רוזצאה, מתח נפשי

 

תיאור מקרה של מטופל בקליניקה אשר הצליח להבריא


תלונות:
רוזצאה, מתח נפשי

רקע אודות המטופלת:
שולמית, בת 39, רווקה ללא ילדים, עובדת במשרד במשרה מלאה, לא פעילה גופנית, לא מקפידה במיוחד על תזונה.

פירוט תלונות עיקריות:
רוזצאה: התפרצה לפני כחצי שנה, רופא עור אבחן רוזצאה, מתבטא בפצעים על הפנים ואדמומיות, הרגשה של כוויה על פני העור.
מתח נפשי:לוקח הרבה זמן עד שנרדמת, בתקופות לחוצות קשה לנשום, קושי למלא את הריאות באוויר

פירוט תלונות ברקע:
אלרגיה: מתבטאת ב: אקזמה בידיים, נזלת אלרגית, אטופיק דרמטיטיס מגיל 4.
סינוסיטיס: כרוני מזה 7 שנים
אי סבילות למוצרי חלב: הפסיקה לאכול בעבר מוצרי חלב ומצבה השתפר
מערכת העיכול: אחרי ארוחה כבדה הרגשת נפיחות, עייפות וכבדות, נטייה לעצירות

 

הטיפול הנטורופתי ברוזצאה ומתח נפשי

רוזצאה הינה סוג של אקנה המתפרצת בגיל המבוגר, ולא בגיל הנעורים כמו אקנה רגילה. היא מתבטאת בפצעים על הפנים ואדמומיות. מבחינת הראייה הנטורופתית, השורש לבעיה זו הינה אי סבילות למזון. אי סבילות למזון, שלא כמו אלרגיה למזון, מתפתחת עם השנים והיא תלוית כמות אכילת המזון הגורם לאי הסבילות ותדירות אכילתו. כלומר, אם אוכלים מעט מהמזון שאליו יש אי סבילות, לאוו דווקא יופיעו סימפטומים. לפעמים הסימפטומים מופיעים לאחר יממה של אכילת המזון. כל זה מקשה מאוד לעשות את הקשר בין המזון הגורם לאי סבילות לבין הסימפטומים המופיעים. בטיפול נטורופתי ניתן לאבחן את הקשר בין תזונה לבין סימפטומים שונים וזאת על ידי דיאטת אלימינציה ואתגר. מתחילים בדיאטת ניקוי היפואלרגנית, כלומר, תזונה ללא המזונות החשודים כאלרגנים ולאחר שיש הטבה משמעותית בסימפטומים, מאתגרים את הגוף כל פעם במזון אחר בכמות גבוהה ומרוכזת, ובודקים איזה מזון היווה הגורם לתלונות אותם חווה המטופל. אצל שלומית המצב הינו מצב קלאסי של אי סבילות. היא סובלת ברקע מבעיות רבות הקשורות לאי סבילות למזון - נזלת אלרגית, אטופיק דרמטיטיס, אקזמות כרוניות. היא גם דיווחה על שיפור המצב כשהפסיקה לאכול מוצרי חלב - אחד האלרגנים העיקריים במזון. בנוסף, מתארת שלומית מערכת עיכול שלא מתפקדת בצורה אופטימלית. חיזוק מערכת העיכול הינה מטרה חשובה בתהליך הריפוי. אכילה של מזון אליו הגוף פיתח אי סבילות יכול גם כן לגרום למצב של מתח בגוף. תזונה היפואלרגנית תפחית את המתח. בנוסף, הטיפול יכולל תמיכה בהרגעת מערכת העצבים על ידי צמחי מרפא מתאימים.

 

תוצאות הטיפול הנטורופתי ברוזצאה ומתח נפשי

שלומית קבלה תכנית טיפול אשר כללה תזונה היפואלרגנית ופורמולת צמחי מרפא. מטרת צמחי המרפא הייתה לתמוך בגוף להפריש רעלים שהצטברו עקב המזון האלרגני. ישנם צמחי מרפא בעלי פעילות ספציפית לעור שפועלים גם על ניקוי ושיקום הכבד כגון רומקס. בנוסף, הותאמו לשלומית צמחי מרפא מרגיעים כגון ואלריאן. לאחר 3 שבועות מתחילת הטיפול שלומית הרגישה שינוי דרמטי. העור התחיל להתנקות, לא יצאו פצעים חדשים וקשיי הנשימה פחתו. הנזלת האלרגית נעלמה לחלוטין, פעם ראשונה מזה שנים. חודש וחצי לאחר הטיפול חזרה שלומית עם עור חלק ונקי, עם הרגשה טובה במערכת העיכול, יציאות תקינות ונשימה חלקה. עברנו לשלב האתגור שבו אתגרנו את המזונות החשודים כאלרגנים וגילינו מהם המזונות שגרמו לכל הבעיות והסבל. בהמשך, הוסרו מזונות אלו מתפריטה של שלומית ובעייתה נפתרה.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית