שמן פרפין לטיפול בעצירות

 

שאלה
אני סובלת מעצירות כבר כמעט שנתיים. התרופה שקיבלתי מהרופא עוזרת לי אבל בכל פעם שאני מפסיקה העצירות חוזרת. אני די עייפה מכל העניין ולא מבינה מדוע כל פעם העצירות חוזרת. רציתי לשאול האם אני יכולה להשתמש בשמן פרפין במקביל לתרופה לעצירות והאם שמן פרפין הוא אכן יעיל לטיפול בעצירות. חוץ מזה אשמח להמלצות מבחינת תזונה או כל דבר אחר שיכול לעזור לי לסיים את הסבל הזה שמאוד מפריע ופוגע באיכות החיים שלי.

 

תשובה

שמן פרפין הוא חומר משלשל שגורם ליציאה ללא מאמץ או כאב. השמן משמן את המעיים, עוטף את הצואה, מונע את ספיגת המים בחזרה אל המעי ובכך מרכך אותה ומסייע ליציאה קלה. הוא אינו נספג בגוף ויוצא כלעומת שבא. בדרך כלל משתמשים בו כשיש טחורים או לאחר ניתוח. הבעיה עם שמן פרפין היא שיש לו תופעות לוואי רבות והוא פוגע בספיגת ויטמינים חשובים כמו A,D,E ו-K. כמו כן, הוא עלול לגרום להתמכרות אליו ולכן אסור להשתמש בו לאורך זמן. התרופות שנותנים הרופאים גם הן בדרך כלל משלשלות ועלולות לגרום למעיים עצלים ולהתמכרות. מסיבה זו, כל פעם שאת מפסיקה עם התרופה שנתן לך הרופא חוזרת לך העצירות. במקרה כזה, יש להחזיר למערכת העיכול את היכולת לפעול באופן עצמאי בצורה תקינה.


צמחי מרפא נמצאו כיעילים ביותר לריפוי עצירות בדרך טבעית וללא תופעות לוואי

לשם כך קיימים צמחי מרפא רבים אשר מעודדים את תנועתיות המעיים, מגבירים את זרימת הדם לאזור, מגבירים את הפרשת מיצי המרה וחומצת הקיבה ומשקמים את מערכת העיכול. הצמחים מסייעים לגוף לחזור לפעילות תקינה כך שלאחר השימוש בהם, מערכת העיכול תחזור לפעול באופן עצמאי. צמחים כאלו הם גדילן מצוי, שן ארי, שוש קרח, חומעה, קמומיל ועוד. בנוסף לכך, כדי שמערכת העיכול תחזור לפעילות תקינה יש לעשות שינויים באורח החיים. תזונה לקויה, מתח, חוסר פעילות גופנית, שתיית מים מועטה - כל אלה הם רק חלק מהגורמים שיכולים לגרום לעצירות ויש לטפל בהם. שינוי תזונתי הוא אחד הטיפולים הטובים ביותר לעצירות. יש להימנע מאכילת ארוחות גדולות ולהקפיד לאכול כל 3-4 שעות. חובה לפתוח את היום בארוחת בוקר על מנת להניע את מערכת העיכול אחרי הלילה. זאת כמובן בשילוב עם צמחי מרפא התומכים בתהליך הריפוי של מערכת העיכול. בינתיים, נסי לפתוח את הבוקר בשתיית 3-4 כוסות מים על בטן ריקה. הכנסת נוזלים לגוף תתחיל תנועה במערכת העיכול ותרכך את הצואה. דרך נוספת לעידוד יציאה היא השריית כף זרעי פשתן במים חמימים ללילה ושתיית הנוזל עם הגרעינים בבוקר.

לסיכום, שמן פרפין, כמו גם חומרים משלשלים אחרים, גרומים לעצלות של המעיים וליצירת תלות בהם. יש לטפל בעצירות באופן שיסייע לגוף לחזור לפעילות תקינה באופן עצמאי ולא יפגע בו. זאת על ידי:

צמחי מרפא - חיזוק תנועתיות המעיים, הגברת ספיגה והגדלת נפח הצואה
תזונה - הגדלת נפח הצואה, הגברת הפרשת מיצי מרה וקיבה, חיזוק ושיפור תנועתיות המעיים
אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..