אני מקווה כי המידע בדף זה יהיה שימושי ומועיל עבורך.
באפשרותך להתחיל בתהליך הריפוי יחד איתי.
קביעת תור לפגישה: 050-7240203
לילך נהרי, נטורופתית מומחית
   
תופעות גיל המעבר - מנופאוזה - ריפוי | טיפול - מידע מפורט
מאת: לילך נהרי R.na C.hi נטורופתית מומחית
 

רקע כללי אודות - תופעות גיל המעבר - מנופאוזה
תופעות | תסמונת גיל המעבר מסמלת את הפסקת הווסת אשר מתרחש בד"כ כאשר האשה מגיעה לגיל 50 6-12 חודשים ללא מחזור חודשי – זו התקופה המקובלת לאבחן מנופאוזה. התקופה הקודמת ל מנופאוזה נחשבת לפרימנופאוזה והתקופה לאחר המנופאוזה נחשבת לפוסטמנופאוזה. במשך תקופת הפרימנופאוזה, נשים רבות מבייצות באופן לא רגיל כתוצאה מהפרשה לא מספקת של אסטרוגן או "התנגדות" של הזקיקים הנותרים להביא לביוץ. מנקודת המבט הרפואית, המערבית – מנופאוזה נחשבת כמחלה ולא כתהליך פזיולוגי נורמלי, וזה בניגוד מוחלט לפרספקטיבה של הרבה תרבויות שבהן המנופאוזה היא חלק טבעי של מהלך החיים ואירוע חיובי בחייה של האישה.

סימפטומים ל תופעות | תסמונת גיל המעבר
1. גלי חום, עלייה בחום הגוף עקב התרחבות כלי דם, בעיקר בראש, צוואר - קורה ל-65-80% מהנשים.
2. כאבי ראש
3. יובש בנרתיק
4. גפיים קרות
5. דלקות חוזרות בשלפוחית השתן
6. שיכחה
7. קושי להתרכז
8. טאכיקרדיה
9. חוסר שיווי משקל
10. עיפות
11. בעיות בשינה

גלי חום
אחד המאפיינים העיקריים של תופעות | תסמונת גיל המעבר, שמופיעים במידה זו או אחרת אצל כ-70% מהנשים. בגל חום קלאסי יש תחושה של חום בפנים, בכתפיים, בראש ובחלק העליון של הגב והוא כרוך בהזעה. לפעמים מרגישים אותו קצת לפני שהוא מגיע, בגלל שקודמת לו חרדה, עקצוץ או תחושה של לחץ בראש. לפעמים גל החום מלווה בהסמקה או בתחושת נימול, דופק מהיר, דקירות בידיים או סחרור מחקרים שונים מצביעים על עליית טמפרטורת העור באחת עד ארבע מעלות, אם כי החום הפנימי לא עולה. סימפטומים רבים של המנופאוזה ובעיקר גלי החום הם תוצאה משינוי בתפקוד ההיפותלמוס אשר משמש כגשר בין מערכת העצבים והמערכת האנדוקרינית, ההיפותלמוס אחראי בפיקוח על רבים מתפקודי הגוף, כגון: טמפרטורת הגוף, קצב חילוף החומרים, שינה, מצב הרוח, ליבידו,שחרור של הורמוני ההיפופיזה.

יובש בנרתיק
הירידה ברמת האסטרוגן משפיעה על דופן הנרתיק, הדופן נעשית דקה יותר, בלוטות הריר הולכות ונעלמות והרירית מתיבשת. הפרשת הריר בנרתיק יורדת בעת גירוי מיני, וקיום יחסי מין עלול להיות מלווה בכאבים. ניתן לטפל בבעיה ע"י מריחת משמנים לא הורמונליים לפני קיום יחסי המין, או ע"י טיפול הורמונלי חלופי, ויטמין E. יש להמנע מתכשירים הנוטים לייבש את ממברנת הגוף הכוללים אנטיהיסטמינים, אלכוהול, קפאין ומשתנים. יש להרבות בשתיית מים.

דלקות חוזרות בשלפוחית השתן
15% מהנשים סובלות בתקופה זו מדלקות חוזרות בשלפוחית השתן. בעקבות הירידה ברמת האסטרוגן והשינויים שהיא גורמת לדופן הנרתיק ולמערכת השתן, נעלמת אוכלוסיית החיידקים בנרתיק ויורדת החומציות, זה כרוך בירידה משמעותית בעמידות הנרתיק ובמערכת השתן בשכיחות הזיהומים בנרתיק.

תופעת גיל המעבר - מנופאוזה מופיעה כאשר לא נותרו ביציות בשחלות. בלידה יש כ-מליון ביציות, מספרן יורד ל-300,000 –400,000 ביציות בגיל ההתבגרות. בגיל 50 נותרות ביציות מועטות. בתקופה זו ייצור הורמוני אסטרוגן ופרוגסטרון פוחת, ורמת ה-FSH ו-LH עולים, הם גורמים לשחלות ולבלוטות האדרנל להפריש כמויות גדולות של אנדרוגנים אשר מומרים לאסטרוגן ע"י תאי השומן של הירכיים. כמות האסטרוגן נמוכה בהרבה מהכמות של אשה בגיל הפוריות.

תופעות | תסמונת גיל המעבר – כתבנית חברתית
המודל הביומכני של בריאות אשר רוב הרופאים דוגלים בו, משאיר מעט למודלים, אספקטים אחרים של המנופאוזה. המודל הביומכני מתמקד בתהליכים הפזיולוגיים הנגרמים מירידה בתפקוד השחלות ומתעלם מהאספקטים הפסיכולוגיים והתרבותיים של המנופאוזה. בחברה המערבית המנופאוזה נחשבת כמחלת חסר. ישנו תהליך פזיולוגי שלא מוטל בספק שמעורב במנופאוזה, אבל מנופאוזה היא יותר מאשר אירוע ביולוגי פשוט. פקטורים חברתיים תרבותיים תורמים רבות באיך שהאישה מגיבה למנופאוזה. החברה המערבית מיחסת ערך גבוה להארכת הנעורים וזה כתוצאה מירידה בערך האישה המבוגרת. חוסר ההערכה הזה חודר עמוק למוחינו ע"י תוכניות טלוויזיה, סיפורי אגדות וסרטים. לעומת זאת בחברות מסורתיות רבות בעולם האישה מצפה למנופאוזה משום שהיא מביאה איתה כבוד גדול ומנוחה מלידות. מחקרים שנעשו בתרבויות מסורתיות מצביעים על כך שרוב הנשים בחברות אלה תעבורנה את המנופאוזה ללא גלי חום, וגיניטיס וסימפטומים אחרים השכיחים במנופאוזה בנשים במדינות מתפתחות. אוסטיאופרוזיס כמעט ולא קיים למרות העובדה שאישה ממוצעת בהרבה חברות מסורתיות חיה לפחות 30 שנים לאחר המנופאוזה.
מחקר חוצה תרבויות מדגים בבירור שהשקפה תרבותית של המנופאוזה מקושרת ישירות לסימפטומים של המנופאוזה. אם ההשקפה התרבותית לגבי המנופאוזה שלילית, כפי שזה בארה"ב, הסימפטומים שכיחים למדי, לעומת זאת אם המנופאוזה נצפית באור חיובי, הסימפטומים פחות שכיחים. במחקר שנעשה על נשים אנדיאניות משבט המאיין, במטרה לבדוק את ההשפעה התרבותית על המנופאוזה, בדקו רמות הורמונים, צפיפות עצם והסטוריה רפואית ב-52 נשים לאחר גיל המעבר.
התוצאות: אף אישה לא חוותה סימפטומים כמו: גלי חום או סימפטומים אחרים של גיל המעבר, לא היתה עדות לאוסטיאופרוזיס באף אישה, למרות העובדה שהפרופיל ההורמונלי שלהן היה זהה לנשים אמריקאיות לאחר גיל המעבר. החוקרים במחקר זה חשו שהגישה של נשות המאיין כלפי המנופאוזה היתה הגורם למעבר ללא סימפטומים. הן רואות את המנופאוזה כאירוע חיובי אשר יתן להן כבוד ומנוחה מהבאת ילדים לעולם.

טיפול הורמונלי חלופי – HRT ל תופעות | תסמונת גיל המעבר
טיפול הורמונלי חלופי באסטרוגן היה הטיפול המועדף בשנות ה-70 לטיפול ב תופעות | תסמונת גיל המעבר. התברר שטיפול ארוך טווח באסטרוגן העלה את הסיכון להתפתחות סרטן האנדומטריום. בכדי להאבק בקשר בין אסטרוגן לבין סרטן האנדומטריום, חברות תרופות ורופאים המליצו על מתן אסטרוגן בשילוב עם פרוגסטרון. השילוב בין אסטרוגן ופרוגסטרון, או ליתר דיוק גם פרוגסטין , נראה שהפחיתו את הסיכון לסרטן האנדומטריום, אבל לא הפחיתו את הסיכון לסרטנים אחרים. שימוש קצר מועד ב-HRT נותן הקלה זמנית בסימפטומים, זה לא נותן ריפוי, הקלה קבועה, זה רק מעכב את הבלתי נמנע, אולם מתן HRT לטווח ארוך לא מוצדק בגלל שהסיכון גובר על התועלת, יוצאות מן הכלל נשים עם סיכון גבוה לפתח אוסטיאופרוזיס או שיש להן כבר אוסטיאופרוזיס, מאחר שאסטרוגן ופרוגסטרון הראו אפקט מועיל כנגד איבוד עצם. HRT אסור לשימוש לנשים עם סיכון גבוה לסרטן השד או נשים עם מחלות אשר אסטרוגן מחמיר את מצבן כמו: סרטן השד, מחלות כבד פעילות ומחלות קרדיווסקולריות מסוימות, במקרים אלה השימוש בפרוגסטרון בלבד עדיף.

תופעות לוואי אחרות של HRT
בנוסף לעלייה בסיכון לסרטן השד, HRT מעלה סיכון להתפתחות אבני מרה, קרישי דם וכן תופעות לוואי כמו: בחילה, רגישות בשדיים, סימפטומים הדומים ל-PMS , דכאון, הפרעות כבדיות, הגדלה של שריר הרחם, עצירת שתן, הפרעות במשק הסוכר בסרום, כאבי ראש, השמנה (נפיחות בצקתית) וכן אסטמה.טיפול נטורופתי טבעי - תופעות גיל המעבר - מנופאוזה
הגישה הטבעית בטיפול ב תופעות גיל המעבר - מנופאוזה מתרכזת בשיפור הפזיולוגיה, שיפור זה נעשה בעזרת תזונה, פעילות גופנית, תוספי מזון וצמחי מרפא.

טיפול תזונתי ל תופעות גיל המעבר - מנופאוזה
דיאטה צמחונית: העשרת התזונה במזונות עשירים בפיטואסטרוגנים. צריכה מוגברת של פיטואסטרוגנים בתזונה מסבירה את העובדה מדוע סימפטומים שמקושרות למנופאוזה, נדירים בתרבויות שהדיאטה שלהם מתבססת על מזון מהצומח העשיר בפיטואסטרוגנים. סויה: צריכה מוגברת של סויה חשובה בעיקר במצבים של יובש בנרתיק ומניעת סרטן השד. האיזופלבנואידים והפיטוסטרול של פולי הסויה יוצרים אפקט אסטרוגני, ככול שפולי הסויה מכילים פחות חלבון, הם מכילים יותר איזופלבנואידים.

תוספי תזונה ל תופעות גיל המעבר - מנופאוזה
ויטמין E – "ויטמין הפריון" –בעל אפקט מקל בגלי חום, יובש בנרתיק ואספקת דם מרובה לאזור הנרתיק. ניתן לקחת בכמוסות, קרם, משחה או נרות לשימוש מקומי כטיפול ביובש בנרתיק..

צמחי מרפא ל תופעות גיל המעבר - מנופאוזה
במחקרים על בע"ח נמצא שפיטואסטרוגנים מתחרים על הרצפטורים לאסטרוגן, ולכן מסייעים במניעת מכניזם של הסיכון לסרטן. הפיטואסטרוגנים מאזנים את ההשפעה של אסטרוגנים. לפיטואסטרוגנים שונים יש פוטנציה מחליפת אסטרוגן שונה מהאחד לשני. ככל שפוטנציה זו נמוכה יותר, כך טוב יותר מאחר וכך הם מתפקדים יותר כאנטי אסטרוגנים.
הצמחים השימושיים:
Angelica sinensis – צמח מרגיע בעל השפעה קלה הדומה לפעילות אסטרוגן.
Vitex agnus castus – גורם להגברת ייצור והפרשה של LH ועיכוב שחרור של FSH , פעילות זו מובילה לשינוי ביחס אסטרוגן/פרוגסטרון.
Glycyrrhiza glabera – מתחרה ברצפטורים של פרוגסטרון ובעל פעילות הדומה לאסטרוגן.
Cimicifuga / קוהוש שחור– מחקרים הראו כי הצמח מפיג גלי חום, דכאון ויובש וגינלי.
גלי חום אצל נשים לאחר גמר המחזור מופיעים בגלל פעולה לקוייה של ההיפותלמוס כתגובה לסביבה דלת אסטרוגן. פיטואסטרוגנים שמקורם בקוהוש השחור נכנסים לזרם הדם ומגיעים אל ההיפותלמוס, שם הם נקלטים בקולטני Er ביתא ומחקים את פעולת האסטרוגן וכך יש הקלה בגלי החום. מאחר והקליטה בקולטנים מועטה ביותר, אין הוא מעלה את הסיכון לסרטן השד.

ספורט ואורח חיים ל תופעות גיל המעבר - מנופאוזה
לפעילות פיזית קבועה יש השפעה ויכולת להוריד את תדירות גלי החום. הפעילות הגופנית מפחיתה את הסיכון לחלות באוסטיאופרוזיס ומחלות לב וכלי דם וסרטן.

הפסקת עישון
נמצא כי נשים מעשנות, גיל המנופאוזה שלהן הוקדם בכ-5 שנים.שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי - תופעות גיל המעבר - מנופאוזה
שאלה:
אני בת 40 ואני סובלת מחלת שד פיברוציסטית כבר 10 שנים. נשלחתי כבר הרבה פעמים לבדיקות ביופסיה לשלול סרטן שד והמצב הזה מתיש אותי. מה אפשר לעשות?
תשובה:
שינוי אורח חיים הכולל שינוי תזונתי מעמיק ותרגול קבוע של פעילות גופנית וטכניקות הרפיה לרוב פותר את הבעיה או מקטין את כמות הפיברוציסטים בצורה משמעותית. ישנם מזונות שיש להימנע מהם ומזונות שחשוב לשים עליהם דגש בתזונה, על מנת לאזן את רמות ההורמונים. כתמיכה, הטיפול הנטורופתי מציע לקיחת צמחי מרפא העוזרים בוויסות המערכת ההורמונלי בגוף ומערכות נוספים שלא מאוזנות.

שאלה:
לפני מחזור השד שלי מאוד כואב, רגיש ונפוח ואני מרגישה עצבנית, מתוחה ורגישה יתר על המידה. יש לזה טיפול נטורופתי?
תשובה:
את סובלת משילוב של מחלת שד פיברוציסטית ו PMS, תסמונת קדם ויסתית. תסמונות אלו בהחלט קשורות אחת לשניה והטיפול בהם הוא דומה. סיר להניח שאיזון המערכת ההורמונלית, על ידי תזונה נכונה ופורמולת צמחי מרפא, תפתור את בעיית ה PMS ואת בעיית השד הפיברוציסטי.

שאלה:
אני סובלת מ מחלת שד פיברוציסטית. מהם הסיכונים שלי לחלות בסרטן שד?
תשובה:
מחלת שד פיברוציסטית נחשבת לגורם סיכון לסרטן שד, אך מחלה זו אינה גורם סיכון משמעותי כמו הסטוריה משפחתית, גיל התחלת וסת מוקדם והריון בגיל מאוחר או חוסר הריון. חשוב לציין כי לנטורופתיה דרכים מצוינות למנוע סרטן שד, על ידי תזונה נכונה ואורח חיים בריא.


מחקרים רפואיים אודות יעילות הטיפול הטבעי - תופעות גיל המעבר - מנופאוזה

נושאים ותחומים קשורים ל תופעות גיל המעבר - מנופאוזה
אינדקס מחלות | אינדקס מזונות | צמחי מרפא לטיפול במחלות כרוניות | סוכרת סוג 2
 

 
טיפול נטורופתי | נטורופת | מרפאה נטורופתית  
לילך נהרי בראיון על הטיפול הנטורופתי בתופעות גיל המעבר
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

מרפאה לרפואה טבעית