און גברי - טיפול וריפוי טבעיאון גברי - אימפוטנציה - רקע כללי

אימפוטנציה, הידועה גם כבעיות זיקפה או חוסר און גברי (erectile dysfunction), הינה חוסר היכולת להגיע או לשמור על זיקפה על מנת לקיים יחסי מין.התהליך שבו אבר המין הגברי מזדקר כולל מספר צעדים מורכבים. עוררות מינית גורמת לעצבים במוח ובחוט השדרה לאותת לכלי הדם באבר המין להתנפח מדם. הרקמות המיוחדות באיבר המין מאפשרות להתרחבות. כל התערבות בתהליך זה, אם היא פסיכולוגית או פיזיולוגית, יכולה למנוע זיקפה.

על פי מומחים, אין אונות היא הבעיה המינית הכי שכיחה אצל גברים. רוב הגברים חווים תקופות של אין אונות וחוסר און גברי פעם או יותר בחייהם. אינאונות תמידית מופיע אצל 1 מתוך 4 גברים אמריקאים מעל גיל 50. ברוב המקרים אימפוטנציה אינה כתוצאה מחוסר חשק מיני או מחוסר יכולת להגיע לאורגזמה. רק ב 1 מתוך 10 מקרי אימפוטנציה הבעיה היא פסיכולוגית בלבד. רוב הגברים הסובלים מאימפוטנציה יכולים לפתור את בעייתם, אך סביר כי רוב הגברים לא מחפשים פתרון לבעייתם מבושה או מאמונה שאין פתרון עבורם. לכן חשוב להבין שבהרבה מן המקרים הבעיה היא פיזיולוגית וברת תיקון, לפעמים על ידי כמה שינויי אורח חיים.


הגורמים העיקריים לחוסר און גברי ואימפוטנציה

ברוב המקרים הבעיה היא פיזיולוגית וכוללת זרימת דם לקויה לאיבר המין. הסיבה השכיחה ביותר למצב זה הינה טרשת עורקים.


סיבות נוספות לחוסר און גברי ואימפוטנציה

• חוסר איזון הורמונלי
• מחלה בבלוטת הערמונית
• סוכרת סוג 2
• מחלה בעצבים
• מחלה בכלי הדם
• תרופות כגון אנטיהיסטמינים, נוגדי דכאון ובטא בלוקר (להורדת לחץ דם)
• בעיות במוח כגון גידול או שבץ מוחי
• עישון
• אלכוהול
• עייפות
• גיל מבוגר
• גורמים רגשיים ופסיכולוגים כגון מתח, דכאון, אשמה או חרדה (בעיקר חרדת ביצוע)


טיפול נטורופתי טבעי לחוסר און גברי ואימפוטנציה

ראשית יש לאבחן אם אין האונות מקורה בבעיה פסיכולוגית או פיזיולוגית. אם קיימת זיקפת לילה, סביר להניח שחוסר זיקפה בזמן מין היא עקב בעיה פסיכולוגית.


טיפול בחוסר און גברי ואימפוטנציה

צמחי מרפא
תוספי תזונה וצמחי מרפא ומשפיעים על זרימת הדם - ישנם צמחי מרפא ותוספי תזונה המשפיעים על זרם הדם ומונעים סתימת עורקים: אנטיאוקסידנטים (ויטמיני C, E, בטא קרוטן וסלניום), חומצות שומן חיוניות מסוג אומגה 3, ג'ינקו בילובה, דקל ננסי, פיגם אפריקנום וג'ינסינג.

פעילות גופנית
פעילות גופנית יעילה ביותר לשמירה על זרימת דם תקינה לכל הרקמות בגוף, כולל איבר המין.

המנעות מעישון ואלכוהול
להמנע מאלכוהול ועישון - העישון גורם לסתימת העורקים באיבר המין ולכן לאימפוטנציה. אלכוהול תורם גם כן לסתימת עורקים ואם צורכים אלכוהול בכמויות גבוהות זה משפיע על יכולת הביצוע.

הפחתת מתח ולחצים
ניהול מתחים - הרבה פעמים אימפוטנציה מופיעה במצבי לחץ או עקב סביבה לחוצה. חשוב מאוד לתרגל טכניקות הרפיה כגון מדיטציה, יוגה, טאי צ'י, דמיון מודרך. גם פעילות גופנית יעילה בהרפיית מתחים.

תרופות
שינוי תרופתי - במידה והאימפוטנציה נובעת מלקיחת תרופות.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי לחוסר און גברי ואימפוטנציה

שאלה:
אני במצב פוסטראומטי לאחר ארוע טראגי. אני בן 40 ללא הסטוריה של הפרעות בתפקוד המיני. לפני כחודשיים התחלתי לסבול מהעדר חשק מיני וזקפה חלשה .לאחר זמן מה זה הסתדר. האם זה יחזור?
תשובה:
1 מתוך 10 מקרי אימפוטנציה הבעיה היא פסיכולוגית בלבד. אתה יכול לבדוק אם הבעיה אינה פיזיולוגית: אם קיימת זיקפת לילה, סביר להניח שחוסר זיקפה בזמן מין היא עקב בעיה פסיכולוגית. חושב להדגיש שרוב הגברים חווים תקופות של אינאונות פעם או יותר בחייהם ואם ידוע הרקע הנפשי לכך, סביר להניח שכשהרקע הנפשי יפתר, גם בעיית אין אונות תיפתר.

שאלה:
האם ישנה איזושהי תרופה טבעית לחוסר זיקפה ולחיזוק און גברי?
תשובה:
חוסר זיקפה זה בעצם סימפטום למגוון רחב של בעיות. על מנת לטפל בסימפטום יש להבין מהי הסיבה ולטפל בה.
סיבות אפשריות הן:
סיבה נפשית: מתח מצטבר או מתח גדול נקודתי, רגשות כגון דאגות, אשמה, צער, כעס כלפי זוגתך ועוד.
סיבה גופנית: בעיות בזרימת הדם יכולות לגרום לאספקת דם לקוייה לאזור איבר המין, מה שיכול לגרום לבעיות של חוסר זיקפה, זיקפה חלקית או קצרה, שפיכה מוקדמת וכו'.בעיות בזרימת הדם מתרחשות כאשר יש כולסטרול ו/או שומני דם גבוהים, רמות סוכר גבוהות בדם, לחץ דם גבוה (אפילו גבוה גבולי) לאורך זמן, בעייה בקרישיות הדם וכו'.אם זו הבעיה הנטורופתיה יכולה להציע הרבה ע"י שינוי אורח חיים, הוספת התעמלות (אשר מזרימה את הדם בצורה הטובה ביותר ו"פותחת" סתימות) ושינוי תזונתי. כדאי שתיגש לנטורופת/ית לטיפול שלם.בעיות נוירולוגיות יכולות לפגוע בעיצבוב לפין, ולגרום לבעיות דומות (כמו גם לעיקצוצים, חוסר תחושה ושאר תחושות בפין). בעיות אלה נובעות מסוכרת (הגורם השכיח ביותר) וממחלות פחות שכיחות.הטיפול הוא בהתאם לגורם.

שאלה:
האם יש טיפול נטורופתי לבעיות זיקפה ולהגברת און גברי. מדובר כנראה בדלקת הערמונית שכרגע אני מטופל ע"י הרפואה הקונבנציונאלית הרגילה באנטיביוטיקה
תשובה:
במקרה שלך בעיות הזיקפה נובעות מדלקת בערמונית ולכן יש לטפל בדלקת. אם האנטיביוטיקה לא עוזרת, מומלץ לנסות טיפול נטורופתי. ישנם צמחי מרפא מצוינים לפרוסטטיטיס.


מחקרים רפואיים אודות יעילות הטיפול הטבעי בחוסר און גברי ואימפוטנציה

הקשר בין מחלות לב, טרשת עורקים ובעיות זיקפה
מחקר המראה את הקשר בין טרשת עורקים מתקדמת לזיקפה והסיכון למחלות לב

התעמלות משפרת זיקפה ואון גברי
מחקר המוכיח כי פעילות גופנית משפרת את הזיקפה אחרי גיל 50

שימוש בצמח הג'ינסינג ואון גברי
מחקר המוכיח את יעילות צמח הג'ינסינג בטיפול באין אונות


לילך נהרי-נטורופתית מומחית