שחלות פוליציסטיות - טיפול וריפוי טבעישחלות פוליציסטיות - רקע כללי

שחלות פוליציסטיות הינו מצב המתאפיין לרוב במחזור חודשי לא סדיר, שיעור יתר והשמנה. מצב זה יכול להשפיע על אישה בדרכים שונות וברמות שונות. מחזור חודשי לא סדיר או מחזור ווסתי כבד יכול להצביע על הבעיה כבר בגיל ההתבגרות, אך יתכן שאישה תאבחן את הבעיה רק לאחר ניסיונות כושלים להיכנס להריון. הסימנים והסימפטומים של שחלות פוליציסטיות נובעים מתפקוד לקוי של המחזור החודשי. במחזור חודשי תקין יש ביוץ של ביצית אחת (במקרים מסוימים 2 בציות, ומכאן הסיכוי לתאומים לא זהים). אצל אישה עם שחלות פוליציסטיות נוצרים הרבה זקיקים, גדולים ומעובים, מלאי ציסטות. אותם ציסטות הם זקיקים מלאי נוזל המכילים ביציות לא בשלות, שלא יכולות להיות מופרות, ולכן בעיית הפוריות.

הטיפול כולל התמקדות בסיבות לבעיה ובתסמינים גם יחד - שילוב המניב הצלחות משמעותיות. זו גם הדרך להחלים בצורה יסודית ולשמור על הבריאות לטווח ארוך.
קביעת תור ומידע נוסף

לילך נהרי ND נטורופתית מוסמכת
1-700-700-329

שחלות פוליציסטיות הם הסינדרום ההורמונאלי הנשי השכיח ביותר בגיל הפוריות. בארה"ב הסובלות מ שחלות פוליציסטיות נע בין 5% ל 10% מכלל האוכלוסייה. בגיל הפוריות של האישה, שחלות פוליציסטיות מקושרות באי פריון, דימומים רחמיים לא נורמאליים, הפלות וסיבוכים שונים בזמן הריון. לא ידוע מדוע מצב זה קיים. הויכוח הגדול כיום הוא האם מצב של היפראינסולינמיה, אינסולין גבוה בדם, מצב המאפיין נשים עם שחלות פוליציסטיות, גורם להפרשה מוגברת של הורמונים גבריים ומכאן לחוסר האיזון ההורמונלי והסימפטומים הידועים, או האם מצב כרוני של הפרשה מוגברת של הורמונים גבריים גורם להיפראינסולינמיה.


סימנים וסימפטומים לשחלות פוליציסטיות

על מנת לאבחן שחלות פוליציסטיות צריכים להתקיים 2 מתוך 3 המצבים הבאים

• ווסת לא סדירה או אי הופעת ווסת
• רמות גבהות של הורמוני מין גבריים (אנדרוגנים) - סימנים כוללים – שיעור יתר, אקנה, התקרחות גברית.
• שחלות מוגדלות עם ציסטות מרובות – אבחנה על ידי אולטרסאונד. חשוב לדעת כי אישה שלא סובלת מ שחלות פוליציסטיות יכולה שיהיו לה ציסטות רבות בשחלה ולהיפך, אישה שסובלת משחלות פוליצסטיות יתכן ולא יהיה ממצא בבדיקות האולטרסאונד. לכן חשוב הסימן הראשון, אי סדירות בווסת.
• רמות אינסולין גבוהות בדם
• השמנה – קרוב ל 50% מהסובלות מ שחלות פוליציסטיות סובלות מהשמנת יתר, מצב המחריף את רמות האינסולין הגבוהות. ההשמנה הטיפוסית ל שחלות פוליציסטיות הינה השמנה אנדרואידית, כלומר, שומן באיזור המותניים והבטן. השמנה זו נקראת גם "השמנה תפוחית" במאפיינת גברים, לעמת השמנה "אגסית" המאפיינת מבנה נשי.

בנוסף, שחלות פוליציסטיות יכולות להיות קשורות להיפותירואידיזם, רמות פרולקטין גבוהות (הורמון המופרש בזמן הריון והנקה לייצור חלב) וגידולים מסוימים בשחלות ובבלוטת האדרנל שיכולים לגרום לרמות הגבוהות של הורמונים אנדרוגנים. נשים עם שחלות פוליציסטיות נמצאות בסיכון גבוה יותר לחלות בסוכרת מסוג 2, יתר לחץ דם, טריגליצרידים גבוהים, כולסטרול גבוה ומחלות לב וכלי דם. כמו כן, מכיוון שנשים עם שחלות פוליציסטיות חשופות לרמות גבוהות של אסטרוגן, יש להם סיכון גבוה יותר לסרטן רחם ושד.


טיפול נטורופתי טבעי בשחלות פוליציסטיות

הטיפול הקונבנציונלי, אותו מציע הרפואה המערבית, גורם להרבה תופעות לוואי בשחלות פוליציסטיות. לכן, טיפול נטורופתי, שמטרתו לעזור לגוף לחזור לאיזון הורמונלי, הוא פתרון נהדר במקרה של שחלות פוליציסטיות.


תזונה לטיפול בשחלות פוליציסטיות:

המטרה הראשונה של הטיפול הוא ירידה במשקל, במידה ויש השמנה. ירידה במשקל ושינוי תזונתי הראו השפעה על המערכת ההורמונלית ואיזונה. במסגרת הטיפול הנטורופתי ניתנת תזונה העוזרת מצד אחד לרדת במשקל ומצד שני מאזנת את רמות הסוכר ותופעת ההיפראינסולינמיה (רמות גבוהות של אינסולין בדם). בנוסף, מטרת התזונה למנוע סיבוכים בעתיד, כגון מחלות לב וכלי דם, סוכרת מסוג 2 , סרטן רחם ושד.


פעילות גופנית לטיפול בשחלות פוליציסטיות:

במסגרת הטיפול הנטורופתי ישנה הכוונה אינדיווידואלית לסגנון פעילות גופנית מתאימה.
תרגול פעילות גופנית באופן קבוע חשוב ביותר בטיפול בהיפראינסולינמיה. כפי שצוין לעיל, אחת התיאוריות היא שהיפראינסולינמיה היא הגורם לייצור מוגבר של הורמונים אנדרוגנים גבריים שגורמים לבעיית ה שחלות הפוליציסטיות. אם כך, איזון רמות האינסולין קריטיות בטיפול בשחלות פוליציסטיות. בנוסף, פעילות גופנית יעילה בירידה במשקל וכמניעה במחלות לב, שומנים גבוהים בדם, סכרת מסוג 2 ושאר גורמי הסיכון לחולות ב שחלות פוליציסטיות.


הורדת רמות מתח כטיפול בשחלות פוליציסטיות:

ישנו קשר ישיר בין שחלות פוליציסטיות לבין רמות מתח גבוהות. ישנו קשר מחקרי בין מתח כרוני לבין חוסר איזון הורמונלי. במצב של מתח גבוה שנשאר קבוע (סטרס כרוני), בלוטת האדרנל מפרישה את הורמוני המתח ברמה גבוהה. זה גורם להחלשות של בלוטת האדרנל. נמצא כי נשים הסובלות מ שחלות פוליציסטיות הינן בעלות רמות גבוהות של קורטיזול, הורמון המופרש במצבי מתח. במסגרת הטיפול הנטורופתי לומדת המטופלת טכניקות הרפיה והתמודדות עם מצבי מתח שונים.


צמחי מרפא לטיפול בשחלות פוליציסטיות:

ישנם צמחי מרפא יעילים לאיזון הורמונלי. צמחי המרפא, בניגוד לתרופות ההורמונליות שהרפואה המערבית מציעה, עוזרים לגוף להגיע לאיזון ובכך משיבים לגוף את האיזון ההורמונלי, ללא צורך בתלות מתמדת בתרופות הורמונליות. צמחי המרפא העיקריים הם ויטקס, אורטיקה, סרנואה ועוד. יש להתאים לכל מטופלת באופן אישי את פורמולת צמחי המרפא בהתאם לתמונה הקלינית איתה היא באה.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי - שחלות פוליציסטיות

שאלה
המחזור שלי אינו סדיר ויש לי אקנה בפנים. הובחנתי כסובלת מ שחלות פוליציסטיות. אני מעוניינת לטפל בכך באופן טבעי ולא באמצעות אנטיביוטיקה (מינוציקלין) האם תוכלי לסייע לי? כמו כן אני מעוניינת להרות.
תשובה
טיפול נטורופתי ב שחלות פוליציסטיות כולל איזון רמות ההורמונים - הורדת כמות האסטרוגן ביחס לפרוגסטרון. זהו טיפול מאוד יעיל לסימפטומים של חוסר האיזון והשלכותיהם עם סיכויי הצלחה גבוהים. שיח אברהם (Vitex Agnus Cactus) הוא צמח נפלא למטרה זו, כמו גם צמחים כגון כמליריום (Chamalirium Luteum) - בייחוד אם את רוצה להרות , ועוד. יש להתאים באופן אישי את צמחי המרפא ואת מינונם לאחר תשאול נטורופתי מקיף. על מנת לראות תוצאות יפות כדאי לשלב תזונה היפו-אסטרוגנית ,עם פעילות גופנית, ניקוי וניקוז הכבד מעודף ההורמונים בשילוב עם פורמולת צמחי המרפא המתאימים.

שאלה
אני בת 28. יש לי בעיה הורמונלית של שחלות פולצסטיות שגורמת לנשירת שיער חזקה מאוד וסבוריאה בקרקפת. זה הביטוי היחיד שיש לי כתוצאה מהבעיה ההורמונלית. אני מודאגת מאובדן השיער הגובר ולא הצלחתי להסיר את הגלדים הקשים מהקרקפת באמצעות שמפו מיוחד. אינני מעוניינת בנטילת גלולות לצורך טיפול הורמונלי. מה אוכל לעשות מבחינה תזונתית ואחרות כדי להקטין את נשירת השיער?
תשובה
הבעיה שלך היא שחלות פוליציסטיות. יש צורך לטפל בבעיה על מנת לראות שיפור בסימפטומים, ונשירת השיער היא סימפטום. יכול להיות שמעבר לשחלות פוליציסטיות יש טריגר אחר לסבוריאה כגון רמות מתח גבוהות באופן קבוע - אם כן יש לטפל גם בזה ע"י טיפול גוף נפש מעמיק וטכניקות הרפייה. ידוע שנשים עם שחלות פוליציסטיות סובלות מרמות גבוהות של הורמוני מתח בדם, ואולי כאן הקשר.

שאלה
כיצד ניתן לטפל בבעיה הורמונלית בדרך טבעית? מהן "שחלות פוליציסטיות" וכיצד ניתן לטפל בתופעה זאת? יש לציין כי אני סובלת גם מאקנה.
תשובה
שחלות פוליציסטיות הן מצב מולד בו יש בשחלות הרבה ציסטות. עם תחילת ההתבגרות המינית מתחילות הציסטות לשחרר הורמונים אנדרוגנים אשר גורמים לאקנה, שיעור יתר, בעיות פוריות ועוד. ניתן לאזן את רמות ההורמונים ע"י טיפול מקיף הכולל תזונה וצמחי מרפא לאורך זמן. סביר להניח כי האקנה נובעת מ שחלות פוליציסטיות ולכן יש צורך בשילוב של הטיפול ההורמונלי שציינתי לעיל יחד עם הורדת מתוקים מהתזונה.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית