קדחת השחת - טיפול וריפוי טבעיקדחת השחת - רקע כללי

קדחת השחת, הנקראת גם רניטיס אלרגית, נגרמת על ידי אבקנים של צמחים מסוימים המופצים דרך האוויר בעונות שונות ועל ידי כימיקלים וחלקיקי אבק. קדחת השחת מאופיינת בעיטוש, נזלת ועיניים מגרדות. קדחת השחת קבלה את שמה מכיוון שתופעה זו מתרחשת בעיקר באביב, בזמן איסוף השחת, מחודש מאי עד סוף יוני. יחד עם זאת, קדחת השחת יכולה להתרחש לאורך כל השנה.


גורמים נפוצים לקדחת השחת

קדחת השחת הינה תגובה אלרגית לאבקנים. אותה תגובה יכולה להתרחש עם תחב, קשקשי חיות, אבק וכולי. כימיקלים כגון כלור יכולים להחמיר את התגובה האלרגית. האבקנים שגורמים לקדחת השחת שונים מאדם לאדם ובאזורי מגורים שונים. כמות החשיפה לאבקנים משמעותית. ככל שנחשפים ליותר אבקנים כך הסיכוי לפתח תגובה אלרגית גדולים יותר.ימים חמים, יבשים, עם רוח, מעלים את כמות האבקנים באוויר. באוויר קר, לח וגשום לרוב האבקנים נשטפים. העונה שהכי מאופיינת עם קדחת השחת היא אביב, למרות שהעונה בה מופיעים הסימפטומים תלויה בסוג האבקנים אליהם מגיב אלרגנית הסובל. ישנם אבקנים המופצים בעונות שונות לאורך השנה.


מהלך קדחת השחת

כשאלרגן כגון אבקן או אבק נשאף על ידי אדם בעל רגישות יתר של מערכת החיסון, זה מפעיל יצירת נוגדנים. נוגדנים אילו נקשרים לתאי מערכת החיסון הנקראים תאי פטם (מסט) המכילים חומר הנקרא היסטמין. כשהתאים מגורים על ידי האבקן או האבק, ההיסטמין משתחרר. תגובה זו גורמת לתופעות הידועות של האלרגיה כגון: גרד, נפיחות והפרשת יתר של מוקוזה.חומרת הסימפטומים משתנה מאדם לאדם. אנשים מאוד רגישים עלולים גם לסבול מפריחה.


טיפול נטורופתי טבעי לקדחת השחת


מחקרים רבים מראים שאלרגיה למזון נושאת תפקיד חשוב בקדחת השחת. תגובות מזיקות למזון יכולות להופיע באופן מיידי או מושהה.

מדוע מתפתחת אלרגיה למזון?

פירוק לא מושלם של רכיבי מזון (חלבונים)
יגרם בד"כ ממחסור באנזימים פרוטאוליטים (מפרקי חלבון) וחומצות קיבה. מחסור זה נגרם מחסרים תזונתיים של ויטמינים ומינרלים שונים.

עיכול לקוי – תופעת המעי הדליף
חדירות יתר של המעיים גורם לכניסת חומרים אלרגנים למחזור הדם, כך חלבון שעוכל חלקית חוצה את מחסום המעי ונספג למחזור הדם ומעורר תגובה אלרגית.

סטרס
גורם משמעותי בעידוד אלרגיה למזון – בזמן סטרס האדרנלין מפחית את זרימת הדם למערכת העיכול ומעכב את פעילותה.

חולשה גנטית
תופעה תורשתית הגורמת לאלרגיה למזון.

הפרעות במערכת החיסון
מומים או חסר בתאי T וחוסר ב – IgA.


טיפול טבעי באלרגיה למזון כולל

• הרחקת אלרגנים – הורדת המזונות האלרגנים מהתזונה
• השלמה תזונתית לשיפור העיכול ואיזון המערכת החיסונית
• תוספי מזון לסתירת ההיסטמין ותמיכה במערכת העצבים (במידה ויש מצבי סטרס)
• פעילות גופנית ותרגילי נשימה: לעזור לפתיחת הנחיריים.
• טיפול בצמחי מרפא: ישנם צמחים העוזרים לאיזון המערכת החיסונית ונוגדי אלרגיה.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הטבעי בקדחת השחת

שאלה:
האם יש איזשהו טיפול נטורופטי ע"מ להקל על סימפטומים של "קדחת השחת" עיטוש, גירוד בגרון, נזלת מימית, דמעות..
תשובה:
הטיפול הנטורופתי בקדחת השחת מתבסס על תזונה היפואלרגנית. כלומר, יש להוריד מהתזונה את כל האלרגנים לתקופה של כמה שבועות ולאחר מכן יש להוסיף כל מזון אלרגני בנפרד כדי לברר אילו מן המזונות הם אלרגנים. תזונה זו נקראת "דיאטת אלימינציה ואתגר" ויש לעשות אותה במסגרת טיפול נטורופתי.

שאלה:
מגיל קטן אני סובל מאלרגיה לאבק ולעובש שגורמת לקדחת השחת קשה (אף חסום, התעטשויות וגירויים שונים) איזה תזונה וצמחים אני יכול להשתמש כדאי לחסל את האלרגיה הזו שאני סובל ממנה?
תשובה:
ישנם כמה שלבים לטיפול באלרגיה בגישה הנטורופתית:
1.לאבחן מהם הגורמים הסביבתיים העלולים ליצור את התגובה האלרגית כגון:קרדית אבק הבית, פריחות, פרווה של בעלי חיים ולכן קודם כל יש לערוך אבחון טוב ונכון של האלרגיות על מנת שתדע ממה להימנע.
2. טיפול בשיטת האלמינציה ואתגר: יש להימנע ממזונות אלרגניים הגורמים אף הם לקדחת השחת אחרי הורדה של כל המזונות יש לעבור לשלב האתגור ולאתגר את הגוף כל פעם במזון אחר על מנת למצוא את הקשר בין תופעות האלרגיה לבין המזון .
3. בנוסף מומלץ לצרוך תזונה מחזקת מע' חיסון ועשירה בויטמין C.
4. ישנם תוספי מזון כגון ויטמין C וקוורציטין בעלי פעילות אנטיאלרגית ואנטיהיסטמינית.

שאלה:
אני סובלת כל הזמן מאף סתום ונזלת אלרגית אני רוב הזמן עם טישו ביד... אני נושמת רק דרך הפה, אמרו לי שיש לי אלרגיה אבל האלרגיה שלי היא לא עונתית אלא כל השנה . הריריות שלי מאד נפוחות והן חוסמות לי את מעבר האוויר. הפעמים היחידות שאני מצליחה לנשום מהאף זה כשאני עוסקת בפעילות ספורטיבית ובמקלחת עם האדים. האם באמת טיפול נטורופתי יכול לעזור לי?
תשובה:
על פי מה שאת מתארת כנראה מדובר בריניטיס , נזלת אלרגית כרונית. הטיפול היעיל והטוב ביותר הינו שילוב של טיפול תזונתי, דיאטת אלימינציה ואתגר, הכוללת הוצאת גורמים אלרגניים. בשילוב עם הטיפול התזונה מומלץ להתאים תוספי תזונה וצמחי מרפא אנטי אלרגניים.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית