תת פעילות בלוטת התריס והימנעות מאכילת סויה

 

שאלה
קראתי באינטרנט שמי שסובלת מתת פעילות של בלוטת התריס צריכה להמנע מצריכת מוצרים מסויה. האם זה נכון? ואם כן מדוע? האם יש עוד מאכלים מהם אני צריכה להמנע? האם אפשר לטפל בתת פעילות בלוטת התריס על ידי תזונה או בדרך טבעית נוספת?

 

תשובה

בלוטת התריס היא חלק מרכזי במערכת ההורמונלית ומשפיעה עיקרית על חילוף החומרים. הבלוטה ממוקמת בבסיס הצוואר ומפרישה הורמוני תריס שמשפיעים על המטבוליזם בגוף. כשבלוטת התריס לא מאוזנת היא לא מפרישה בצורה תקינה את הורמוני התריס. מצב זה גורם לסימפטומים רבים הכוללים עייפות וחולשה, עצירות, יובש בעור, אי סדירות בקבלת ווסת, דימום ווסתי כבד, עלייה במשקל, אי־סבילות לקור, נשירת שיער, קושי בריכוז ובעיות פוריות. כיום בבדיקת דם שגרתית של רמות ה TSH ניתן לאבחן תת פעילות בלוטת התריס. ברוב מקרי תת פעילות בלוטת התריס לא ברור הרקע לחוסר האיזון.


יעילות הטיפול הנטורופתי בתת פעילות בלוטת התריס

מטרת הטיפול הנטורופתי היא לאזן ולחזק את בלוטת התריס. על מנת לעשות זאת יש בין השאר להימנע ממזונות הידועים כמנטרלים את פעילות הורמון בלוטת התריס. ישנה קבוצת מזונות הנקראים גויטרוגנים מכיוון שיש בהם מרכיבים שמנטלים את פעילות הורמון בלוטת התריס ולכן הם לא מומלצים לאכילה למי שיש תת פעילות של בלוטת התריס. סויה הוא אחד מהמזונות הללו ולכן לא מומלץ לצרוך מוצרים המכילים סויה. כרוב, כרובית, ברוקולי וצנוברים נמנים גם הם עם המזונות הגויטרוגנים. יחד עם זאת, חימום של המזון מנטרל את פעילותו הגויטרוגנית. לב הטיפול הנטורופתי בתת פעילות בלוטת התריס הוא שימוש בצמחי מרפא ותוספי תזונה שמטרתם לאזן ולחזק את בלוטת התריס. לתזונה תפקיד משמעותי בהורדת העומס המטבולי מהגוף ובהזנת הגוף בכל המרכיבים החיוניים לאיזון בלוטת התריס. השילוב בין תזונה לצמחי מרפא הוא שילוב המניב תוצאות טובות מאוד בטיפול בתת פעילות בלוטת התריס. ישנם צמחי מרפא מצוינים לחיזוק ואיזון בלוטת התריס, חשוב ביותר להתאים באופן אישי את צמחי המרפא ואת התכנית התזונתית לתמונה הקלינית המלאה של המטופל וכן לאורח חייו ולהעדפות שונות. התאמה זו מגבירה מאוד את סיכויי הצלחת הטיפול כולו.


לסיכום, טיפול נטורופתי לתת פעילות בלוטת התריס כולל:

תזונה: לחיזוק מטבולי ואיזון בלוטת התריס, תמיכה חיסונית וחיזוק כללי
צמחי מרפא: לחיזוק ואיזון בלוטת התריס והמערכת ההרומונלית כולה, חיזוק ואיזון המערכות הקשורות לבלוטה
פעילות גופנית: להמרצת הדם, חיזוק הגוף ותמיכה בחילוף החומרים, חיזוק חיסוני וגופני כללי


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית