תולעי מעיים, גאוט וכולסטרול גבוה | סיפור הצלחה טיפולי

 

תיאור מקרה של מטופל בקליניקה אשר הצליח להבריא


אבחנות:
תולעי מעיים, גאוט וכולסטרול גבוה

רקע אודות המטופל:
אהרון, בן 79, פנסיונר מגיל 65, נשוי + 3 ילדים

תלונות עיקריות:
לפני חודשיים התחיל להרגיש דגדוג בפי הטבעת, ראה תולעת בפי הטבעת. בנוסף ברקע התחילו גרפסים, שיהוקים וליחה בגרון. לקח תרופה נגד תולעים לפי המלצת הרופא. זה הרגיע לתקופה קצרה ואז שוב חזר. פנה למומחה לזיהומים שנתן לו תרופה יותר חזקה, אבל התולעים עדיין המשיכו להופיע. כשהגיע אליי סבל מדגדוגים בפי הטבעת, בעיקר בערב. בנוסף היתה הפרשה לבנה מפי הטבעת. כל לילה מתעורר בגלל הדגדוגים והגרודים בפי הטבעת. ברקע גם סובל מהרגשה של חוסר התרוקנות לאחר יציאה, מירידה בתאבון ומגזים במערכת העיכול. מאוד מתבייש בבעיה שלו, שגרמה לו להסתגר בבית ולירידה במצב הרוח.

תולעי מעיים הם תופעה ידועה בעולם המודרני. ההדבקה שלהם פשוטה ומהירה והמיגור שלו קשה. זו הסיבה שהן שורדות כל כך טוב. ההדבקה של התולעים נעשית כשבאים במגע עם ביצי התולעים ומכניסים אותם לפה. גודל ביצי התולעים הינו מיקרוסקופי ולא ניתן להבחין בהם. הביצים עוברות את מיצי הקיבה החומציים, שלא מצליחים לקטול אותם. בעיקר כשמערכת העיכול חלשה, ואין הפרשה תקינה של מיצי קיבה, יותר ביצי תולעים יכולים לשרוד, להגיע למעי, לבקוע ולשגשג כתולעת. התולעים מגיעות לפי הטבעת על מנת להטיל את ביציהם. פי הטבעת הינו מקום מאוד מעוצבב ורגיש ולכן תחושת הדגדוג והגרד. במידה ומגרדים את פי הטבעת אפילו בהיסח דעת, ביצי התולעים נדבקות לאצבעות ובאזשהו שלב חוזרות לפה וחוזר חלילה. על מנת למגר את תופעת התולעים יש לעשות כמה מהלכים: קטילה ישירה של התולעים, חיזוק מערכת העיכול והפרשה תקינה של מיצי קיבה והגיינה למניעת הדבקה חוזרת.

בנוסף ברקע:
כולסטרול גבוה- בבדיקת דם שגרתית נמצאו ערכים חריגים של כולסטרול כללי - 240.
רמות סוכר גבוהות - רמות הסוכר היו גבוהות מהנורמה ועמדו על 105, כשההמלצה היא עד 100. אמנם הערכים לא מצביעים על התפרצות מחלת הסוכרת, אך עלייה של רמות סוכר מעל 100 מנבאים כיוון של חוסר איזון ברמות הסוכר, ועדיף למנוע את התפרצות הסוכרת.
קריאטנין גבוה - 1.45. הקריאטנין הוא מדד תפקודי הכליות. עם הגיל תפקודי הכליות יורדות והקראטנין יכול לעלות.
חומצה אורית גבוהה - 8.2. חומצה אורית הינו תוצר פירוק של תהליכים בגוף. הוא מופרש דרך השתן ושומר על רמה מאוזנת בדם. כשהרמה של החומצה האורית גבוהה בדם הוא עלול לשקוע בפרקים ולגרום לדלקת פרקים הנקראת גאוט.

כולסטרול, חומצה אורית וסוכר גבוה הינם חלק ממה שנקרא "התסמונת המטבולית", תסמונת שמנבא התפתחות מחלות בהמשך כגון מחלות לב וכלי, סוכרת, יתר לחץ דם ועוד. על פי הערכים של אהרון ואורח החיים שלו הוא לוקה בתסמונת המטבולית ונמצא בסיכון גבוה לחלות במחלות הללו. הסיבה המרכזית לעלייה ברמות הסוכר, כולסטרול גבוה וחומצה אורית גבוהה בדם היא תזונה לקוייה הכוללת צריכה מרובה של שומנים רוויים ממזונות מן החי ופחמימות פשוטות למשך שנים רבות. הרגלי תזונה אלו לצד חוסר בפעילות גופנית, עישון, סטרס גבוה גורמים לכולסטרול, ולסוכר. שומנים רוויים משמשים כחומר מוצא ליצירת הכולסטרול בכבד, ובשל כך מומלץ להימנע כמה שאפשר מהם, אך רמת שומנים גבוהה בדם מראה על תפקוד לקוי של הכבד המצריך התייחסות לצורך איזון. אכילה של סוכרים פשוטים ופחמימות פשוטות מפרה את איזון רמות הסוכר בדם ולאורך זמן מקדמת את מחלת הסוכרת סוג 2. צריכה של מזונות מן החי ושתיה של אלכוהות מעלים את רמת החומצה אורית בדם ומקדמים גאוט.


הטיפול הנטורופתי בתולעי מעיים, כולסטרול, סוכר וחומצה אורית גבוהים

לאחר התשאול נבנתה לאהרון תכנית טיפול אשר כללה תכנית תזונתית מפורטת ופורמולת צמחי מרפא. התכנית הטיפולית התמקדה בראש ובראשונה בחיזוק מערכת העיכול ובמניעת שגשוג התולעים. מזון עשיר בסוכר גורם לשגשוג התולעים ואילו מזון עשיר בסיבים מונע מהתולעים להתרבות במעי. כמו כן הומלץ לאהרון תזונה קלה לעיכול לתחזק מצד אחד את מערכת העיכול ותמנע גזים מצד שני. בנוסף, בעקבות הכולסטרול הגבוה והחומצה האורית הגבוהה, הומלץ לאהרון להמנע מצריכה של מזונות עשירים בשומנים רווים ולצרוך בעיקר מזונות דלים בשומנים ועשירים ברכיבים תזונתיים טובים. סוגי הבשר הרע הוחלפו בצריכת דגים המכילים שומנים בריאים, הסרה מוחלטת של מזונות מעובדים שערכם התזונתי רק הרע את המצב והוספת מזונות חשובים לאיזון רמות הכולסטרול, החומצה האורית והסוכר.

מטרת פורמולת צמחי המרפא היתה לקטול את תולעי המעיים ולחזק את יכולת ההגנה של מערכת העיכול מפני "פולשים". ישנם צמחי מרפא מאוד חזקים בעלי פעילות קוטלת תולעים. בנוסף, כחלק מפורמולות צמחי המרפא, הוספו צמחי מרפא לתמיכה בתהליך הורדת הכולסטרול וניקוי הכבד.


תוצאות הטיפול הנטורופתי בתולעי מעיים, כולסטרול, סוכר וחומצה אורית גבוהים

לאחר כשבועיים החל להרגיש אהרון הקלה משמעותית בתחושת הדגדוג והגרד. גהוקים והשהוקים נעלמו והגזים פחתו.אחרי חודש נוסף של התמדה בתכנית התזונתית ובלקיחה של צמחי המרפא נעלמו לחלוטין תחושות הגרד והדגדוג, ההפרשה הלבנה מפי הטבעת נפסקה, לא נצפו עוד תולעים בפי הטבעת.

אהרון החליט להמשיך ולהתמיד בתכנית התזונתית. הוא הרגיש יותר חיוני ומלא מרץ. לאחר 3 חודשים נוספים של התמדה בתכנית הטיפול אהרון ביצע בדיקות דם, והתוצאות היו:
כולסטרול כללי: 190, LDL- 120 חומצה אורית 6.5 וסוכר :93

אהרון הגיע בגלל בעיה אקוטית שהציקה לו מאוד והורידה את איכות חייו בצורה משמעותית - תולעי מעיים. אבל הוא נרתם לתכנית טיפול שלא רק פתרה של בעיית תולעי המעיים אלא גם איזנה את מצבו הבריאותי הכללי והורידה את הסיכון בצורה משמעותית למחלות רבות בהמשך.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית