פסוריאזיס

 

תיאור מקרה של מטופל בקליניקה אשר הצליח להבריא


תלונות:
פסוריאזיס

רקע אודות המטופלת:
נעמה, בת 21, חיילת משוחררת, לקראת התחלת לימודים, עובדת בחנות, נוטלת גלולות למניעת הריון, משקל תקין.

פירוט תלונות עיקריות:
פסוריאזיס: התחיל בגיל 10 כנקודה בקרקפת, במשך הזמן התפשט לכל הקרקפת, לגב ,לבטן ומאחורי הברכיים. מרחה במהלך השנים משחות שהקלו נקודתית, בעיקר המשחות הסטרואידליות, אך לאורך זמן החמירו את המצב. בצבא התפרץ הפסוריאזיס לכל הגב. מבחינתה הכי נורא זה בקרקפת, העור מאוד רגיש.

פירוט תלונות ברקע:
קשיי שינה: מאז שזוכרת את עצמה קשה לה להרדם. יכול לקחת גם 3 שעות עד שנרדמת. מרגישה הכי עירנית ופרודוקטיבית בשעות הלילה.
מערכת עיכול: אין כל יום יציאה, יש כ 4-5 פעמים יציאות בשבוע. סבלה מטחורים בצבא שהתבטאו בדימום, לא טיפלה בזה. לפני כשבועיים סבלה מכאב חד בבטן עלינה לאחר ארוחה, מקרה חד פעמי. זוכרת כי בגיל הילדות היתה קיבה רגישה.
ליחה: סובלת תמיד מליחה בגרון, לא מצליחה להוציא את הליחה.
כאב ראש: סובלת מכבאי ראש כאחת לשבועיים. מרגישה באופן כללי חסרת אנרגיה.
חוסר בברזל: סובלת מחסר ברזל - ניסתה לקחת תוסף ברזל אך גרם לה ליציאות קשות.

 

הטיפול הנטורופתי בפסוריאזיס

פסוריאזיס היא מחלת עור עיקשת הבאה לידי ביטוי בקשקשת ועור מעובה. היא מגרדת ובעיקר מאוד מפריעה אסטטית. זהו מצב בו תאי העור מתחלפים בקצב מוגבר, כנראה על רקע חוסר איזון של מערכת החיסון. מבחינה קונבנציונלית אין טיפולים הפותרים את הבעיה אלא רק מקלים עליה ולעיתים אף מקבעים אותה. משחות סטרואידליות הם כמו לשים סכר על פני נהר גועש. כשמפסיקים להשתמש עם המשחה המצב מחמיר כמו כשהסכר מורם עוצמת המים מתגברת. על מנת לפתור את הבעיה מהשורש, יש למצוא את הסיבה מדוע מלכתחילה "עצמת הזרם גבוהה" - מדוע יש שיבוש במערכת החיסון הגורמת לתאי העור להתחלף במהירות כה רבה. מבחינת הראייה הנטורופתית, פסוריאזיס זו מחלה שבה יש עודף כל כך גדול של רעלים בגוף שהגוף לא יכול לנקז אותם החוצה בדרכים המקובלים. מצב זה יכול להגרם גם אם איברי ניקוז הרעלים לא מתפקדים כמו שצריך ולכן יש הצטברות של רעלים. לכן, דבר ראשון נרצה להתחיל בתהליך ניקוי וחיזוק אברי הניקוי של הגוף. כיוון נטורופתי נוסף הינו שלעיתים קרובות הרעלים שמצטברים בגוף מקורם בחלבון מהמזון שאינו מעוכל במלואו. אותו חלבון חודר לזרם הדם וגורם לגירוי ושפעול מערכת החיסון. לכן נרצה במסגרת הטיפול לאתר את סוג המזון שגורם לשפעול מערכת החיסון. נעמה סובלת גם מחוסר אנרגיה ומאנמיה על רקע חסר ברזל. מכיוון שהיא צורכת מקורות רבים לברזל במזון אני חושדת שהספיגה ממערכת העיכול שלה אינה אופטימלית, וגם את זה יש לחזק. מערכת עיכול חלשה מעודדת חוסר פירוק תקין של חלבון ויכולה להאיץ את שפעול מערכת החיסון. לקושי ההרדמות תקבל נעמה פורמולת צמחי המרפא המכילים צמחים מרגיעים. ישנם צמחי מרפא אשר פועלים גם על חיזוק מערכת העיכול וגם על הרגעה, כגון ורבנה.

 

תוצאות הטיפול הנטורופתי בפסוריאזיס

נעמה החלה בתזונת ניקוי היפואלרגנית, בלקיחה של פורמולת צמחי מרפא בהתאמה אישית שמטרתה: להרגיע את מערכת העצבים, לחזק את מערכת העיכול ולעודד הפרשה של רעלים מהגוף. בנוסף, קיבלה תוסף ברזל אשר נספג בקלות ללא תופעות לוואי ותוספים אנטי דלקתיים להפחתת הגרד של הפסוריאזיס. כמו כן הותאמה לה משחה על בסיס צמחי מרפא להקלה ושיקום מהיר של תאי העור. לאחר חודש ימים חלה נסיגה משמעותית בנגעי הפסוריאזיס, לאחר חודשיים וחצי הנגעים בגוף נעלמו לחלוטין ונשארו רק הקילופים בקרקפת. המטופלת הרגישה יותר אנרגתית, היציאות הפכו לסדירות כל יום. במהלך חודשי הטיפול הצלחנו להגיע למצב מאוזן בו נגעי הפסוריאזיס הצטמצמו לכמה נקודות בודדות בקרקפת.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית