איזה סוג סידן הוא היעיל ביותר

 

שאלה
אני בת 57, בריאה בסך הכול. לאחרונה עשיתי בדיקה לצפיפות העצם ונתגלתה אצלי ירידה קלה בצפיפיות העצם. חמותי סובלת מאוסטאופרוזיס ואני די חוששת להגיע למצב הזה. הרופאה המליצה לי לקחת כרגע תוסף של סידן בלבד. אודה לך להמלצה והכוונה איזה סוג סידן הוא היעיל ביותר לדעתך והאם מומלץ לקחת אותו עם או בלי אוכל וכו'? והאם יש לך המלצות נוספות בהקשר לסידן וצפיפות העצם?

 

תשובה

ירידה בצפיפות העצם היא תהליך טבעי במתרחש עם עליית הגיל. עד גיל 25 הגוף במגמת בנייה ומגיל 30 ומעלה מתחיל תהליך של הזדקנות. זהו תהליך איטי והדרגתי שמשפיע גם על צפיפות העצם. בעצם יש שני סוגי תאים - תאים בונים ותאים הורסים. בגיל צעיר יש יותר תאים בונים מתאים הורסים ועם הגיל המאזן משתנה. הבעיה מתרחשת כשיש יותר מידי תאים הורסים והעצם מדלדלת למצב פתולוגי העלול לגרום לשברים רבים, זהו מצב של אוסטאופרוזיס. ישנם גורמים שונים המשפיעים על חיזוק ובניית העצם. תזונה נכונה מחזקת את העצם ואילו תזונה לקויה מחלישה את העצם באופן משמעותי. חוסר פעילות גופנית הינו אולי הגורם המשמעותי ביותר בעולם המודרני לירידה בצפיפות עצם. העצם, על מנת להבנות, צריכה להיות להיות בהתנגדות לכוח המשיכה וצריך להפעיל עליה לחץ. פעילות גופנית כנגד כוח המשיכה, בייחוד עם משקולות, מחזקת את העצם.

על מנת להתאים תכנית טיפול לחיזוק העצם לא מספיק לתת המלצה לתוסף סידן. תוסף סידן הוא רק חלק מטיפול שלם הכולל המלצות תזונתיות והמלצות לפעילות גופנית. בהקשר לשאלתך איזה סידן הכי מומלץ - הסידן הנספג בצורה יעילה ביותר הינו סידן ציטרט ולכן הוא הכי מומלץ. בנוסף מומלץ לקחת את הסידן עם מינרלים נוספים העוזרים לספיגתו כגון מגנזיום, בורון ויטמין B6. את הסידן כדאי לקחת במינונים קטנים ופזורים במשך היום לספיגה יעילה. כדאי לקחת 200 מ"ג סידן 5-6 פעמים ביום, תלוי בגיל המטופל. מומלץ להרחיק מאכילת מוצרי חלב ומומלץ לקחת כדור אחד לפני השינה. בנוסף, לתוסף הסידן יש להתאים תפריט תזונתי ללא "שודדי עצם". שודדי העצם הם מרכיבים שמשפיעים על חומציות בדם. דם חומצי מתבסס על ידי הוצאת סידן מהעצם והתוצאה היא אוסטאופרוזיס. בין שודדי העצם ניתן למצוא עישון סיגריות, אכילה מרובה של חלבון מן החי, סוכר לבן ומוצריו ומזונות עתירי שומן.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית