צריבה בנרתיק בגיל המעבר

 

שאלה
אני בת 51, אישה בריאה, סובלת מעודף משקל קל. נכנסתי לגיל המעבר לפני כחצי שנה ומאז יש לי צריבה בנרתיק. אני לא לוקחת הורמונים ויש לי גלי חום אבל נסבלים. עשו לי תרבית ובדיקת פאפ מצואר הרחם והכול יצא תקין. האם הצריבה בנרתיק קשורה לגיל המעבר? האם יש לזה מענה טבעי? בנתיים לא מצאתי פתרון וזה מאוד מציק לי.

 

תשובה

יתכן בהחלט קשר בין גיל המעבר לצריבה בנרתיק. צריבה בנרתיק הינו סימפטום שכיח כחלק מסימפטומים נוספים של גיל המעבר, כולם קשורים לירידה החדה של רמות האסטרוגן בגיל המעבר. הצריבה בנרתיק נגרמת עקב יובש באזור. אזור הנרתיק מתייבש והעור נעשה דק עקב הירידה באסטרוגן. היובש והצריבה מורגשים בעיקר לאחר קיום יחסי מין כי האיזור היבש נהיה מגורה ופצוע. על מנת לפתור את הבעיה יש לאזן אותך מבחינה הורמונלית ולגרום לייצור לחות מקומית באזור הנרתיק.


טיפול טבעי לצריבה בנרתיק בגיל המעבר

במסגרת טיפול נטורופתי יש מענה יעיל לתופעות גיל המעבר. תופעות גיל המעבר מופיעות כשיש ירידה חדה מאוד של רמות אסטרוגן בדם. על מנת לאזן את רמות האסטרוגן ניתן להעשיר את התזונה במרכיבים פיטואסטרוגנים. אילו מרכיבים דמויי אסטרוגן שמקורם מן הצומח ואינם גורמים לנזק או לתופעות לוואי כמו לקיחת אסטרוגן. הפיטוסטרוגנים נצמדים לקולטני אסטרוגן על גבי התא ומשלימים את החסר שנוצר בגוף בעקבות הירידה החדה של האסטרוגן. בנוסף, פיטואסטרוגנים נמצאים בצמחי מרפא בעלי השפעה הורמונלית. צמח מרפא כגון קוהוש שחור, המגיע מהרפואה הסינית, בעל השפעה נחקרת ומוכחת על איון המערכת ההרומונלית אצל אישה בגיל המעבר. בנוסף, ישנם תכשירים למריחה מקומית ללחלוח הנרתיק ולשמירה על רירית מעובה.


לסיכום, טיפול נטורופתי לצריבה בנרתיק בגיל המעבר כולל:

תזונה: נכונה ומאוזנת, עשירה בפיטואסטרוגנים
צמחי מרפא: מאזנים הורמונלית
משחה מקומית: ליצירת לחות ואיזון בנרתיק והקלה מקומית


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית