אזופגיטיס ומתח כרוני | סיפור הצלחה טיפולי

 

תיאור מקרה של מטופל  אשר הצליח להבריא


תלונות עיקריות

אזופגיטיס ומתח כרוני


רקע אודות המטופל

אלון, בן 35, עובד בחברת פרסום גדולה, עובד מול מחשב כל היום - סביבת עבודה תחרותית, הרבה עומס בעבודה, רווק לא פעיל גופנית, תזונה ממוצעת, שעות אכילה מאוחרות בד"כ.


תלונות עיקריות

אזופגיטיס - דלקת בוושט: כבר כמה שנים סובל מצרבות חוזרות ונשנות אשר הלכו והחריפו. לקח סותרי חומצה למציצה מידי פעם כמו רני וטאמס, אשר הועילו מקומית בלבד ובמקביל תדירות הצרבות עלתה. כחודשיים לפני התחלת הטיפול, בעקבות מתח גבוה בעבודה, הרגיש לחץ בחזה והובהל למיון, שם שללו התקף לב ואבחנו שהכאבים בחזה הם בעקבות הצרבת. אלון הופנה לגסטרואנטרולוג להמשך הטיפול. רופא הגסטרו ביצע בדיקת גסטרוסקופיה אשר העלתה כי הוא סובל מאזופגיטיס על רקע ריפלוקס - חזרה של מיצי קיבה מהקיבה לוושט.


תלונות ברקע

מתח וסטרס גבוה: אלון מעיד על עצמו כאדם מתוח הנמצא בלחץ תמידי, דאגנות וחרדות. הוא יוצא לבלות עם חברים כמה פעמים בשבוע וכל פעם הוא שותה אלכוהול - בעיקר ויסקי ויין, וזו הדרך שלו להרגע. הוא אינו עוסק בפעילות גופנית קבועה, כאחת לחודש הוא יוצא לריצה בשבת. 

טיפול טבעי לאזופגיטיסטיפול נטורופתי לאזופגיטיס

הטיפול הנטורופתי באזופגיטיס

אזופגיטיס, דלקת בוושט, נובעת משילוב של חוסר איזון בחומצות הקיבה וחולשה של השריר הטבעתי בין הוושט לקיבה. כתוצאה מכך חומצת הקיבה החזקה עולה מהקיבה לוושט ושורפת את ריריות הוושט, גורמת לגירוי ולדלקת. מצב זה נקרא ריפלוקס. ישנם כמה גורמים המשפיעים על כך. לתזונה תפקיד משמעותי להחלשת השריר הטבעתי ומערכת העיכול בכלל. לדוגמא, מזונות שומניים או חומציים מאוד מונעים מהשריר הטבעתי לתפקד בצורה אופטימלית כך שתכולת הקיבה חוזרת לוושט וגורמת לכאב ולצריבה. בנוסף, מתח ולחץ תורמים לחולשה של מערכת העיכול. מצב של מתח כרוני מונע מהפרשה תקינה של חומצת הקיבה ומוריד את יכולת העיכול והספיגה של המזון. אלון הגיע אליי עם צרבות יומיומיות וכאב יומיומי באזור החזה שעצמתו משתנה.


תכנית תזונתית לאזופגיטיס

לאחר התשאול נבנתה לאלון תכנית טיפול אשר כללה תכנית תזונתית מפורטת בשילוב פורמולת צמחי מרפא. התכנית התזונתית התמקדה בתזונה אנטי דלקתית עם דגש על תזונה קלה לעיכול. במצב של אזופגיטיס יש להיזהר בצריכת מזונות סיביים מידי היכולים לגרות את ריריות הוושט, לכן מומלצים מזונות עם סיבים מסיסים בעיקר אשר לא מגרים את ריריות הוושט ויוצרים הגנה וריפוי לתאי הוושט. במסגרת התכנית התזונתית נבנה לאלון תפריט מאוזן אשר כלל ירקות ספציפים קלים לעיכול בעלי מרכיבים העוזרים לחידוש ריריות הוושט עם דגש על מזון הנספג בקלות על מנת לדאוג שלא יהיו חסרים תזונתיים. 


וידאו קצר על הטיפול הטבעי באזופגיטיסצמחי מרפא לאזופגיטיס

מטרת פורמולת צמחי המרפא היתה לאזן את החומציות בקיבה, לשקם את ריריות הוושט ולרפא את הדלקת בוושט. ישנם צמחי מרפא בעלי פעילות אנטי דלקתית העוזרת לשיקום וריפוי פצעים, כיבים וריריות מגורות. צמחים אלו מרפאים את הריריות המודלקות וגורמים להקלה מהירה של הסימפטומים, כולל תחושת תקיעות בגרון וכאבים שונים.


הורדת מתח וסטרס

המתח והעומס בחייו של אלון החריפו את הצרבות והאזופגיטיס עצמו. המתח משפיע באופן ישיר על החלשות מערכת העיכול והבחירה של אלון באלכוהול, על מנת להרגע, רק החריפה את המצב. אלכוהול הוא אחד הגורמים המעודדים צרבת ודלקת ולכן מומלץ להימנע ממנו. במסגרת הטיפול נטל אלון צמחי מרפא להרגעה ולאיזון מערכת העצבים. הוא החל לעסוק בפעילות גופנית קבועה אשר חשובה להפחתת רמות מתח. בנוסף, חזר לתחביב עבר שהזניח - ציור, והחל לצייר פעם בשבוע בחוג ציור.


תוצאות הטיפול הנטורופתי באזופגיטיס

לאחר כשבועיים של טיפול חלה הקלה משמעותית בצרבות, רמות המתח פחתו ומצב הרוח של אלון השתפר. לאחר חודש וחצי נעלמו הצרבות והכאבים בחזה לחלוטין, אלון הרגיש אנרגתי יותר ומצב הרוח שלו המשיך להיות טוב. לאחר כחודשיים נרפאה הדלקת בוושט ואלון נכנס לתכנית המשך ארוכת טווח אשר תלווה אותו בשמירה על בריאות מאוזנת ותקינה.