צרבת שלא עוברת

 

שאלה
יש לי צרבת שלא עוברת כבר כמעט שנה. אני מיואשת מהכדורים שנתן לי הרופא ולא רוצה להמשיך לקחת אותם. אני בריאה וחוץ מהכדורים לצרבת לא לוקחת תרופות. הצרבת מופיעה בדרך כלל בלילה כשאני נשכבת לישון וזה די מתסכל כי הצרבת מפריעה לי להרדם. במשך היום אני מרגישה טוב יותר. הבנתי שיש תה צמחים מיוחד שיכול לעזור לצרבת? אודה לך אם תוכלי להמליץ לי כיצד להכין את התה הזה או משהו טבעי אחר שיכול לעזור לי עם הצרבת שלא עוברת. מקווה שתוכלי לעזור לי כי אני כבר עייפה מזה ורוצה לישון.

 

תשובה

צרבת היא מה שאת מרגישה כאשר חומצת הקיבה יוצאת מהקיבה, עולה כלפי מעלה וצורבת את ריריות הוושט. זוהי תופעה לא נעימה הפוגעת באיכות החיים ועוד יותר כאשר מדובר בצרבת שלא עוברת.. הסיבות להופעת צרבת הן רבות ומגוונות. במקרה שלך, את מתארת כי הצרבת מופעה בלילה, כאשר את נשכבת לישון. זהו באמת זמן אופייני להופעת צרבת משום שאז קל יותר לחומצת הקיבה לנוע בכיוון הוושט. תופעה זו לא אמורה להתרחש משום שבפתח הקיבה נמצא שוער הקיבה ותפקידו למנוע את חזרת החומצה כלפי מעלה. אולם, אם הוא נחלש ואם קיים לחץ תוך בטני גדול מדי- הצרבת עלולה להופיע. לכן, כדי לטפל בצרבת כזו שלא עוברת יש להבין מדוע היא מופיעה.


תזונה נכונה וצמחי מרפא הוכחו כיעילים ביותר בריפוי צרבת

בכל מקרה, כפי שהזכרת, יש צמחים מצויינים שיכולים לעזור לצרבת. צמחים אלו מווסתים את ייצור חומצת הקיבה ומפחיתים אותה, מצפים את ריריות הוושט ומונעים את הפגיעה בהן, מרפאים את הדלקת, מאחים את הרירית הפגועה ומחזקים את שוער הקיבה. צמחים כאלו הם לחך, אולמוס, שוש קרח, קמומיל, ספיריאה, שיבולת שועל, זרעי פשתן, אבגר ועוד. ניתן לצרוך אותם בצורת חליטה (כמו תה צמחים), בצורת טינקטורה (מיצוי נוזלי של הצמחים) ואת חלקם גם בצורת מזון. לדוגמא- אם תשרי כף זרעי פשתן במים חמימים למשך שלוש שעות תקבלי נוזל רירי. שתי את הנוזל כחצי שעה לפני שאת הולכת לישון. נוזל זה יצפה את ריריות הוושט וימנע את הפגיעה בהן. גם אכילת במיה מבושלת או דייסת שיבולת שועל יעשו פעולה דומה אולם הקפידי להרחיק את האכילה מהשינה לפחות לשלוש שעות. בנוסף לצמחים, יש להקפיד על תזונה נכונה. אשלח לך המלצות תזונתיות מדוייקות המסבירות מה לאכול, ממה להימנע ואיך לאכול כך שהצרבת שאינה עוברת תעבור כבר.. בינתיים, נסי להשתמש בכרית נוספת על מנת להגביה את חלק הגוף העליון בזמן השינה. דבר זה ייתן לך הקלה מיידית בזמן השינה.


לסיכום, הטיפול הטבעי בצרבת שאינה עוברת הוא

צמחי מרפא: מווסתים ייצור חומצת קיבה, מגנים על ריריות הוושט, מורידים דלקת ומאחים רקמות, מחזקים את שוער הקיבה.
תזונה: הפחתת העומס התוך בטני, הפחתת ייצור חומצת קיבה.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..