פטריות חוזרות בעור, היפוכלורדריה, עודף משקל ועייפות

 

תיאור מקרה של מטופל בקליניקה אשר הצליח להבריא


אבחנות:
פטריות בעור, חולשה במערכת העיכול, קנדידה רב מערכתית

רקע אודות המטופלת:
אביטל בת 47, גרושה עם שני ילדים גדולים בצבא, עובדת עבודה משרדית, היתה רוצה לעשות הסבה מקצועית לתחום טיפולי, ארוחות לא מסודרות, מרגישה לחוצה

תלונות עיקריות:
אביטל מספרת כי כבר מעל 20 שנה סובלת מגרד מאחורי האוזניים ובתוך האוזניים, בבתי השחי , במפשעות, בפי הטבעת ומתחת לחזה. כשזה מאוד מגרד היא מגרדת ואז נוצרים חתכים בעור. העור תמיד אדום ומגורה ולפעמים יש קלופים לבנים-שומניים. רופא עור אבחן פטרייה בעור ונתן לה משחות. המשחות מקלות אך לא פותרות את הבעיה. ללא המשחות הגרד בלתי נסבל. כיום מגרד כל יום.

ברקע:
בנוסף, אביטל מספרת כי סובלת מנפיחות בבטן. היא טוענת כי כל דבר שמכניסה למערכת העיכול גורם לנפיחות, גם שתיית מים. הנפיחות מלווה גם בגזים ותחושה של אוכל תקוע בגרון. רמת האנרגיה מאוד נמוכה, כל הזמן מפהקת. יש ימים שנרדמת בישיבה, שותה הרבה קפה על מנת להתעורר אבל זה לא עוזר. אוכלת בעיקר לחם לבן עם ממרח, מנשנשת הרבה עוגות, שוקולד. לא אוכלת כמעט אוכל מבושל, שותה הרבה משקאות קלים. BMI=31, השמנה.


הטיפול הנטורופתי בקנדידה רב מערכתית, פטריות בעור וחולשה של מערכת עיכול

בעקבות התשאול אובחנה אביטל כסובלת מקנדידה רב מערכתית. קנדידה - שמרים מסוג CANDIDA ALBICANS מסוגלים לגדול בפה בפי הטבעת ובנרתיק האישה. במצב בו הגוף מאוזן וחזק שמרים אלו חיים במערכת העיכול ללא גרימת נזק למעיים. במצבים בהם נחלש הגוף יכולה הקנדידה להתפרץ להתחזק ולשגשג. שגשוג של קנדידה מובילה לסימפטומים רבים המופיעים כמעט בכל מערכת בגוף האדם. המערכות החשופות ביותר לשגשוג הקנדידה הן העור, מערכת המין, מערכת החיסון, מערכת העצבים וכמובן מערכת העיכול. פטריית קנדידה עשוייה גם לגרום לאלרגיות שונות. במקרה של אביטל ברור היה כי חוסר היכולת של הגוף להתגבר על הפטריות המשגשגות על גבי העור מעיד על חולשה מאוד גדולה במערכת העיכול שהתבטאה בנפיחות, גזים ותחושת תקיעות בגרון. תופעות אלו של גזים, נפיחות ואוכל שלא מתעכל נגרמים ממצב הנקרא היפוכלורדריה. היפוכלורדריה הינה תת חומציות של מערכת העיכול, הנובעת מחולשה מאוד גדולה של מערכת העיכול, בעקבות חוסר היכולת של תאי הקיבה להפריש חומצת קיבה בכמות מספקת, והתוצאה היא אוכל לא מעוכל, מותסס בקיבה, שגורם לכל התופעות שאביטל מספרת. טיפול מוצלח למיגור פטריית קנדידה מתמקד בהסרת כל הגורמים והתנאים המסייעים לקנדידה לשגשג ולגדול. לצד הסרת גורמים אלו יש חשיבות גדולה לחיזוק מערכת החיסון והעיכול. מאחר וידוע כי פטריית הקנדידה משגשגת על רכיבים תזונתיים ספציפיים, המטרה היתה להסיר את כל המזונות המזוקקים ורבי הסוכרים למיניהם. התכנית התזונתית היא הבסיס החשוב ביותר לטיפול בקנדידה מערכתית ובלעדיה לא ניתן לטפל כלל בקנדידה. בנוסף קבלה אביטל פורמולת צמחי מרפא בעלת פעילות אנטי פטרייתית חזקה לטיפול ממוקד בפטריות העור וחיזוק מערכת עיכול.


תוצאות הטיפול בפטריות חוזרות בעור, היפוכלורדריה, עודף משקל ועייפות

לאביטל הותאמה תכנית טיפול הכללה המלצות תזונתיות, צמחי מרפא ותוספי תזונה. ההבנה מהם המערכות החלשות וכיצד יש לחזקן היו מרכז הצלחת הטיפול. חיזוק מערכת העיכול, שכללה ספיגה תקינה של מרכיבים חיוניים לגוף מצד אחד והפרשה תקינה של פסולת שהצטברה בגוף מצד שני, קידמו שיקום הגוף וחיזוקו, מה שאפשר למערכת החיסון להתגבר על הפטריה. לאחר חודש חל שיפור משמעותי בגרד. בנוסף, אביטל דיווחה שהיא ירדה במשקל, מרגישה אנרגתית יותר ולא סובלת יותר מגזים ונפיחות. לאחר חודשיים נוספים הגרד נעלם לחלוטין ואיתו האדמומיות וקילופי העור. אביטל המשיכה לרדת במשקל עד שהגיעה למשקל יציב וסיגלה לעצמה אורח חיים בריא הכולל תזונה בריאה ופעילות גופנית להמשך החיים.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית