אבנים בכליות ובדרכי השתן - טיפול טבעיניווט מהיר:
סימפטומים אופייניים לאבני כליה
חשיבות תזונה בטיפול באבני כליה
תקצירי מחקרים על הטיפול הנטורופתי באבנים בכליות


רקע כללי

הכליות הינם איבר חשוב בגוף אשר תפקידן לסנן את הדם מפסולת ועודפי נוזלים. הדם עובר בלחץ דרך תאי הכליה - מסננים את הפסולת והנוזלים ומפנים אותם דרך מערכת השתן. הפסולת בגוף הינה תוצר פירוק של מרכיבים תזונתיים ושל תהליכים מטבוליים.


טיפול נטורופתי לאבנים בכליות ובדרכי השתן
לילך נהרי ND Cl.H, נטורופתית מוסמכת
התקשרו למידע וייעוץ - 1-700-700-329


מהם אבנים בכליות?

אבנים בכליות הינם מרכיבים מוצקים הנוצרים כתוצאה מהתגבשות מלחים המופרשים דרך הכליה. ישנם סוגי אבנים שונים, בהתאם לסיבת היווצרות האבן. האבנים הנפוצות ביותר הן אבני סידן. הפרשת סידן מוגברת דרך הכליות תוביל להתגבשות סידן בכליות וליצירת אבנים. סוגי אבנים נוספים נוצרים מחומצה אורית. רמה גבוהה של חומצה אורית בדם תוביל להפרשה מוגברת של חומצה אורית דרך הכליה - התגבשותה ויצירת אבנים. ישנם סוגי אבנים נוספים, נדירים יותר, כגון אבני סטרוביט הנוצרים עקב זיהומים חוזרים ונישנים במערכת השתן.


סימפטומים נפוצים לאבנים בכליות

בדרך כלל לא מופיעים סימנים עד למצב בו האבן חוסמת את דרכי השתן והתוצאה עשויה להיות כאב המקרין מהמותן למפשעה. במקרים מסוימים יתכן דימום מיקרוסקופי. במצב של חסימה על ידי אבנים בכליות ובדרכי השתן יתכנו גם בחילות, הקאות, צמרמורות וחום.

במצב אקוטי של אבנים בכליות יש לגשת מיד לבית חולים לקבלת טיפול.


טיפול טבעי לאבני כליה ודרכי שתןטיפול נטורופתי לאבנים בכליות

רוצה שנחזור אליך לייעוץ?

* שדות חובה


הקשר בין אורח חיים להיווצרות אבני כליה

אבני כליה יכולים להיווצר כתוצאה ממחלה כגון יתר פעילות של בלוטת הפרה-תירואיד, גאוט, זיהומים בדרכי שתן ועוד.אצל רוב האנשים הסובלים מאבנים בכליות ובדרכי השתן לא מאובחנת מחלה הגורמת לאבני הכליה. כיום ידוע כי יש קשר בין אורח חיים לבין היווצרות אבנים בכליות. אורח החיים המודרני, הכולל תזונה לקויה המבוססת על מזון מעובד, צריכה מוגברת של סוכרים ושומנים רווים לצד חוסר בפעילות גופנית - מהווים גורם סיכון ליצירת אבנים בכליות ובשתן.

גורמים המעלים את הסיכון להתפתחות אבנים בכליות כוללים צריכה מרובה של חלבון מן החי, חסרים תזונתיים (בעיקר מינרלים), חוסר צריכת נוזלים ותזונה דלה בסיבים.


מאמר מקצועי מפורט אודות הקשר בין אבני כליה ותזונה


טיפול נטורופתי באבנים בכליות

טיפול טבעי יעיל באבנים בכליות ובדרכי השתן דורש אבחנה של סוג האבן והבנת הסיבה להיווצרותה. עיקר יעילות הטיפול היא במניעת היווצרות אבנים עתידית, לצד טיפול ממוקד באבנים קטנות קיימות על ידי המסתן בצורה הדרגתית.


חשיבות האבחנה והתאמת הטיפול

אבחנה ברורה ומקצועית של מקור האבנים בכליות חשובה לקביעת אופי והיקפי התכנית הטיפולית אשר מותאמת למטופל להשגת אפקטיביות מקסימלית במיקוד וקיצור תהליך הריפוי.

הניסיון הקליני מוכיח כי תכנית טיפול המותאמת בצורה טובה ואשר כוללת ליווי מקצועי, בקרה ותמיכה שוטפים - היא בעלת סיכויי הצלחה גבוהים ביותר בטיפול לאבנים בכליות ובדרכי השתן.


טיפול נטורופתי לאבנים בכליות ובדרכי השתן
לילך נהרי ND Cl.H, נטורופתית מוסמכת
התקשרו למידע וייעוץ - 1-700-700-329


תרומתה של תזונה נכונה לטיפול באבנים בכליות

הקשר בין אבני כליה ודרכי שתן ובין תזונה ואורח חיים נחקר רבות. על פי מחקרים נמצא כי האחוזים של הסובלים מאבני הכלייה בעולם המערבי הולכים ועולים. על פי מחקרים אילו יש קשר בין אבני כלייה לבין אורח חיים המאופיין בשפע מזון ובעיקר בתזונה העשירה בחלבון מן החי. כמו כן אבנים בכליות נחשבו במשך מאות שנים כמחלת העשירים החיו חיים נהנתים מבחינת תזונה. באוכלוסיות המתבססות על תזונה צמחית, כמו באסיה, אחוזי הסובלים מאבנים בכליות נמוך בצורה משמעותית. ריבוי צריכת חלבונים ומיעוט בצריכת סיבים גורם לעלייה בהפרשת הסידן מהשתן ומעלה את הסיכון להיווצרות אבני כליה ושתן.

התאמה של תכנית תזונתית מאוזנת ונכונה תפחית בצורה משמעותית את הסיכון להשנות אבני כלייה ודרכי שתן.


תפקידם של צמחי מרפא לאבנים בכליות

מטרת צמחי המרפא בטיפול באבנים בכליה ובדרכי השתן כוללים הקטנת גודל האבן ושטיפתה על מנת שהיא תפונה מהגוף דרך דרכי השתן. לשם כך משתמשים, בין השאר, בצמחי מרפא בעלי פעילות משתנת כגון עלי סרפד (Urtica Diocia) ועלי שינן רפואי (Taraxacum Officinalis). בנוסף ישנם צמחי מרפא מפחיתי כאב העוזרים להקלה. התאמה של פורמולת צמחי מרפא לסוג האבנים הינה חיונית להצלחת הטיפול.


אבנים בכליות - מחקרים רפואיים

הקשר בין תזונה ובין אבנים בכליות
תזונה נכונה יעילה כטיפול באבנים בכליות
http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa010369

אורח חיים ומניעת אבנים בכליות
מחקר העוסק בקשר בין אורח חיים נכון ובין מניעת אבנים בכליות
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15725936?dopt=Abstract

מזונות עשירי אוקסלט וטיפול באבני כליה
מחקר העוסק בקשר בין הורדת מזונות עשירי אוקסלט וטיפול באבנים בכליות
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12700096?dopt=Abstract


טיפול טבעי לאבני כליה ודרכי שתןטיפול נטורופתי לאבנים בכליות

רוצה שנחזור אליך לייעוץ?

* שדות חובהאבנים בכליות - שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי

שאלה:
אימי בת ה 60 סובלת מאבנים בכליות הגורמות לכאבים רבים. קראתי מאמר בנושא מזונות שיכולים לגרום לאבנים בכליות. האם יש אמת בדבר? ממה כדאי להימנע והאם זה יפתור את הבעיה שלה?

תשובה:
הסיבות לאבנים בכליות שונות ויש לשלול שאימך אינה סובלת ממחלות הגורמות לאבנים בכליות כגון יתר פעילות הפרה תירואיד, גאוט או תופעות לוואי של תרופות מסוימות. הקשר בין אבנים בכליות ובדרכי השתן לבין תזונה נחקר רבות. שינוי תזונתי והתאמה של תכנית תזונתית יכולה לעזור לאימך להיפטר מאבני הכליה הקיימות ולמנוע התקפים נוספים בעתיד. השילוב האופטימלי במסגרת הטיפול הוא לשלב את התכנית התזונתית עם צמחי מרפא המשפיעים על מסיסותה של האבן ומעודדים אותה לצאת דרך השתן.


שאלה:
אני גבר בן 54, סובל המון מאבנים שחוזרות בדרכי השתן. ניסיתי לשתות כמויות של פטרוזיליה אבל זה לא עזר. האם יש פתרון לבעיה שלי בטיפול הנטורופתי? חוץ מזה אני לוקח ויטמין C באופן קבוע לחיזוק מערכת החיסון. קראתי שויטמין C גורם להיווצרות אבנים בכליות. זה נכון?

תשובה:
הטיפול הנטורופתי יעיל בטיפול ומניעה של אבנים בכליה ובדרכי השתן. על מנת להשיג את המטרה הטיפולית יש לערוך תכנית טיפול מלאה, הכוללת תכנית תזונתית ספציפית אשר תעודד את מסיסות השתן ותשנה את מאזן המלחים המופרשים בשתן. בנוסף, ישנם צמחי מרפא מוכרים בעלי פעילות להמסת האבן ועידוד הפרשתה דרך השתן. לגבי שאלתך על הויטמין C, אכן נמצא במחקרים כי צריכה קבועה של ויטמין C מעל 500 מ"ג ביום עלולה לגרום לאבנים בכליות. לחיזוק חיסוני ישנם צמחי מרפא מצוינים כגון אסטרגלוס ופטריית הריישי שאין מניעה לקחתם למי שסובל מאבנים בכליות ובדרכי השתן.