אבנים בכליות - טיפול וריפוי טבעיאבנים בכליות - רקע כללי

הכליות הם אברים דמויי שעועית בגודל אגרוף. הם ממוקמות באמצע הגב מתחת לכלוב הצלעות. תפקיד הכליות לסנן את הדם מפסולת ועודף מים. הפסולת והמים יוצאים בשתן. מקורה של הפסולת בגוף מאוכל ומפירוק נורמלי של שרירים אקטיביים. תפקידים נוספים של הכליות הוא לאזן לחץ דם, לייצר כדוריות דם אדומות ולחזק את העצמות. אבנים בכליות הינם מרכיבים מוצקים הנוצרים בכליות ממרכיבים שבשתן.


סוגי אבנים בכליות

אבנים בכליות המכילות סידן
זהו הסוג הנפוץ ביותר – סידן שאינו בשימוש על ידי העצמות והשרירים מגיע לכליות. אצל רוב האנשים עודף הסידן נשטף בשתן. אצל אנשים הסובלים מאבני סידן, הסידן נשאר בכליות. סידן זה, יחד עם פסולת נוספת, יוצר אבנים בכליות.

סטרוביט
אבן מסטרוביט יכולה להיווצר אחרי זיהום במערכת השתן. אבני סטרוביט מכילות מגנזיום ואמוניה.

חומצה אורית
אבנים בכליות מחומצה אורית נוצרים במצב של עודף חומצה אורית בשתן.

ציסטאין
אבנים בכליות כתוצאה מציסטאין נדירות, מקורן בבעיה גנטית. בדרך כלל לא מופיעים סימנים עד שהאבן חוסמת את דרכי השתן והתוצאה תהיה כאב המקרין מהמותן. במצב של אבנים בכליות יתכנו גם בחילות, הקאות, צמרמורות וחום.

במצב חריף של אבנים בכליות יש לגשת מיד לבית חולים לקבלת טיפול.


גורמי סיכון לאבנים בכליות

ישנם כמה גורמים המעלים את הסיכון להתפתחות אבנים בכליות: חוסר צריכת נוזלים והתייבשות, הפחתה של זרימת שתן ונפח שתן, ריכוז גבוה של מרכיבים כגון סידן, אוקסלט, חומצה אורית. או ריכוז נמוך מידי של מרכיבים כגון ציטראט, וכן מספר מחלות – היפרתירואידיזם, גאוט, יתר לחץ דם, קוליטיס, קרוהן, ארתריטיס, זיהום בדרכי השתן ומחלות כליה למיניהם.

 

אבנים בכליות - טיפול נטורופתי טבעי

טיפול טבעי יעיל לאבנים בכליות דורש אבחנה מדויקת בין סוגי האבנים השונים, הכרה של כל המחלות המטבוליות הבסיסיות או סטיות מבניות בדרכי השתן ובקרה עליהן. מטרתו של הטיפול הנטורופתי באבנים בכליות היא מניעת חזרתן. מאחר ויעילותה של השגחה תזונתית כמו גם מחירה הזול והיותה משוחררת מתופעות לוואי אינן מוטלות בספק, הרי זהו הטיפול היעיל והאפקטיבי ביותר לאבנים בכליות. חיוני ביותר, בכל סוגי האבנים, להגביר את זרימת השתן, על מנת לדללו. עיקר הטיפול הנטורופתי באבנים בכליות יתמקד בבניית תכנית ריפוי המבוססת על תכנית תזונתית מיוחדת ומותאמת אישית. בתכנית התזונתית יילקחו בחשבון אורח חייו של המטופל, התפריט התזונתי אליו הוא רגיל ועוד גורמים שונים. אבנים בכליות הם בעיה אשר ניתן לרפאה בקלות יחסית ולכך מכוונת תכנית הריפוי הנטורופתית.

לילך נהרי-נטורופתית מומחית


אבנים בכליות - שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי

שאלה
אימי סבלה מאבנים בכליות שגרמו לזיהום קשה ואלח דם. האם ניתן לברר את ההרכב הכימי של האבנים (איפה ניתן לבדוק?) קראתי חומר בנושא מזונות שיכולים לגרום לאבנים בכליות. האם גם ירקות סולניים עלולים לגרום להיווצרות אבנים בכליות?
תשובה
אבנים בכליות הינו תוצר, בעיקר, של תזונה לקוייה. הטיפול הנטורופתי יעיל מאוד במניעת יצירת אבנים בכליות ואף בהמסת אבנים קיימות, הטיפול הטבעי באבנים בכליות מתבסס על בניית תפריט מותאם אישית. הטיפול תלוי בסוג האבנים שיש, זאת ניתן לבדוק על ידי איסוף שתן ובדיקתו במעבדה או שמירה של אבן שיוצאת בשתן ובדיקתה במעבדה. על הרופא המטפל לבדוק באילו אבנים מדובר. לגבי הסולניים - לא ידוע קשר בניהם לאבנים בכליות.

שאלה:
האם ויטמין C גורם להיווצרות אבנים בכליות?
תשובה:
אכן כן, נמצא במחקרים כי צריכה קבועה של ויטמין C מעל 500 מ"ג ביום עלולה לגרום לאבנים בכליות.


אבנים בכליות - מחקרים רפואיים אודות הטיפול הטבעי

הקשר בין תזונה ובין אבנים בכליות
תזונה נכונה יעילה כטיפול באבנים בכליות

הקשר בין השמנה ובין אבנים בכליות
מחקר המוכיח כי השמנה מהווה סיכון ליצירת אבנים בכליות

אורח חיים ומניעת אבנים בכליות
מחקר העוסק בקשר בין אורח חיים נכון ובין מניעת אבנים בכליות

מזונות עשירי אוקסלט וטיפול באבני כליה
מחקר העוסק בקשר בין הורדת מזונות עשירי אוקסלט וטיפול באבנים בכליות


לילך נהרי-נטורופתית מומחית