אורטיקריה, אף סתום, קוצר נשימה

 

תיאור מקרה של מטופל בקליניקה אשר הצליח להבריא


בעיות רפואיות:
אורטיקריה, אף סתום, קוצר נשימה

רקע אודות המטופלת:
מירב, בת 24, נשואה וסטודנטית, משקל תקין, עושה הליכות קצרות, מחזור סדיר.

תלונות עיקריות:
אורטיקריה: מזה 8 שנים. התחיל בגיל 16, הופיע לראשונה ברגל, באותה תקופה סבלה מבעיות רגשיות עקב שינויים רבים בחיים. נמצאת בלחץ בתקופות מבחנים ובזמן לחץ האורטיקריה מחריפה. מטופלת בתרופה בשם טלפסט. אם לא לוקחת את התרופה מתעוררת עם גרודים בכל הגוף. עם הטלפסט יש גרודים ברגליים בכמה אזורים. מחמיר לקראת הערב.

תלונות ברקע:
קוצר נשימה: על רקע אלרגיה - כל יומיים משתמשת במשאף, רוב הזמן אף סתום וגדוש, כפעם בשבוע כאב ראש

 

הטיפול הנטורופתי באורטיקריה

למירב רקע אלרגי חזק - היא סובלת מקוצר נשימה, מאף סתום כל הזמן, ועכשיו האלרגיה מתבטאת גם בעור בצורת אורטיקריה. אורטיקריה הינה תופעה עורית המתבטאת בגרד ונפיחות שבא והולך. במצבים קיצוניים הנפיחות יכולה להתרחש בכלי הנשימה, מצב המסכן חיים. גם הרפואה הקונבנציונלית וגם הגישה הנטורופתית מסכימים - מערכת החיסון מגיבה למשהו ולכן האורטיקריה מתרחשת. שאלת המיליון דולר - למה. ברפואה הקונבנציונלית לא מנסים למצוא את שורש הבעיה. לרוב נותנים תרופות שמדכאות ברמה זו או אחרת את מערכת החיסון. מצב זה אינו פותר את הבעיה ואף יכול לקבע ולכן לאורך זמן להחמיר את הבעיה.

מטרת הטיפול הנטורופתי משולבת: ראשית עלינו למצוא את הטריגר לשפעול מערכת החיסון. שנית עלינו לעזור למערכת החיסון לשוב לאיזונה על ידי צמחי מרפא, תוספי תזונה ותזונה. ישנם הרבה מרכיבים טבעיים שמאזנים את התגובה האלרגית של מערכת החיסון. הטיפול התזונתי בבעיה זו היא דיאטת אלימנציה ואתגר- מותאתמת למטופל תזונה היפואלרגנית, ללא מזונות החשודים כאלרגנים, לתקופה של כמה שבועות. לאחר שיש שיפור משמעותי בסמפטומים, "מאתגרים" כל מזון אלרגן בנפרד על ידי אכילה מרובה של אותו מזון. עוקבים אחר התגובה בגוף, וכך אפשר לבדוק מה הקשר בין מזונות לבין האורטיקריה.

מנסיוני, חלק גדול מהסובלים מאורטיקריה חווים אי סבילות למזון. אי סבילות למזון ניתן לבדוק רק בדרך של דיאטת אלימינציה ואתגר. אבחונים עוריים ובדיקות דם יכולות לבדוק רק אלרגיה למזון, אי סבילות למזון דומה לאלרגיה אך מתווכת על ידי מרכיבים אחרים בדם ולכן לא ניתנת לבדיקה בבדיקות הקונבנציונליות. בעזרת צמחי מרפא כגון SCUTELARIA BAICALENSIS וליקוריץ ניתן לחזק את מערכת החיסון ולאזנה. בנוסף, ישנם תוספי תזונה אנטי אלרגיים המתאימים למצב זה כגון קוורציטין.

 

תוצאות הטיפול הנטורופתי באורטיקריה

לאחר 4 שבועות של תזונה היפואלרגנית הכוללת תמיכה של צמחי מרפא ותוספי תזונה, הגרד נעלם, ומירב החלה להוריד בהדרגה את התרופה שהיא לקחה. היא החלה לנשום טוב יותר מהאף והייתה זקוקה לעיתים נדירות למשאף. לאחר כחודש וחצי כל התופעות של האלרגיה נעלמו לחלוטין. בשלב האתגור גילינו כי למירב אי סבילות למוצרי חלב וחיטה. היא הבינה שהיא צריכה להמנע מהם על מנת להמשיך ולשמור על מערכת חיסון מאוזנת.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית