שפעת - טיפול וריפוי טבעי



רקע כללי על שפעת

שפעת הינה זיהום במערכת הנשימה הנגרם מסוגים שונים של וירוסים. וירוס השפעת מופץ לרוב מאדם לאדם על ידי שיעול או עיטוש. לפעמים אנשים נדבקים בוירוס השפעת כשהם באים במגע עם משהו המכיל וירוס שפעת ואז הם נוגעים בפה או באף. מבוגרים יכולים להדביק בוירוס השפעת מיום ראשון של הדבקות ועד 5 ימים אחרי שחלו. ילדים יכולים להדביק גם שבוע אחרי ההדבקות. זה אומר, שניתן להדביק מישהו אחר בוירוס השפעת לפני שיודעים שחלית בוירוס השפעת. הוירוס עובר דרך האויר ונכנס לגוף דרך האף או הפה.

שפעת יכולה להיות רצינית ואף לגרום לתמותה בקרב מבוגרים, תינוקות ואנשים עם מחלות רקע. הסיכון הגבוה ביותר לחלות בשפעת הינה באזורים מיושבים בצפיפות כגון ערים גדולות ובתי ספר. סימפטומים של שפעת מופיעים לפתע וחריפים יותר מהתקררות פשוטה. הם כוללים:

כאבי גוף ושרירים
צמרמורות
שיעול
חום
כאבי ראש
כאבי גרון

התקררות פשוטה לרוב לא גורמת לחום וכאבי ראש. קשה לאבחן שפעת מוירוסים וחיידקים אחרים הגורמים למחלות ריאה על פי הסימפטומים בלבד. אם החולה נבדק בימים הראשונים של המחלה, ניתן לאבחן אם מדובר בנגיף השפעת. בדיקת רופא יכולה לאבחן אם השפעת גרמה לסיבוכים נוספים. סיבוכים של השפעת כוללים דלקת ריאות חיידקית, דלקת אוזניים, סינוסיטיס, התייבשות והחרפה של מחלות רקע כגון אי ספיקת לב, אסטמה וסכרת. סיבוכים אחרים משפיעים על ילדים בלבד: סנדרום ע"ש ריי (REYE'S SYNDROME) הינה תופעה המשפיעה על העצבים, לעיתים מתפתחת בילדים ובגילאי העשרה המחלימים משפעת. סנדרום ריי מתחיל בבחילות והקאות אבל מתפתח לשינויים מנטליים כגון בלבול והזיות, הגורמים לדאגה רבה. התופעה לרוב מופיעה אצל צעירים לאחר לקיחת אספירין להורדת חום וכאבים. למרות שאחוז נמוך של ילדים יפתחו את סנדרום ריי, יש להתייעץ עם רופא לפני לקיחת אספירין או מוצרים המכילים אספירין לילדים. סיבוכים נוספים המשפיעים רק על ילדים: פרכוסים הנגרמים עקב חום גבוה, דלקת גרון, דלקות אוזניים. תינוקות בני יומם בייחוד רגישים לסבול מסבוכי השפעת.


ילדים עם סיכון גבוה לפתח סיבוכים לשפעת סובלים בד"כ מ

אסטמה או בעיות ריאה אחרות
דיכוי מערכת החיסון
מחלת כליות כרונית
מחלות לב
סוכרת
אנמיה חרמשית
טיפול ממושך באספירין


שפעת החזירים

שפעת החזירים נגרמת על ידי כמה סוגי וירוסים. וירוס שפעת החזירים הינו חלק ממשפחת הוירוסים הגורמים לשפעת מגפתית בחזירים. נכון לשנת 2009 ידועים כמה תת זנים של וירוס שפעת החזירים. וירוס שפעת החזירים נפוץ באוכלוסיות חזירים בעולם כולו. הדבקות בוירוס מחזיר לאדם אינה שכיחה. אנשים שבאים במגע קבוע עם חזירים בסיכון גבוה להדבק בוירוס. הסימפטומים של שפעת החזירים הם אותם סימפטומים של שפעת רגילה ואופן ההדבקה הוא זהה.


טיפול נטורופתי טבעי בשפעת

חיזוק מערכת החיסון להתמודדות יעילה יותר בוירוס
חיזוק מערכת החיסון היא הבסיס לטיפול בשפעת. שפעת הינה ביטוי למצב של חולשת מערכת החיסון. אנחנו באים במגע יום-יום עם וירוסים. חלקנו נדבקים וחלקנו לא. האמת היא, שהמחלה עצמה היא כתוצאה מכשל מערכת החיסון להדוף את הוירוס לפני שהוא מספיק לקנן בגוף. חולשה של מערכת החיסון יכולה לנבוע ממצבים רבים כגון חסרים תזונתיים, סטרס, עישון והרגלי חיים לקויים אחרים. לכן, על מנת לחזק את מערכת החיסון יש לדאוג לתזונה בריאה, עשירה בויטמינים ומינרלים החיוניים לשמירת תקינות מערכת החיסון, ולהמנע ממזונות מזוקקים ומעובדים. ישנם צמחי מרפא מצוינים המחזקים את מערכת החיסון ומונעים קינון של וירוסים. לדוגמא: שורש אסטרגלוס ופרופוליס. האסטרגלוס מקורו ברפואה הסינית. זהו צמח מתקתק ומתאים למצבים כרוניים לחולשה של מערכת החיסון. ניתן לקחת אותו לתקופות ארוכות של חודשים, לדוגמא לקראת החורף, על מנת לחזק את מערכת החיסון בפרט ואת הגוף בכלל. הפרופוליס הינו שרף נקרא גם "הפנצילין של הטבע" ומשייכים לו איכויות אנטיביוטיות. המצרים הקדמונים השתמשו בפורופוליס לשימור מומיות כמונע רקבון. הפרופוליס עשיר בויטמיני E, C, B, A, חומצות אמינו, פלבנואידים, נחושת, ברזל, מגנזיום ואבץ. תפקידו לשמור על הכוורת מפני מיקרואורגניזמים ולמלא סדקים בכוורת. הפרופוליס פועל נגד בקטריות. הוא מרפא דלקות בפה ובגרון, מחטא, מפחית שיעול, ממריץ את מערכת החיסון וטוב בזמן דלקת גרון. הוא מנקה כיבים, נותן אנרגיה.

צמחי מרפא אנטי ויראליים לחיסול מהיר ויעיל של הוירוס
האכינצאה הינו הצמח האנטי ויראלי ומחזק מערכת חיסון הנחקר ביותר. צמח זה נחשב כאנטי ספטי (מחטא), אנטי וירלי, אנטי ‏פטרייתית(פנימי וחיצוני), בעל פעילות תומכת וממריצה של מערכת החיסון והרחבה פריפרית של כלי ‏הדם (כלי הדם בגפיים).‏
משתמשים בצמח במצבי זיהומים ויראליים, חידקיים, פטריתיים. פעילות פרמקולוגית: 1. מעכבת אנזים היאלונורידאז שמופרש על יד חיידקים על מנת להגביר את חדירות ‏רקמת החיבור ובכך נמנעת התפשטות מהירה של חיידקים. 2. רב סוכרים של אכינצאה נקשרים ‏לרצפטורים (קולטנים) לפחמימות על גבי התאים הלימפוציטים (תאי דם לבנים של מערכת החיסון) ופועלים להגברת ייצור ‏אינטרפרון, חומר חשוב השייך למערכת החיסון. 3. מגביר פעילות של תאי ‏T‏ השייכים למערכת החיסון . תאים אילו, בין השאר, נלחמים בוירוסים ‏‏4. מגביר פעילות של מקרופגים, תאים בולעניים השייכים למערכת החיסון . תאים אלו הם הראשונים המגיעים לזירת הוירוס הפולש ומתחילים במאבק נגדו ולכן הם חשובים כל כך 5.מעלה רמת נוטרופילים ‏בדם, סוג של תאים במערכת החיסון הנלחמים גם הם בוירוסים. 6. חומר בשם אינולין משפיע ישירות על "מסלול המשלים" מסלול ‏בו מתפקדת מערכת החיסון להתגוננות בפני פולשים 7. פעילות אנטי ספזמוטית, מרפה 8. פעילות דמויות ‏קורטיזון, כלומר, פעילות אנטי דלקתית העוזרת לגוף להשתקם.‏


טיפול נטורופתי טבעי בשפעת החזירים

שפעת החזירים היא שפעת לכל דבר שקבלה פרסום יתר. האמת היא שכל שנה מתים בארץ אנשים משפעת, אך זה לא עושה הד גדול. רוב האנשים שמתים משפעת הם אנשים בעלי מערכת חיסון חלשה מאוד . החולשה לרוב נובעת ממחלות רקע. יותר ויותר אנשים בעולם המודרני מתים ממה שנחשב בעבר מחלות קלות, כגון שפעת ויראלית, עקב מערכת חיסון חלשה. גם אנשים שנחשבים "בריאים" בעולם הרפואה, לא תמיד מצבם טוב. אדם הסובל מעודף משקל, אוכל תזונה ללא מרכיבים חיוניים לגופו, לא פעיל גופנית ומעשן נמצא בגורם סיכון לחלת וסביר להניח בעל מערכת חיסון חלשה, כך שאם יחלה, יהיה לגוף קשה להתמודד עם המחלה. האדם המודרני הממוצע אוכל תזונה עתירת סוכר ושומן, חי במתח רב ואינו פעיל מספיק גופנית. לא פלא ששפעת כיום יכולה להרוג אדם "בריא". כמובן שהרפואה מתמקדת בוירוס ורמת הקטלניות שלו, אך בעצם שורש הבעיה היא אורח החיים של כולנו. על מנת למנוע הדבקות ולעבור את ההדבקות בקלות, יש לשמור על אורח חיים בריא, על תזונה מאוזנת, משקל תקין, וסביבה נטולת מתח. כמו כן, ישנם צמחי מרפא יעילים ביותר לחיזוק מערכת החיסון.


שאלות ותשובות אודות טיפול נטורופתי בשפעת\שפעת חזירים

שאלה:
האם ניתן להתמודד עם שפעת החזירים באופן טבעי אן שנגזר עלינו ליטול את החיסון?
תשובה:
כמובן שאין לי תשובה מדעית לנושא מכיוון שלא נערך מחקר מקיף המשווה אוכלוסיה שקבלה חיסון לבין אוכלוסיה שקבלה טיפול נטורופתי ומה היו ההצלחות בשני המקרים. כל דבר לגופו של עניין. יש אוכלוסיות יותר בסיכון ויש פחות - צריך לשקול לפני כל החלטה. יחד עם זאת יש להבין כי שפעת, הנגרמת מוירוס, היא מחלה שהגוף שלנו יכול להתמודד איתה בקלות רבה, אחרת לא היינו שורדים כמין האנושי. ברוב המקרים, אנשים מתים מסיבוכי השפעת עקב חולשה חיסונית ומחלות רקע. בעולם המודרני של היום, עם התזונה הקלוקלת, חומרי ההדברה במזון ובמים, זיהום אויר, מתח ולחץ, חוסר שעות שינה - מערכת החיסון לא מתפקדת בצורה יעילה ולא פלא שמגפות ויראליות גורמות למוות. חיזוק מערכת החיסון על ידי אורח חיים בריא בהחלט יעלה את הסיכוי בצורה משמעותית להגנה מושלמת לגוף והתגברות על כל נגיף. אני מאוד ממליצה לחזק חיסונית את הגוף על ידי צמחי מרפא. ישנם צמחים שנחקרו רבות בנושא ונמצאו יעילים ביותר.


שאלה:
האם צמחי מרפא יכולים למנוע את ההדבקות בשפעת החזירים?
תשובה:
ישנה פורמולה מצויינת לחיזוק מערכת החיסון. צמחים אדפטוגנים מחזקים ומשפרים תהליכים פיזיולוגיים רבים בגוף כמו חיזוק התגובה החיסונית, שיפור תהליכי עיכול וספיגה, חיזוק זרימת דם פריפרית, וויסות הורמונאלי ותמיכה עצבית במקרים של חולשה כללית ודיכאון. תכונות אלה הופכות את הפורמולה הייחודית הזאת לבעלת חשיבות רבה בתמיכה באנשים הסובלים ממגוון של תופעות גופניות ונפשיות הקשורות למצבים של חולשה וחוסר. ניתן להשתמש בצמחים לאורך תקופות ממושכות לפי הצורך. כמו כן צמחי המרפא מעודדים את פעילות מערכת החיסון ולכן היא מתפקדת בצורה יעילה יותר כנגד פולשים (וירוסים וחיידקים)

שאלה:
כיצד ניתן להקל על שפעת בעזרת תזונה או צמחי מרפא?
תשובה:
חשוב לחזק את מערכת החיסון, כדי לחזק את הגוף ולאפשר לו להתמודד טוב יותר אפשר לעשות מספר דברים:
1. ראשית אם אין תאבון אין צורך לאכול, הגוף אינו פנוי כרגע לעכל ומפנה את כל המשאבים שלו להלחחם במחלה ורצוי להקשיב לו! אם יש תאבון לדאוג לתזונה העשירה בירקות המכילים נוגדי חימצון חזקים, בעיקר הכתומים העשירים בבטא קרוטן. ניתן לעשות גם מרק מינרלים - מרק מעשבי תיבול (רצוי אורגניים) לסנן ולשתות רק את הנוזל.
במידה ויש תאבון כדאי להעשיר את התזונה במזונות המכילים ויטמין C בכמויות גדולות (גמבה, קווי וגויאבה).
להפחית את כמות הסוכרים (סוכרים פשוטים מאטים את תנועתיות כדוריות הדם הלבנות, הסוכר גם מתחרה עם ויטמין C על אתרי הספיגה).
בזמן מחלה לדאוג לשתייה מספקת של נוזלים!
2. לדאוג למנוחה מספקת ושינה איכותית .
3. בנוסף יש צמחים שמחזקים את מערכת החיסון


מחקרים רפואיים אודות הטיפול הנטורופתי בשפעת:

לאכינצאה פעילות אנטי ויראלית במחלות ויראליות של מערכת הנשימה העליונה
המחקר מצא כי אכינצאה יעילה בהורדת הסימפטומים של שפעת על ידי השפעה ישירה על ריבוי הוירוס

צמחי מרפא בעלי פעילות אנטי ויראלית
נמצא במחקר כי צמחי מרפא שונים, בניהם אסטרגלוס ודליצרייזה (ליקוריץ) בעלי פעילות אנטי ויראלית

פרופוליס יעיל לטיפול במחלות ויראליות ובקטריאליות
נמצא במחקר שיש איכויות אנטי ויראליות בפרופוליס


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית