ציסטה בשחלות - טיפול וריפוי טבעיציסטה בשחלות - רקע כללי

שחלות הינן שני איברים בגודל שקד משני צידי הרחם. הם מייצרות ביציות ומפרישות את ההורמונים הנשיים כגון אסטרוגן ופרוגסטרון. גידולים הנקראים ציסטות יכולים להיווצר בתוך, על או ליד השחלות. ציסטות הינן שקיות מלאות בנוזל. הם מופיעות בעיקר אצל נשים בגיל הפוריות. לעיתים רחוקות ציסטות הן סרטניות.


גורמי סיכון לציסטה בשחלות

• גיל 20-35
• לקיחה כרונית של תרופה נגד אפילפסיה הנקראת ולפורט
• נשים הלוקות באנדומטריאוזיס, מחלה דלקתית של האגן או בולימיה

סימנים וסימפטומים נפוצים לציסטה בשחלות

רוב הזמן ציסטות שחלתיות לא גורמות לסימפטומים. כשיש סימפטומים הם יכולים לבוא לידי ביטוי ב

• נפיחות בבטן תחתונה
• עליה במשקל
• כאב כרוני עמום באחד מצידי האגן
• כאב בזמן קיום יחסי מין
• אי סדירות בווסת, כאבים בזמן ווסת
• שיעור יתר בפנים
• כאב חד וחזק בבטן תחתונה, חום גבוה ו\או הקאות. זה יכול להיגרם מציסטה מדממת או ציסטה שהסתובבה סביב השחלה


ישנם 3 סוגים של ציסטות בשחלות

• ציסטה הנגרמת מזקיק שממנו מופרית ביצית. זקיק זה מתמלא בנוזל וגדל. ציסטות אלו באות והולכות עם כל ווסת והן קשורות לתפקוד נורמאלי של השחלות
• הסוג הכי שכיח נגרם כשביצית מופרית. ציסטות אלו קיימות 4-6 שבועות
• ציסטות אבנורמאליות נגרמות מגדילת תאים, לרוב הן שפירות (לא סרטניות). במקרים נדירים הם סרטניות. סוג ציסטה זו דורשת טיפול רפואי. דוגמה לסוג ציסטה כזה היא שחלות פוליציסטיות הנגרמות מגדילה של הרבה ציסטות קטנות הגורמות לחוסר איזון הורמונלי ויכולות לגרום לאי סדירות בווסת, שיעור יתר וחוסר פוריות.


טיפול נטורופתי טבעי לציסטה בשחלות

כפי שצוין לעיל הסוגים הנפוצים של ציסטות בשחלות אינן מורגשות וחולפות מעליהן ללא טיפול. יחד עם זאת, אישה הסובלת מציסטות חוזרות בשחלה כחלק מתמונה רחבה של חוסר איזון הורמונלי, יש לשקול טיפול לאיזון הורמונלי. בעזרת תזונה נכונה, פעילות גופנית, תוספי תזונה וטכניקות להרפיית מתחים ניתן להשיב את האיזון ההורמונלי לגוף ולטפל בבעיה. תזונה נטולת אסטרוגנים, ועשירה במזונות שתורמים לרמת אסטרוגן ופרוגסטרון מאוזנת בגוף, יעילה בחוסר איזון הורמונלי. הכלי העיקרי במסגרת הטיפול הנטורופתי בציסטה בשחלות הינו צמחי מרפא. ישנם צמחי מרפא המאזנים הורמונלית את הגוף כגון דיאוסקוראה וויטקס. במסגרת הטיפול הנטורופתי נבנית פורמולת צמחי מרפא שמטרתה העיקרית היא איזון וחיזוק מערכת הרביה של האישה, אך לפי ההיסטוריה הרפואית והסימפטומים איתה באה המטופלת, שמים דגש על מערכות נוספות בגוף שזקוקות לתמיכה.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי לציסטה בשחלות

שאלה
אני בת 33 מנסה שנה וחצי להרות, סובלת מאנדומטריוזיס, שנתגלה בלפרוסקופיה. אין לי כאבי בטן בזמן הוסת או כל סימנים אחרים של המחלה. בדימום הוסת הנוכחי (וגם בזה שהיה לפני חודשיים) הבחנתי בגושים חומים כהים (קרישי דם?). שאר הדימום היה אדום ודליל. כמו כן נתגלתה לי ציסטה בשחלה (מוקד אנדו) לפני חודשיים והחודש ראו מגמת גדילה שלה. האם יש תוספי מזון או צמחי מרפא המומלצים על מנת לסלק את הציסטה ולמנוע קרישי דם בזמן הוסת
תשובה
ישנם בהחלט צמחי מרפא טובים לבעיה שלך. את סובלת מחוסר איזון הורמונלי וישנם צמחי מרפא שיכולים לאזן אותך הורמונלית, להעלים את הציסטה הקיימת ואף למנוע חזרה של ציסטות. קרישי הדם הוסתיים הם הוכחה נוספת לכך כי קיים חוסר איזון הורמונלי. במסגרת טיפול נטורופתי מותאמת לך פורמולת צמחי מרפא שתומכת במערכת הרבייה ועוזרת למערכת זו להגיע לאיזון.

שאלה
לפני שנה הפסקתי לקחת גלולות במטרה להכנס להריון (לקחתי גלולות הרבה שנים)
לצערי עדיין לא הצלחנו להכנס להריון למרות שכל הבדיקות שביצענו עד כה היו תקינות )זרע, פרופיל הורמונלי, מעקב זקיקים+בדיקות פרוגסטרון ואסטרוגן...( לדעתי בכל זאת קיים איזשהו חוסר איזון הורמונלי אצלי: המחזור מופיע בכל חודש, אך לא כל 28 יום אלא בערך כל 33-36 יום וגם זה לא לגמרי מדוייק,ותמיד מתחיל בכמה ימי החתמה חומה שאח"כ הופכת לדימום המחזור. באחד ממעקבי הזקיקים שביצעתי -הזקיק גדל לגודל של ציסטה (גדול מדי) וייתכן שכלל לא בייץ,או בייץ בשלב מאוחר מדי ויש לי הרגשה שזה קורה הרבה אצלי -שהזקיקים גדולים מדי ולא מבייצים בזמן. האם יש טיפול נטורופתי למצבי?
תשובה
את מתארת חוסר איזון הורמונלי המתבטא בווסת ארוכה ובזקיקים לא בשלים הנהפכים לציסטות. לטיפול נטורופתי בהחלט יש מה להציע למצבך. יש להתאים פורמולת צמחי מרפא שתחזק ותאזן את המערכת ההורמונלית שלך ובנוסף יש לעשות שינוי תזונתי משמעותי לניקוי הרעלים על מנת להבטיח קליטה טובה ותקינה של עובר.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית