טחורים - טיפול וריפוי טבעיטחורים - רקע כללי

טחורים הינם צבירים גדולים או כואבים במיוחד של כלי דם הממוקמים באזור פי הטבעת. הם לרובם באים לידי ביטוי כדימום אדום מבריק על משטח צואה, על נייר טואלט ו\או באסלה. מחלות טחורים נפוצות מאוד בארצות המתועשות, אצל רוב האנשים מתחילים טחורים להתפתח בשנות העשרים לחייהם, אך הסימפטומים לטחורים אינם מובהקים עד העשור הרביעי לחיים. על פי הערכות שונות, כמחצית מהאנשים מעל גיל 50 סובלים ממחלת טחורים סמפטומטית ועד שליש מכלל אוכלוסיית ארה"ב, כשיקוף למצב במדינות העולם המודרני, סובלים במידה מסוימת מטחורים.

הגורמים לטחורים

מאחר שמערכת הורידים, המספקת דם לאזור הישבן, אינה מכילה שום שסתומים, הרי גורמים, המגבירים גודש ורידי באזור, עלולים להאיץ היווצרות טחורים. בין הגורמים הללו: הגברת הלחץ התוך בטני, מאמץ גדול בהטלת צואה או ישיבה במשך תקופות זמן ממושכות.

הגברת הלחץ התוך בטני נובעת מ..

1. מאמץ בזמן יציאה - עצירות

2. הריון - נפח הדם עולה והפרוגסטרון מחליש את השרירים, הרחם כבד ויש לחץ על הוריד הנבוב התחתון בשכיבה על הגב.

3. יתר לחץ דם פורטלי - מנקז את הטחורים, יכול להדרם מצירוזיס.

4. שיעול, הקאה - מאמץ שמגדיל את הלחץ התוך בטני

5. פעילות גופנית מאומצת

6. מצב של דחק נפשי עלול לגרום להתעוררות של טחורים.

7. אי ספיקת לב משמעותית יכולה להגביר טחורים בגלל בעיה בכלי דם, בעיה בניקוז של הדם הורידי.

שלבים לטחורים

1. טחורים פנימיים לא מורגשים

2. טחורים יוצאים בזמן היציאה ונכנסים לבד

3. טחורים יוצאים ולא נכנסים לבד, דוחפים פנימה

4. טחורים יוצאים ולא ניתן להכניס אותם

* כל שלב יכול לדמם, הכאבים במיוחד בשלב האחרון. טחורים פנימיים נוצרים מעל הקו האנו רקטאלי. לעתים טחור פנימי יגדל עד לדרגה בה יעבור תמת וירד מתחת לספינקסטר האנאלי.

טיפול נטורופתי טבעי לטחורים

טיפול טבעי בטחורים / הטיפול הנטורופתי בטחורים מתבסס על כמה עקרונות:

1. הורדת הלחץ התוך בטני

2. חיזוק דפנות כלי הדם

3. ריפוי מקומי לטחורים - הקלת הסמפטומים על יד משחות צמחיות וקומפרסים מקומיים.

הורדת הלחץ התוך בטני

בניגוד למאפיין את אנשי העולם המערבי, אנשים מחלקי העולם, שתפריטם מבוסס על מזון לא מזוקק, עתיר סיבים, כמעט אינם סובלים מ טחורים. אנשים, שמזונם דל בסיבים, נוטים להתאמץ יותר בעת פעילות מעיים, מאחר והם מתקשים בהעברת הצואות הקטנות והקשות. התאמצות זו מגבירה את הלחץ על הבטן, אשר חוסם את החזרה הורידית. הלחץ המוגבר יגביר את הגודש באגן ועלול להחליש באופן משמעותי את הורידים, ומכאן קצרה הדרך להיווצרות טחורים. המרכיב החשוב ביותר במניעת טחורים הוא מזון עתיר סיבים. מרכיבים סיביים רבים מושכים מים ויוצרים מסה ג'לטינית, השומרת על רכות הצואה, נפחה וקלות העברתה. התוצאה הברורה של תזונה כזו היא הפחתה משמעותית של ההתאמצות בעת הטלת הצואה ועקב כך הורדת הלחץ התוך בטני.

חיזוק דפנות כלי דם

טיפול טבעי בטחורים, יכול להיות גם על ידי נטילת צמחי מרפא עשירים בפלבנואידים ואכילה של פירות עשירים בפלבנואידים. הפלבנואידים הינם חומרי נוגדי חימצון חזקים המעניקים לפירות את צבעם העז. הם הוכחו מחקרית כיעילים בחיזוק דפנות כלי הדם.

ריפוי מקומי לטחורים

אמבט ישיבה חם הוא טיפול טבעי בטחורים, יעיל ולא פולשני. אבל רק אם מדובר בטחורים לא מורכבים. כמו כן מומלץ למרוח מקומית משחת ההממליס ל טחורים, צמח מרפא שהוכח מחקרית כיעיל בכיווץ כלי דם וחיטוי הטחורים.

שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי בטחורים

שאלה:

עברתי לפני מספר ימים ניתוח טחורים, מיותר לציין כי אני עדיין סובל מכאבים לפני אחרי ובזמן עשיית הצרכים, כיצד אוכל להקל על עצמי את התקופה הבעייתית הקרובה ומה צריך להיות הרכב הארוחות ותוספי המזון שאשתמש בהם לכך.

תשובה:

לטיפול בטחורים מומלץ לך למרוח את המקום במשחת הממליס, על מנת למנוע דלקת והחלמה מהירה של המקום הפצוע. תכנית הריפוי אשר תותאם לך תרכיב בכלליות המלצות לצריכת מזונות קלים לעיכול כגון ירקות שורש. דייסת שיבולת שועל, דגי ים צפוני. במסגרת תכנית הריפוי מהטחורים ישנה רשימה מפורטת של מזונות מהם יש להימנע.

שאלה:

מהי משחת הממליס לצורך טיפול בטחורים?

תשובה:

משחת הממליס לטיפול בטחורים ניתנת להשגה בכל בית מרקחת. המשחה עובדת בעיקר על כיווץ כלי דם ובכך מונעת את הדימום וגורמת להחלמה מהירה של הפצע. כמו כן צמח ההממליס הוא אנטי דלקתי ופועל כמחטא ולכן מונע זיהום בפצע.

שאלה:

שאלתי היא מה ניתן לעשות ב טחורים דרגה 2 אם רוצים להימנע מניתוח?

תשובה:

טחורים הינם מצב מאוד שכיח בעולם המערבי ומאוד נדיר במדינות עולם שלישי, וזאת בגלל אורח החיים השונה. אנשים, שמזונם דל בסיבים, כמו בעולם המערבי, נוטים להתאמץ יותר בעת פעולת מעיים, מכיוון שנפח הצואה ומרקם הצואה קשה יותר ליציאה. ולכן, המרכיב העיקרי במניעת טחורים הינו מזון עתיר סיבים. טחורים שכיחים יותר אצל בעלי ורידים חלשים, ולכן מומלץ לאכול פירות יער המכילים פלאבנואידים, מרכיב חשוב לחיזוק הורידים. פעילות גופנית יכולה להועיל להזרמת הדם הורידי ובכך לסייע לדם הורידי בפי הטבעת לנוע, ולא להתקע. ישנן צמחי מרפא שיכולים לעזור גם כן, לשם כך פנה לנטורופת או הרבליסט לתשאול מקיף.

מחקרים רפואיים אודות יעילות הטיפול הטבעי בטחורים

הקשר בין תזונה, עישון וטחורים

מחקר המראה כי קיים קשר בין תזונה לקויה ועישון לבין הסיכון לטחורים

צמחי מרפא וטחורים

מחקר המראה את יעילותו של הצמח רוסקוס בטיפול בטחורים.

יעילות הממליס לטיפול בטחורים

מחקר המוכיח את יעילותו של צמח הממליס כאנטי בקטריאלי ואנטי דלקתי למריחה מקומית.

אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..