אבץ לטיפול בהרחבה שפירה של הערמונית

 

שאלה
ראיתי שבכל תוסף לטיפול בהרחבה שפירה של הערמונית יש אבץ. קראתי גם שבאמת לאלו הסובלים מהרחבה שפירה של הפרוסטטה מומלץ לקחת תוסף של אבץ. למה האבץ טוב? אני גבר בן 60 שסובל מהרחבה שפירה של הערמונית. כדאי לי לקחת אבץ? יש עוד דברים שכדאי לשלב?

 

תשובה

הרחבה שפירה של בלוטת הערמונית היא תופעה שכיחה אצל גברים מעל גיל 50. כשתאי הערמונית משגשגים וגדלים הם עלולים ללחוץ על דרכי השתן ולגרום לאי נוחות רבה. גברים רבים הסובלים מהרחבה שפירה של בלוטת הערמונית, סובלים מהשתנה דחופה ותכופה, השתנה לילית, קושי בהטלת שתן ועוד. מצב זה מוריד את איכות החיים ובהמשך יכול לגרום לדלקות חוזרות בדרכי השתן. הסיבות להרחבה של הערמונית הם הורמונליות, כשיש מרכיבים שונים שמשפיעים על המערכת ההורמונלית הגברית. חסר באבץ הוא אחד מהם. הערמונית מכילה ריכוז גבוה במיוחד של אבץ, יותר מכל איבר אחר בגוף. במחקרים נמצא כי מתן אבץ עשוי להפחית את הגדלת הפרוסטטה ולעכב פעילות אנזים (סטרואיד 5 – אלפא רדוקטז) שממיר באורח בלתי הפיך טסטוסטרון דהידרו-טסטוסטרון. בהצטברות של דהידרו טסטוסטרון היא שגורמת לשגשוג תאי הערמונית.

במסגרת טיפול נטורופתי מותאמת תכנית טיפול המורכבת מתזונה, צמחי מרפא ותוספי תזונה. ישנם צמחי מרפא אשר נחקרו רבות ואף יודעים את מנגנוני הפעולה שלהם ממש כמו אבץ. מטרת הטיפול בצמחי מרפא, כמו המטרה בלקיחת האבץ, למנוע את הפיכת הטסטוסטרון לדהידרו טסטוסטרון, על מנת שלא יגרום לשגשוג תאי הערמונית, הורדת רמות הטסטוסטרון בפרוסטטה וחיזוק כל המערכת הגברית על ידי הזרמת דם והזנה יעילה של האזור התחתון. בנוסף, צמחים משתנים ומרגיעי ריריות על מנת לעזור בסימפטומים הקשורים למערכת השתן כגון עצירת שתן, היסוס בשתן והשתנה דחופה ותכופה. לתזונה גם כן תפקיד מרכזי באיזון הורמונלי על ידי הוצאת פסולת מכלי הדם ושיפור הזנת הפרוסטטה.


טיפול נטורופתי לפרוסטטה מוגדלת כולל

תוספי תזונה: כגון אבץ, לאיזון רמות הטסטוסטרון
צמחי מרפא: מחזקי ערמונית, משתנים ומונעים שגשוג תאי הערמונית
תזונה: מזינה, מנקה רעלים


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית