טיפול לבעיית אורטיקריה בזמן הריון

 

שאלה
שלום, אני סובלת מאורטיקריה כרונית כשנה ומטופלת בסטרואידים ובאנטי היסטמינים. ככל שהריוני מתקדם (שבוע 27) אני חשה בהחמרה. בבוקר אני מתעוררת עם הקלה מסוימת אבל לקראת הערב יוצאים לי שוב נגעים והגרד פשוט בלתי נסבל. הפסקתי לקחת את האנטי היסטמינים כי הם לא עוזרים ואני לא רוצה לקחת הרבה סטרואידים בזמן הריון. אשמח לקבל עצות להקלה על התופעה המכבידה והמציקה.

 

תשובה

אורטיקריה זו מחלת עור המתבטאת בנגעים מורמים על גבי העור ובגרד קשה. הנגעים מופיעים ונעלמים שוב וחוזר חלילה. לפעמים מצב זה מלווה בנפיחות גדולה, בעיקר באזור הפנים. האורטיקריה הינה תגובה אלרגית של מערכת החיסון. מערכת החיסון מגיבה לגורם מסוים, שלרוב לא ידוע מהו אותו גורם, בצורה חריפה מאוד והתוצאה גרד ואדמומיות. הטיפול הקונבנציונלי מתמקד בדיכוי התגובה של מערכת החיסון ופחות במציאת הגורם המחולל את תגובתיות מערכת החיסון. מציאת הגורם לגרוי מערכת החיסון והגורם לתגובה החריפה של מערכת החיסון הוא תנאי הכרחי לפתרון הבעיה מהשורש. הטיפול הנטורופתי מתמקד במציאת הסיבה להתפרצות האורטיקריה. בנוסף, מטרת הטיפול הנטורופתי הוא איזון והרגעה של מערכת החיסון דרך הבנה של התמונה הכללית והסיבות שהביאו לחולשת מערכת החיסון מלכתחילה.


הטיפול הנטורופתי יכול לסייע במצבי אורטיקריה

אם במסגרת הטיפול הנטורופתי נמצא הגורם המחולל את האורטיקריה, ומערכת החיסון מתאזנת, הבעיה נפתרת לחלוטין. מרכז הטיפול הנטורופתי הוא תזונה היפואלרגנית אשר מטרתה לאזן את מערכת החיסון אך גם לבדוק את הקשר בין אורטיקריה לבין התזנה שהמטופל אוכל. ישנם מצבים בהם הגורם לאורטיקריה זה מזון מסוים. בנוסף, מותאמים למטופל צמחי מרפא ותוספי תזונה שמטרתם לאזן את מערכת החיסון, להוריד את רמת הגרד ולעזור בפינוי רעלים מהגוף בצורה יעילה. צמח מרפא כגון סטלריה (כוכבית מצויה) הינו צמח יעיל מאוד במצבי גרד ודלקת על פני העור.


לסיכום, הטיפול הנטורופתי יכול לסייע לפתרון האורטיקריה והוא כולל

תזונה: היפואלרגנית, מפנה פסולת מהגוף, מחקת חיסונית, ממריצה
צמחי מרפא: מעודדי פינוי פסולת, אנטי דלקתיים, מקלים על הגרד
תוספי תזונה: מאזני מערכת חיסון


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית