הגדלה של בלוטת הערמונית - פרוסטטה מוגדלת - טיפול וריפוי טבעיהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית - פרוסטטה מוגדלת - רקע כללי

הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית כוללת בלוטת ערמונית - פרוסטטה מוגדלת, מורחבת, לא רכה, הגורמת לחסימה של השלפוחית.

הסמפטומים להגדלה שפירה של בלוטת הערמונית - פרוסטטה מוגדלת:

• תדירות מתקדמת של שתן
• דחיפות לריקון השלפוחית
• נוקטוריה ( השתנה לילית)
• היסוס בעת מתן שתן
• עוצמת זרם קטנה
• כמות מופחתת של שתן
• יכול להיות גם כאב בעת מתן שתן ובעת ישיבה

כמעט 60% מהגברים בגיל 40-59 יסבלו מ – BPH ומעל 50% מהגברים יסבלו מ – BPH במשך חייהם. הסיכוי הולך ועולה עם הגיל, מ – 5-10% בגיל 30 ועד 90% מעל גיל 85.

בלוטת ערמונית נפוחה, המגיעה בד"כ לנפח הגדול פי 2-3 מנפחה הרגיל עלולה ללחוץ על השופכה ולהפריע להשתנה תקינה. במידה ומצב זה לא מטופל, קיימת סכנה של חסימת מוצא השלפוחית ועצירת שתן בדם. אמנם לבעיה אין סימפטומים נפשיים, אך חולים רבים מתלוננים על תחושת תסכול גם בגלל המגבלה הקשה באיכות חייהם וגם בגלל היעדר טיפול יעיל שלא כרוך בתופעות לוואי.


גורמים הורמונלים לגדילת בלוטת הערמונית

BPH מייצגת הפרעה בחילוף החומרים, הפרעה שתלויה בהורמון גברי (אנדרוגן).
עם ההזדקנות, חלים אצל גברים שינויים משמעותיים ברמות ההורמונים: אחרי גיל 50 יורדות רמות הטסטוסטרון, במיוחד הטסטוסטרון החופשי, ורמות הורמונים אחרים כמו: פרולקטין, אסטרדיול, לגאנד קושר (הורמון מין), LH ו - FSH עולות כולן. ההשפעה הסופית של שינויים אלו: ריכוז מוגבר של דהידרו-טסטוסטרון (DHT) בתוך הפרוסטטה, שהוא אנדרוגן חזק מאוד הנגזר מטסטוסטרון ואחראי לייצור יתר של תאי הבלוטה וגורם בסופו של דבר להתרחבותה. DHT עולה עקב קצב יורד של הרחקתו. לרמות גבוהות של אסטרוגן יש תפקיד בהתפתחותל BPH, כי הוא מעכב אנזימים המבצעים חילוף חומרים של טסטוסטרון ו – DHT. פרולקטין מגביר ספיגת טסטוסטרון ומגביר סינתזת DHT וכך DHT (האנדרוגן החזק ביותר) מתרבה מאוד בבלוטה. רמות פרולקטין עולות עקב צריכת בירה וסטרס. תרופות המורידות רמות פרולקטין מצמצמות הרבה מהסמפטומים, אבל הן בעלות תופעות ללואי חמורות – לכן לא מרבים להשתמש בהן.


טיפול קונבנציונאלי להגדלה שפירה של בלוטת הערמונית – פרוסטטה מוגדלת

הטיפול הקונבנציונאלי בבעיות פרוסטטה מוגדלת מתמקד בתרופות המשפיעות על המערכת ההורמונלית של הגבר (שאחת מתופעות הלוואי העקריות שלהן היא פגיעה בתפקוד המיני), תרופות אנטיביוטיות או ניתוחים. הטיפול הרפואי אינו מרפא את הבעיה ואינו מונע את חזרתה, אלא רק מביא להקלה זמנית בסמפטומים. רופאים רבים רואים בכירורגיה פתרון יחיד לבעיה, אך הרבה פעמים התהליך הכירורגי גורם לסיבוכים.


טיפול נטורופתי טבעי בהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית - פרוסטטה מוגדלת

לעתים קרובות תמיכה תזונתית וצמחית יביאו לנסיגה בגדילת היתר השפירה של הפרוסטטה. הכי חשוב הוא הטיפול המניעתי, ע"י תזונה, צמחים ותוספים.


עיקרי הטיפול הנטורופתי ב הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית - פרוסטטה מוגדלת

הפחתת רמות כולסטרול
מטבוליטים של כולסטרול מזיקים לתאים, נראה שהם מצטברים בפרוסטטה הגדלה או הסרטנית, מתחילים התנוונות של תאי הבלוטה ומעודדים את התרחבותה. לתרופות להורדת כולסטרול יש השפעה חיובית על BPH, יש לעשות כל מאמץ על מנת להקטין רמות כולסטרול בגוף מפני שרמות מוגברות מעורבות במחלות רבות כל כך, כולל מחלה שנחשבת לרוצח מספר 1 של בני המערב – מחלות לב וכלי דם.

תוספי תזונה ל הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית - פרוסטטה מוגדלת
הערמונית מכילה ריכוז גבוה במיוחד של אבץ, יותר מכל איבר אחר בגוף. מה עושה האבץ? אבץ מקטין את הסמפטומים של רב החולים ומקטין את גודל בלוטת הערמונית. 1. במחקרים נמצא כי מתן אבץ עשוי להפחית את הגדלת הפרוסטטה ולעכב פעילות אנזים (סטרואיד 5 – אלפא רדוקטז) שממיר באורח בלתי הפיך טסטוסטרון דהידרו-טסטוסטרון. 2. אבץ מעכב קשרת 2 הורמונים גבריים לקולטן תאי, וכך מתאפשרת הפרשה מוגברת של הורמונים אלו. 3. אבץ מעכב הפרשת פרולקטין, חוקרים מאמינים שהוא מווסת טבעי של הפרשת פרולקטין ע"י יותרת המוח. גם ל B6 יש יכולת להפחית רמות פרולקטין.
חומצות שומן חיוניות ל הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית - פרוסטטה מוגדלת
בד"כ רמות הליפידים ויחסהם בבלוטת הערמונית ובזרע של חולים אלו אינן נורמליות.
מתן תוספת של חומצות שומן חיוניות נמצא יעיל ושיפר משמעותית את מצבם של רבים מהחולים עם BPH. כנראה עקב תיקון המחסור הבסיסי בחומצות שומן אלו. כמות השתן שנשאר פחתה.

צמחי מרפא לטיפול ב הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית - פרוסטטה מוגדלת
ישנם צמחי מרפא שנחקרו והוכחו ביעילותם לטיפול בהגדלה שפירה של הערמונית. דרך השפעתם דומה לדרך הפעולה של התרופות הקונבנציונליות, אך בלי תופעות לוואי (כמו אין אונות).

השפעות צמחי מרפא:
1. מניעת הפיכת הטסטוסטרון לדהידרו-טסטוסטרון ע"י עיכוב האנזים 5 אלפא רדוקטאז.
2. מעכב חיבור דהידרו-טסטוסטרון עם הקולטנים – תופס את מקומם ומונע את הפעילות שלו.
3. מפחית סמפטומים של דהידרו-טסטוסטרון – מנטרל אותו ומעכב את הייצור שלו.
בנוסף משתמשים בצמחים אנטידלקתיים, המביאים להקלה בזיהומים ודלקות בערמונית ובדרכי השתן.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי - פרוסטטה מוגדלת

שאלה:
רציתי לשמוע את דעתך המקצועית על טבליות אבץ, כמסייעות להקטנת בלוטת הערמונית (לאחר הגדלה שפירה שלה)
תשובה:
בלוטת הערמונית מכילה ריכוז גבוה במיוחד של אבץ, יותר מכול איבר אחר בגוף. האבץ הוכח כמקטין את הסמפטומים של רוב הסובלים מהרחבת בלוטת הערמונית, ומקטין את גודל הבלוטה. במחקרים נמצא כי מתן אבץ עשוי להפחית הגדלת ערמונית ולעכב פעילות אנזים שממיר באורח בלתי הפיך טסטוסטרון לדהירוטסטוסטרון (וכמות גבוהה של דהידרו טוסטסטרון גורמת להתרחבות הערמונית) אבץ מעכב קשירת 2 הורמונים גבריים לקולטן תאי, וכך מתאפשרת הפרשה מוגברת של הורמונים אלו. אבץ מעכב הפרשת פרולקטין, חוקרים מאמינים שהוא מווסת טבעי של הפרשת פרולקטין ע"י יותרת המוח. פרולקטין הינו הורמון המשתתף בתהליכי איזון הערמונית. האבץ המומלץ ביותר הינו אבץ פיקולינט בשל ספיגתו היעילה.

שאלה:
אני שם לב שבהרבה פורמולות הנמכרות בחנויות טבע לטיפול בהגדלה שפירה של הפרוסטטה יש ליקופן. מה הוא עושה והאם הוא יעיל?
תשובה:
הליקופן הינו נוגד החימצון שנמצא יעיל למניעת סרטן הפרוסטטה, ולא למניעת הרחבה שפירה של הפרוסטטה. ליקופן מצוי בריכוז גבוה בעגבניות ומוצריהן: רסק עגבניות, קטשופ וכו'. הוא הקרטנואיד האחראי לצבע האדום של העגבנייה. מספר מחקרים אפידמיולוגים הראו כי צריכה מוגברת של ירקות עשירים בקרטנואידים, מפחיתה סיכון ללקות בסוגים מסויימים של סרטן, ע"י הפעילות האנטיאוקסידנטית החזקה שלהם. הליקופן מעכב חמצון LDL.


מחקרים רפואיים אודות יעילות הטיפול הטבעי - פרוסטטה מוגדלת

צמחי מרפא ויעילותם במצבי פרוסטטה מוגדלת
מחקר המוכיח כי שימוש בצמח סאו פלמטו יעיל להורדת הסימפטומים של הרחבה שפירה של הפרוסטטה

הקשר בין תזונה ל פרוססטה מוגדלת
מחקר המוכיח את הקשר בין תזונה לבין הסיכון לחלות בהגדלה שפירה של הפרוסטטה

אבץ ופרוססטה מוגדלת
מחקר המראה את הקשר בין אבץ לבין הגדלה שפירה של הפרוסטטה


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית