תסמונת טרום ויסתית - PMS - טיפול טבעיתסמונת טרום ויסתית - PMS - רקע כללי

תסמונת טרום ויסתית -PMS כוללת סימנים וסימפטומים נשנים המתפתחים במשך 7-14 ימים לפני הווסת. הסימפטומים משפיעים על כשליש מהנשים בגילאי 30-40.


תסמונת טרום ויסתית - PMS - סימפטומים טיפוסיים

התנהגותיים
עצבנות, חרדה, רוגז, שינוי במצב רוח, שינוי אישיות, עייפות ודכאון.

דרכי עיכול
נפיחות בבטן, שלשול / עצירות, שינויים בתאבון (בד"כ השתוקקות למתוק)

גניקולוגים
שדיים רגישים ומורחבים, עוויתות ברחם, שינויים בחשק המיני.

כללי
כאבי ראש, כאבי גב, אקנה, בצקת באצבעות ובקרסוליים


הסיבות לסימפטומים, בעיקרן, תלויות בשינויים ההורמונלים החלים בתקופה שלפני הווסת

• רמות גבוהות של אסטרוגנים ב– 5-10 ימים לפני המחזור.
• רמות נמוכות של פרוגסטרון.
• רמות גבוהות של פרולקטין.
• רמות FSH גבוהות.
• רמות גבוהות של אלדוסטרון.
• לעתים תת פעילות של בלוטת התריס.


מחלקים את סוגי התסמונת הטרום וסתית השונים ל 4 סוגים:

תסמונת טרום ויסתית - PMS-A- ANXIETY
75-80% מהמקרים. מתבטא בחרדה, רוגז, שינויים במצב הרוח, מתח עצבי. הסיבה: רמות אסטרוגן גבוהות ופרוגסטרון נמוכות. זהו הסיווג הנפוץ ביותר. לנשים אלה יש גם רמות גבוהות של אדרנלין, נוראדרנלין וסרוטונין, ואילו רמות נמוכות של דופאמין ופנילתלמין. אדרנלין גורם לחרדה, נוראדרנלין לעויינות ורוגז וסרוטונין למתח עצבי, נמנום, דפיקות לב מהירות, עצירת מים וחוסר ריכוז. דופאמין גורם לתחושת הרפיה והגברת מתח נפשי. אסטרוגנים חוסמים את פעולת ויטמין B6, מעכבים יצירת סרוטונין בכבד ומקטינים את יכולת הגוף לשמור על רמות נורמליות של גלוקוז בדם. רמות גבוהות של אסטרוגנים מגבירות הפרשת פרולקטין.

תסמונת טרום ויסתית - PMS-C - CRAVING
35-40% מהמקרים. מתבטא בהשתוקקות, תאבון מוגבר, כאב ראש, עייפות, סחרחורת או התעלפויות, טכיקרדיה (דופק מהיר). הסיבות: כמות פחמימות מוגברת ורמת פרוסטגלנדינים מסוג E1 נמוכה (פרוסטגלדינים הינם הורמונים מקומיים). מבחני סבילות לגלוקוז הראו הפרשה מוגזמת של אינסולין בתגובה לצריכת סוכר ב – 5-10 ימים לפני הווסת. מלח מעודד תגובת אינסולין לאכילת סוכר ורמות יורדות של מגנזיום בלבלב גורמות להפרשה מוגברת של אינסולין בתגובה לגלוקוז.

תסמונת טרום ויסתית - PMS-D - DEPRESSION
30-35% מהמקרים. מתבטא בדיכאון, בכי, שכחה, מבוכה, נדודי שינה. הסיבות: רמות נמוכות של אסטרוגן ורמות גבוהות של פרוגסטרון ואדרנל אדרוגנים, אם קיימת שעירות יתר. זוהי הקבוצה הפחות שכיחה. סימפטום המפתח שלה הוא דיכאון, הקשור לרמות נמוכות של טרנסמיטורים בין עצביים במערכת העצבים המרכזית.

תסמונת טרום ויסתית - PMS-H – HYPERHYDRATION
60-70% מהמקרים. מתבטא בעצירת נוזלים, עליה במשקל (מעל 1.4 ק"ג), גפיים נפוחות, רגישות בשדיים, נפיחות בבטן. נגרם בגלל עודף אלדוסטרון שיכול להגרם כתוצאה ממתח, עודף אסטרוגן (מגביר הפרשה וייצור אנגיוטנסין 2) ומחסור בדופאמין (דופאמין מדכא יצירת הורמון ADH).


טיפול נטורופתי טבעי בתסמונת טרום ויסתית - PMS

במסגרת הטיפול הנטורופתי ל תסמונת טרום ויסתית יש לאבחן לאיזו קבוצה של PMS שייכת המטופלת. לפי האבחנה נקבעת תכנית הטיפול. תכנית הטיפול כוללת שינוי תזונתי מפורט שמטרתו לאזן את הרמות ההורמונליות בגוף. התפריט התזונתי עשיר במינרלים וחומצות שומן חיוניות לאיזון הורמונלי של הגוף. כמו כן הטיפול כולל המלצות לתוספי תזונה. תוספי התזונה מעכבים פרוסטגלנדינים (הורמונים מקומיים) "רעים" ומעודדים ייצור "טובים", להקלה על הכאבים, התכווציות ומצב רוח . מחסור בויטמינים מסוימים מוביל ליצירה מופחתת של דופאמין שנחשב לנוירוטרנסמיטור מרגיע ולפרוק אסטרוגן, סינתזה של פרוסטגלנדינים, ולכן יש להשלימם על ידי תוספות. טיפול ב PMS - תסמונת טרום ויסתית על ידי צמחי מרפא: צמחי מרפא יעילים ביותר לאיזון הורמונלי. יש להתאים באופן אישי לכל מטופלת פורמולת צמחי מרפא, לפי התמונה הקלינית איתה היא באה.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי בתסמונת טרום ויסתית - PMS

שאלה:
אני בת 30. אני סובלת מדכדוך,חוסר יכולת לעבוד, תסמונת קדם וסתית קשה מאוד, שמלווה בדיכאון וחוסר יכולת לתפקד במשך שבועיים כל חודש. וכמו כן, פצעי בגרות (שמעולם, עד עכשיו, לא היו לי!). אני משתמשת במשחה לפצעי בגרות אך ללא הועיל. ובנוסף רופא נשים אמר לי להמתין לפני שירשום לי גלולות (ל תסמונת טרום ויסתית) האם אני יכולה לפתור את בעיית ה תסמונת טרום ויסתית בדרך אחרת פרט לגלולות. אני משתמשת בכמוסות b12 . האם זה יכול לעזור? איך נפטרים מפצעי הבגרות?
תשובה:
אכן משאלתך התרשמתי כי מאוד קשה לך כרגע והדבר מתבטא גם פיזית (תסמונת קדם ויסתית, אקנה) וגם נפשית (דכדוך,חוסר יכולת לעבוד ולתפקד). ייתכן מאוד שהבסיס לבעייה הוא הורמונלי בלבד, ואם זה המצב ישנם צמחי מרפא מצוינים היכולים לאזן את המצב. יש לי נסיון קליני מצוין עם יכולת צמחי המרפא לאזן הורמונלית. ייתכן שהקושי הנפשי הוביל את ההדרדרות ומכאן דבר אחד הוביל לשני (למשל אם הפסקת לטפל בעצמך כגון תזונה ופעילות גופנית אז כל השאר נפגע). במידה וזה המצב, תפריט תזונתי וצמחי מרפא אנטי דכאוניים התומכים במערכת העצבים יעשו את העבודה. בכל מקרה לא הייתי ממליצה לך על הטיפולים הסימפטומטיים הקונבנציונליים כמו גלולות ותכשירים נגד אקנה - הם טומנים בחובם גם את הפוטנציאל להזיק.

שאלה:
אני בת 37 במשך כ-20 שנה נטלתי גלולות בשם דיאנה למניעת הריון וכטיפול באקנה. החלטתי להפסיק את השימוש בגלולות, אך הבעיה של תופעות קדם ווסתיות הופיעה אצלי בגדול. יש לי בעיות עיכול והתזונה שלי היא מאד ספציפית. התופעות הן התקפות עצבנות דיכאון ועייפות.האם יש איזשהו פתרון למצב הזה?
תשובה:
את מתארת פה תמונת מצב מורכבת ויש להתייחס לכמה הבטים במסגרת הטיפול. האקנה שהיה קיים אצלך לפני לקיחת הגלולות מראה על חוסר איזון הורמונלי. לקיחת גלולות דיאנה (הגלולות הכי חזקות בשוק, כלומר, עם כמות הורמונים מאוד גבוהה) סביר להניח קיבעה את בעיית חוסר האיזון ההורמונלי ואף החריפה אותו על ידי החלשת המערכת ההורמונלית. יש להתאים לך תכנית טיפול שתעזור לגופך למצוא את האיזון ההורמונלי. בעזרת צמחי מרפאת זונה ותוספי תזונה ניתן יהיה להשיב את האיזון לגופך ובכך להפטר מהאקנה ומתופעות תסמונת טרום ויסתית PMS.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית