אוסטאוארטריטיס - טיפול וריפוי טבעיאוסטיאוארטריטיס - רקע כללי

אוסטיאוארטריטיס היא מחלת מפרקים ניוונית. אוסטיאוארטריטיס מאופיין באיבוד מתקדם של הסחוס שבתוך המפרק וביצירת עצם חדשה סביב המפרק הנגוע. בנוסף לכך ישנה דלקת קלה של הסינובית - המעטפת הדקה העוטפת את המפרק. החולה מ אוסטיאוארטריטיס סובל מכאבים המתגברים בשעת פעולה ואשר פוחתים בשעת במנוחה. המפרק נעשה גדול יותר, התנועה שלו מוגבלת וקיימת ירידה ביכולת של החולה לבצע פעולות שונות כמו הליכה. באופן משני מתנוונים השרירים סביב המפרק הנגוע מחמת תפקוד מוגבל שלהם. במחלת ה אוסטאוארטריטיס הסחוס מתנוון, נבקע ונשחק, וחלל המפרק נעשה צר יותר. עקב השחיקה גדלה העצם שמסביב למיפרק ונוזל מצטבר בתוכו. המחלה פוגעת בעיקר במפרקי הברכיים והירכיים, וכן בעמוד השדרה.


אוסטאוארטריטיס - סיבות נפוצות

1. טראומתיות: חבלה, שבר, ניתוח. שימוש לא נכון ומתמשך בפרקי הגוף עלול להוביל לטראומה הגורמת ל אוסטאורארטריטיס. בין המקצועות בעלי סיכון נמצאים: נהגים, כורי פחם , ספורטאים מקצועיים.
2. סיבות אנטומיות ל אוסטאורארטריטיס: גמישות יתר, אורך לא שווה של גפיים, ירך לא במקום.
3. מחלות מטאבוליות: אקרומיאלגיה, שקיעת גבישי סידן ועוד.
4. מחלות מפרקיות דלקתיות: ארטריטיס דלקתי, ארטריטיס ספטי.


אוסטאורארטריטיס - גורמי סיכון

1. גיל כגורם עיקרי - המחלה נפוצה מאוד בקרב מבוגרים וקשישים. נמצא כי אצל 80% מהאוכלוסיה מגיל 75 ומעלה ישנה עדות רנטגנית לפגיעתה של המחלה. אוסטאוארטריטיס הוא הגורם הראשון במעלה להגבלה בכושר הפעולה. הגיל הוא גורם סיכון למחלה זו - ככל שהאדם מבוגר יותר, הסיכוי שלו לחלות במחלה גבוה יותר.
2. משקל עודף - בעיקר ברכיים וידיים ! הורדת 5 ק"ג משקל מורידה את הסיכון לחלות ב - אוסטאוארטריטיס ב 50% .
3. טראומה או עומס יתר , בעיקר אצל ספורטאים.
4. סיבות נוספות: מין, גזע, תורשה.


אוסטאוארטריטיס - סימפטומים

מיקום הסימפטומים: מפרקים כגון ירך, ברך, עמוד שדרה, מפרקי ידיים קטנים . הכאב הוא כאב הפוחת במנוחה ומוחמר בתנועה או נשיאת משקל. פעמים רבות אין התאמה בין חומרת הממצאים בצילום לבין חומרת הכאב. לגרום הכאב המשמעותי יש השערות רבות, נראה כי חרדה ודיכאון הינם גורמים מחמירי כאב משמעותיים.

1. לעיתים קשיחות בוקר קלה.
2. נפיחות מקומית לעיתים.
3. crepitus - עם או בלי כאב -רעש אופייני בתנועת המפרק החולה.
4. דפורמציות.
5. לעיתים דלקת מקומית. ממצאים דלקתיים בנוזל הסינוביאלי נדירים יחסית.
6. אוסטיאופיטים - בליטת עצם שמופיעה באזורים של ניוון או הרס של סחוס בקרבת מפרקים או דיסקים בין-חולייתיים.
7. הגבלת תנועה


אוסטאוארטריטיס - טיפול נטורופתי טבעי

תזונה נכונה
במידע וקיים עודף משקל מקבל המטופל תכנית טיפול להרזיה ושמירה על משקל תקין. במסגרת ההנחיות התזונתיות ישנו דגש על אכילת מזונות שעשירים בנוגדי חמצון הידועים כשומרים על תקינות רקמות העצם כגון ויטמין C ועוד. במידה ו אוסטאורטריטיס מלווה בדלקת, ניתן להוריד את רמת הדלקתיות על ידי שינוי תזונתי. עיקר השינוי הוא הורדת חומצות שומן המעודדות רמת דלקתיות גבוהה בגוף והשמת דגש על חומצות שומן המורידות את רמת הדלקתיות בגוף. חומצות שומן חיוניות הן מתווכות חשובות בין טרומבוקסנים ולויקוטריאנים – הורמונים מקומיים המשפיעים על רמת הדלקתיות בגוף. ניוד של קליטת השמן יכול להגביר או להפחית באורח משמעותי אוסטאוארטריטיס בהתאם לסוג חומצת השומן.

תוספי תזונה
ישנם תוספי תזונה שיכולים להקל על אוסטאוארטריטיס ואף למנוע שחיקה נוספת של הסחוס. ההמלצות ניתנות בצורה אינדיווידואלית בהתאם למצבו של המטופל ואורח חייו.

צמחי מרפא
במצב דלקתי יש מקום לצמחים קלאסיים לטיפול ב אוסטאוארטריטיס. צמחי מרפא יכולים להוריד את רמת הדלקתיות בצורה משמעותית ובכך להקל על הכאב.


אוסטאוארטריטיס - שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי

שאלה:
מהי מחלת ה אוסטאארטריטיס ואיך היא באה לידי ביטוי? מהם הטיפולים המומלצים? במיוחד טיפול למצב אקוטי של אוסטאארטריטיס ומה עושים בהמשך?
תשובה:
אוסטאוארטריטיס היא מחלה ניוונית של המפרקים והסחוס. היא באה לידי ביטוי בשחיקה של הסחוס והסתיידות של מפרקים. אוסטאארטריטיס מאוד נפוץ במפרקי עמוד השדרה (החוליות) או בברכיים/קרסוליים/מרפקים בעיקר אצל אנשים שעבדו איתם כל השנים או לספורטאים. המחלה מתבטאת באובדן טווח תנועה במפרקים החולים, בכאבים לאחר ישיבה או עמידה או הליכה ממושכים ובמצב המתקדם יותר - כאבים תמידיים. ישנם אמצעי טיפול אשר הוכחו כמסייעים, אך תלוי בשלב המחלה ובדרגתה. תוסף המזון כרונדויטין הוכח כעוזר, גלוקוזאמין (פחות מוכח), MSM לשיכוך כאבים. ישנם טיפולים אחרים כגון הידרותראפיה ועוד.

שאלה:
אני סובלת מספר שנים מכאבים בשני הקרסוליים [דלקת כרונית בגידי אכילס[ במיפוי אחרון שעשיתי נמצאו קליטות מוגברות הן בקרסוליים והן בברכיים. כמו כן בסי.טי. שעשיתי נמצאו ציסטות בראש הפימור משני הצדדים. על פי הרופא ממצא התואם ל אוסטאוארטריטיס. כמו כן אני סובלת מפיברומיאלגיה שכמובן מחמירה את המצב!! שאלתי היא האם יש לנטורופתיה מענה למצבי? דיי נואשת ומאוד כואבת....תודה.
תשובה:
לנטורופתיה בהחלט יש דרך לשפר את איכות חייך. אוסטאוארטריטיס הינה בעיה של שחיקת העצם. ישנם תוספי מזון יעילים למצב זה כגון גלוקוזמין וכונדרואיטין. מצב זה אצלך מלווה בדלקת ולתזונה יש מרכיב חשוב בהפחתת רמת הדלקתיות בגוף. כמו כן ישנם צמחי מרפא המורידים את רמת הדלקת בגוף ותומכים בעצמות השלד. לתמיכה במצב של פיברומאלגיה ישנם צמחי מרפא העשויים לעזור, תוספי תזונה עשירי אנטיאוקסידנטים, והכוונה לתזונה נכונה ופעילות גופנית מותאמת.


אוסטאוארטריטיס - מחקרים רפואיים אודות הטיפול הטבעי

על תזונה ואוסטאוארטריטיס
מחקר העוסק בחשיבות התזונה הנכונה בטיפול באוסטאוארטריטיס

תוספי תזונה ויעילותם
מחקר המוכיח כי תוסף של גלוקוזמין וכונדרואיטין מונע הידרדרות ניוונית של המפרקים

הרזיה ופעילות גופנית ואוסטאוארטריטיס
מחקר המוכיח כי הרזיה ופעילות גופנית מקלים על סימפטומים של אוסטאוארטריטיס


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית