחי מרפא הכי מקובל או הכי בשימוש לטיפול בסוכרת סוג 2 באופן טבעי?תשובה

ישנם כיום צמחי מרפא רבים וטובים לטיפול טבעי בסוכרת סוג 2. צמחי המרפא פועלים באופן עדין ובטוח והם בעלי יכולת לאיזון רמות הסוכר. רבים מהם נחקרים ונמצאו יעילים מאוד למטרה זו. הצמח הנחקר ביותר הוא הג'ימנמה, אך יש צמחי מרפא נוספים שנחקרו כגון חילבה ומלון מר. במסגרת טיפול נטורופתי מותאמת למטופל באופן אישי פורמולת צמחי מרפא. בנוסף, החלק הארי של הטיפול הינו הנחיות לתפריט תזונתי שמטרתו לאזן את רמות הסוכר.

צמחי מרפא מוכרים לטיפול בסוכרת סוג 2

 

מלון מר [BITTER MELON]
מלון מר הינו ירק טרופי שגדל באסיה, אפריקה ודרום אמריקה. השתמשו בצמח זה לטיפול בסוכרתיים במשך מאות שנים. הפעילות ההיפוגליקמית (הורדת רמות הסוכר) של המיץ הטרי של פרי הבוסר או המיצוי של פרי הבוסר הוכחה במחקרים ניסויים ובמחקרים קליניים.

ג'ימנמה [GYMNEMA SYLVESTRA]
הג'ימנמה עוזר ללבלב ביצירת אינסולין בסוכרת מסוג 2. כמו כן צמח זה משפר את יכולת האינסולין להוריד את רמות הסוכר בדם בסוכרת מסוג 1 ו 2. צמח זה מוריד גם מסייע להפחית החשק למתוק.

חילבה [FENUGREEK]
מחקרים ניסויים וקלינים הוכיחו את הפעילות האנטי סוכרתית של זרעי החילבה. החומרים הפעילים האחראיים על הפעילות האנטי סוכרתית נמצאים בחלק השומני של הזרעים.שום [GARLIC – ALLIUM SATIVUM]
לשום פעילות מאזנת רמות סוכר בצורה משמעותית. מחקרים מצביעים כי לשום חומרים פעילים המאזנים רמות סוכר למרות שסביר להניח שיש בשום מרכיבים נוספים כגון פלבנואידים, המשפיעים על רמות הסוכר בדם.

גלגה [GOAT'S RUE – GALEGA OFFICINALIS]
הגלגה הוא צמח מרפא מר והוא מכיל טנינים. טעמו המר גם כן מסביר את השפעתו ההיפוגליקמית.

עלי זית [OLIVE LEAVES – OLEA EUROPEA]
ברפואה המסורתית והעממית השתמשו בעלי זית לטיפול מחלות רבות, העיקרית מבניהם הינה סוכרת. עלי הזית מכילים כמה מרכיבים, בניהם אולרופאין וסוגים שונים של פלבנואידים כגון רוטין, אפיגנין ולוטאולין. העלה גם כן מכיל כולין. מחקרים הראו שעלי הזית מעכבים חמצון של שומנים בדם כגון LDL וכולסטרול ובכך מונעים מחלות לב וכלי דם. מחקרים רבים הראו כי שימוש בעלי הזית מוריד רמות סוכר גבוהות.

סטיביה [STEVIA]
סטיביה הינו צמח המשמש ברפואה המסורתית לטיפול בסוכרת. מחקרים מראים כי לסטיביה יש השפעה על חוסר רגישות הקולטנים של התא לאינסולין ובכך היא עוזרת בטיפול בסוכרת. בנוסף מחקרים הראו כי לסטיביה השפעה על הפרשת אינסולין מהלבלב. הסטיביה יכולה לשמש כממתיק לחולי סוכרת כתחליף לסוכר, אך בו זמנית היא עוזרת לטיפול בבעיה.

קינמון [CINNAMON]
מחקרים אחרונים הראו כי קינמון יכול לאזן רמות סוכר בדם ורמות כולסטרול לחולי סוכרת מסוג 2. מחקר משנת 2003 הראה כי אחרי 40 יום של לקיחת הצמח היו ירידות ברמות סוכר בצום, טריגליצרידים, LDL וכולסטרול כללי וש 20 יום לאחר מכן הרמות המשיכו לרדת. המחקר כלל 60 אנשים החולים בסוכרת מסוג 2.