אבנים בכליות, סוכר גבולי, לחץ דם גבוה

 

תיאור מקרה של מטופל בקליניקה אשר הצליח להבריא


אבחנות

אבנים בכליות, סוכר גבולי, עודף משקל, לחץ דם גבוה

רקע אודות המטופל
מני, בן 54, 4 ילדים, משמש כמנהל בכיר בחברה, עובד שעות רבות משך היום, לא פעיל גופנית, סובל ממחלת לב - מטופל תרופתי, מספר כי בשל העבודה נוהג לאכול בשעות מאוחרות.

תלונות עיקריות
אבנים בכליות, סוכר גבולי, עודף משקל, לחץ דם גבוה
בבדיקת אולטרסאונד ו CT נמצאו אצל מני 2 אבנים בכליות: אבן בגודל 2 ס"מ ואבן בגודל 0.8 ס"מ. תוצאות הסידן בשתן היו 505 והחומצה האורית בשתן עמדה על 848. בנוסף לאבנים בכליות אובחן מני עם רמות סוכר גבוליות שעמדו על 108 ועודף משקל שהצטבר במשך השנים והגיע כיום למשקל של 98 ק"ג כאשר גובהו 1.76.

משמעות התלונות
תפקידן של הכליות הוא לנקות ולסנן את הדם מחומרי פסולת ועודף נוזלים ולהפרישן דרך השתן. מקורם של חומרי פסולת בגוף הוא מהאוכל ומתהליכי חילוף חומרים נורמלי של שרירים פעילים. בנוסף משמשות הכליות לאיזון לחץ דם, ייצור כדוריות דם אדומות וחיזוק העצמות. תופעת האבנים בכליות מקורה מחומרים מוצקים הנוצרים בכליות ממרכיבים בשתן. ניתן לחלק את האבנים בכליות לכמה סוגים:

סידן
הסוג השכיח אלו אבנים המכילות סידן. סידן זה מגיע מהעצמות והשרירים כאשר אין בו שימוש. בתהליך נורמלי הסידן מופרש החוצה מהגוף בשתן. אי הפרשה של הסידן מוביל להיווצרות אבן בכליות.

סטרוביט
אבן בכליות מסוג מסטרוביט עשוייה להיווצר בעקבות זיהומים בדרכי השתן, אבנם מסוג מסטרוביט מכילות מגנזיום ואמוניה.

חומצה אורית
אבנים בכליות מחומצה אורית נגרמים עקב עודף חומצה אורית בשתן.

ציסטאין
אבנים בכליות מסוג ציסטיאן נדירות ומקורן גנטי.

לרוב לא מורגשים תסמינים כלשהן לאבנים בכליות עד מצב בו האבן חוסמת את דרכי השתן וגורמת לכאבים העלולים להקרין למותניים. תסמינים נוספים כוללים צמרמורות, הקאות, בחילות. במצב אקוטי חריף של כאב יש לפנות מידית לבית חולים לטיפול.

סוכרת סוג 2
מאובחנת כאשר רמות הסוכר לאחר צום הם מעל 120, יחד עם זאת ידוע כיום כי גם רמה מעל 100 נחשבת כקדם סוכרתית במידה ויש היסטוריה של סוכרת סוג 2 במשפחת המטופל.

מחלות וטיפולים ברקע
מני סובל מלחץ דם גבוה המאוזן בכדורים, עבר 4 צנתורים בגיל 40, שמו לו 3 סטנטים, נוטל תרופות באופן קבוע: מיקרופירין לדילול הדם, ואסקז ונורמיטן לאיזון לחץ הדם, ליפיטור לאיזון רמות הכולסטרול.

 

הטיפול הנטורופתי באבנים בכליות

למרות שהתלונה העיקרית היתה אבנים בכליות, נמצא בתשאול כי יש צורך להתייחס לגורמים נוספים בעלי קשר והם מחלת הלב, כולסטרול גבוה, לחץ דם גבוה, רמות סוכר גבוליות ומשקל עודף. מטרתו המרכזית של הטיפול הנטורופתי באבנים בכליות היא להביא להמסתן ולמנוע את הופעתן בעתיד. מאחר ותזונה נכונה הוכחה כיעילה ביותר לטיפול באבנים בכליות מה גם שהיא ללא תופעות לוואי ולכן עליה התבססה תכנית הריפוי. המטרה היתה להגביר את זרימת השתן על מנת לדללו. מאחר ואבנים בכליות זו בעיה שקל באופן יחסי לפתור ניתנה חשיבות לתפריט נכון. התפריט נבנה ממזונות ללא שומן מן החי עם פחמימות מורכבות בעלות אינדקס גליקמי נמוך, תזונה עשירה בירקות, פירות, דגנים מלאים, קטניות ודגי ים צפוני. בנוסף לתכנית התזונתית ניתנה פורמולות צמחי מרפא לסיוע בהמסת האבנים והגברת השיתון. מספר צמחי מרפא ידועים ביכולתם להגביר הוצאת שתן לצד איזון לחץ דם גבוה על ידי הורדת נפח הדם. הפורמולה כללה את הצמחים: APIUM, DACUS CAROTA, HYDRANGEA. בנוסף לתכנית התזונתית לצמחי המרפא נבנתה תכנית אישית לפעילות גופנית.

תוצאות הטיפול
בבדיקות שביצע מני לאחר שלושה חודשי טיפול נמצא באולטרסאונד כי האבנים נעלמו, כמו כן ירד במשקלו כ 10 קילוגרמים, דווח על שיפור משמעותי ברמת האנרגיה וההרגשה הכללית, רמות הסוכר בדם ירדו ל 98, ועקב ירידה בלחץ הדם התייעץ מני עם רופאו להוריד מינונים של התרופות אותן נטל.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית