פטרייה בנרתיק - טיפול טבעיניווט מהיר:
סימפטומים אופייניים
הטיפול הנטורופתי בפטרייה בנרתיק
חשיבות תזונה נכונה בחיסול פטרייה בנרתיק
תרומת צמחי מרפא לטיפול בזיהומים
מחקרים אודות הטיפול הנטורופתי לפטרייה


פטריה בנרתיק - רקע כללי

פטרייה בנרתיק היא הגורם השכיח והנפוץ ביותר לזיהומים ווגינאליים אצל נשים. גורמים נוספים לזיהום יכולים להיות חיידקים או טפילים שונים. הפטרייה השכיחה והמוכרת ביותר נקראת קנדידה אלביקנס (Candida albicans). בגישה הנטורופתית ידוע כי נשים הנוטות לסבול בתדירות גבוהה מפטרייה בנרתיק נמצאות בד"כ בתקופות של לחץ, או עקב תזונה לקויה, שינויים הורמונליים, כחלק מתופעות גיל המעבר ועוד. כמו כן, פטרייה בנרתיק עשויה להתפתח גם עקב נטילת אנטיביוטיקה, סטרואידים או גלולות למניעת הריון.


טיפול טבעי לפטרייה בנרתיקטיפול נטורופתי לפטריה בנרתיק


רוצה שנחזור אליך לייעוץ?

* שדות חובה

סימפטומים נפוצים

• גרד
• שריפה וכאב העשויים להחמיר בזמן קיום יחסי מין ו\או הטלת שתן
• הפרשות ואגינליות דמויות גבינת קוטג'


אבחנת פטריה בנרתיק

האבחנה הקונבנציונלית לפטרייה בנרתיק מבוצעת ע"י בדיקה ואגינלית ונטילת דגימה להסתכלות מיקרוסקופית. בהיבט נטורופתי מטרת האבחון היא לאתר את הגורמים היסודיים העלולים לעמוד ברקע הופעת הפטרייה - בד"כ חשוב לאבחן את מצב הפלורה בנרתיק, תפקוד כללי של מערכת החיסון והאם ישנם גורמים העלולים להחלישה או לשבש את האיזון בפלורת הנרתיק. על האבחנה הזו מתבססת התאמת התכנית הטיפולית.


טיפול טבעי לפטרייה בנרתיק
לילך נהרי ND Cl.H, נטורופתית מוסמכת
15 שנות ניסיון קליני - מומחיות בתזונה וצמחי מרפא
התקשרו למידע וייעוץ - 1-700-700-329


כיצד ניתן לטפל ולהיפטר מהפטרייה בדרך טבעית?


טיפול נטורופתי בפטריה בנרתיק

נרתיק האישה מכיל מיקרואורגניזמים רבים אשר מטרתם להגן על הנרתיק בפני מזהמים שונים. כאשר פלורת הנרתיק לא מאוזנת ו/או התגובה החיסונית נחלשת, עלולים לשגשג בנרתיק מזהמים שונים כגון פטריות, חיידקים וטפילים. ההפרשות הווגינליות משפיעות על איזון תקין של פלורת הנרתיק וגם מושפעות ממנה. הפרשות מכילות מים, אלקטרוליטים, חלבונים ועוד והן מושפעות מתזונה ומכאן התפקיד החשוב של תזונה נכונה בטיפול יעיל בפטרייה בנרתיק.


כאשר ההפרשה משתנה עקב גורמים הורמונליים

בנרתיק האישה חיים מיקרואורגניזמים רבים במטרתם להגן על הנרתיק מפני מזהמים. כשאיזון החיידקים הטובים מופר בנרתיק עלול להתרחש שגשוג של מזהמים כגון חיידקים, טפילים ופטריות. ההפרשה הוגינאלית מושפעת ומשפיעה על איזון הפלורה. היא מכילה מים, אלקטרוליטים, חלבונים ועוד. המרכיבים האלו משתנים על ידי גורמים הורמונליים ותזונתיים ולכן לתזונה תפקיד מרכזי בפתרון הבעיה.


תרומתה של תזונה נכונה לטיפול בפטרייה בנרתיק

אנו יודעים כי פטריית קנדידה נוטה לשגשג בסביבה לחה וסוכרית. שגשוג הפטריה מוציא מאיזון את פלורת הנרתיק וגורר אחריו את התסמינים האופיניים שצוינו לעיל. לתזונה נכונה יש יכולת משמעותית וחשיבות מרכזית בטיפול בפטרייה וחיסולה ובמקביל איזון פלורת הנרתיק וחיזוק התגובה החיסונית - זאת על ידי שינויי מאזני הלחות והסוכרים ובכך מניעת גורמי הזנה של הפטרייה אשר מובילים לצמצום אזורי המחיה שלה. תכנית הטיפול הנטורופתי מותאמת למצב הבריאותי הנוכחי ולאורח החיים.


טיפול טבעי לפטרייה בנרתיקטיפול נטורופתי לפטריה בנרתיק


תפקידם של צמחי מרפא לפטריית קנדידה וזיהומים אחרים

בנוסף לתזונה, אנו עושים שימוש במספר צמחי מרפא אשר ידועים ביכולת אנטי פטרייתית ישירה ופעילות מחזקת חיסונית. פורמולת הצמחים מותאמת ברמה אישית לפי מצב הפטרייה ומצבך הבריאותי הכללי. במקרים מסוימים עושים שימוש הן בצמחים לשימוש מקומי למריחה בנרתיק והן בשימוש פנימי. ניתן לציין צמחים כגון שמן עץ התה וקלנדולה היכולים לשמש בשטיפה חיצונית לפטרייה בנרתיק, והן צמחים כגון טאבבויה (Tabebuia impetiginosa) ושמן אורגנו (Oleum Oregano) אשר ידועים כבעלי פעילות אנטי פטרייתית. הכנת מרשם הצמחים נבנה על פי מצבך האישי ומשולבים בו צמחים אנטי פטרייתיים ומחזקי מערכת החיסון.


מחקרים אודות הטיפול הנטורופתי בפטרייה בנרתיק

פעילות אנטי מיקרוביאלית במיצוי צמחים כנגד זנים של קנדידה
מטרת המחקר לאמוד את יכולתם האנטי פטריתיית של מיצויי צמחים כגון מנטה פיפריטה (Mentha piperita), רוזמרין רפואי (Rosmarinus officinalis), ארבידאה (Arrabidaea chica), טאבבויה (Tabebuia avellanedae), רימון (Punica granatum), וימבולנה (Syzygium cumini)
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21180915


פוטנציאל אנטי מיקרוביואלי של זני צמחים ממשפחת הביגנוניאסה
מיצוי אלכוהולי של עלים וגזע של 4 צמחים ממשפחת הביגנוניאסה נחקרו לגבי פעילותם האנטי פטרייתית על סוגי פטריות שונות.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7604753


המנגנון הפעילות האנטי בקטריאלית והאנטי פטרייתית של שמן עץ התה
שמן עץ התה הינו מיצוי של הצמח- Melaleuca alternifolia. המחקר בדק את הדינמיקה והמנגנון האנטי פטרייתי ואנטי חיידקי של שמן עץ התה.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27388769


הרגישות של קנדידה אלביקנס לשמנים אתריים
שמנים ארומטיים בצמחים שונים נמצאו בעלי פעילות אנטי חיידקית ואנטי פטרייתית. מטרת המחקר לבדוק את רמת הרגישות של שרשראות של פטריית קנדידה ל-12 שמנים אתריים בהשוואה לשלושת התרופות הנמצאות כיום בשוק.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27568869


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי


שאלה:
אני בחורה בת 30, סובלת בשנה האחרונה המון מדלקות גרון חוזרות. כול פעם אני מקבלת אנטיביוטיקה ומיד מופיע גרד בנרתיק. האם ייתכן כי עקב שימוש באנטיביוטיקה יופיע גרד בנרתיק? אני מרגישה שהאזור אדום ומגורה ויש לי המון הפרשות. מה ניתן לעשות לשם שיפור המצב?

תשובה:
בהחלט יכול להיות קשר בין הדברים, האנטיביוטיקה אמנם מחסלת את החיידק בגרון, אך בדרך היא עלולה גם לחסל את החיידקים הטובים במערכת העיכול ובנרתיק. אם הם ניזוקים, מיקרואורגניזמים "רעים" הנמצאים במעי, כמו פטרית הקנדידה, יכולים לצמוח ולגדול. האנטיביוטיקה מחסלת את החיידקים הטובים, לקנדידה יש מקום להתרווח, והיא עלולה לזהם את הנרתיק. על מנת לפתור את בעייתך יש לפעול בכמה רמות: ראשית יש צורך להכחיד את הפטריה הקיימת, לייצר סביבה שבה מערכת החיסון חזקה ומונעת שגשוג עתידי של הפטריה, וכמובן להימנע ככל האפשר מלקיחת אנטיביוטיקה על ידי טיפול נכון וממוקד בדלקות הגרון החוזרות. גם דלקות הגרון הם ביטוי של חולשה חיסונית. במסגרת הטיפול הנטורופתי מותאמת לך תכנית טיפול הכוללת תכנית תזונתית והתאמה של צמחי מרפא לחיזוק חיסוני, לפעילות אנטי פטרייתית ולאיזון פלורת הנרתיק וצמצום אוכלוסיית הפטרייה.


שאלה:
מגיל 25 אני סובלת מדלקות, יובש וגירודים בנרתיק. כיום אני בת 32 ולצערי לא הצלחתי לפתור ממש את הבעיה. נכון לשנים האחרונות אני משתמשת בצורה קבועה באגיסטן או משחה דומה. במקרים בהם אני לא מורחת את המשחה מופיע לי גירוד מטריד וזה מקשה מאוד על התפקוד. האם יש חלופה שתחזיק מעמד יותר זמן? הבנתי מהמאמר שלך שעודף סוכר יכול לגרום לבעיה? אשמח אם תוכלי לומר לי מה אפשר לעשות במצב כזה.

תשובה:
לפי מה שאת מתארת את כנראה סובלת מפטרייה בנרתיק עקשנית במיוחד (סיכויי גבוה שזו פטריית קנדידה). במידה והמשחה שאת מורחת רק מביאה להקלה זמנית יש צורך להבין יותר לעומק את הסיבות שמאפשרות לפטרייה להציק לך כל כך הרבה זמן. לשאלתך בהחלט לתזונה יכול להיות תפקיד מרכזי הן בגרימת פטרייה בנרתיק והן בחיסולה. ריבוי בצריכת סוכרים יוצר מצע פורה לגדילה ושגשוג של הפטרייה. חשוב להביא לאיזון מחודש של פלורת הנרתיק שלך ובמקביל יש צורך לחזק את פעילות המערכת החיסונית שלך. את בגיל צעיר מאוד ואת לא אמורה לסבול ככה. תכנית טיפול הכוללת התייחסות תזונתית נכונה וכן שימוש מקומי ופנימי של צמחי מרפא יכולים לעשות סוף לבעיה הזו.


טיפול טבעי לפטרייה בנרתיק
לילך נהרי ND Cl.H, נטורופתית מוסמכת
15 שנות ניסיון קליני - מומחיות בתזונה וצמחי מרפא
התקשרו למידע וייעוץ - 1-700-700-329


שאלה:
אני בת 39, חצי שנה אחרי הלידה השלישית שלי, ברוך השם בדרך כלל בריאה. הפסקתי להניק את התינוק שלי לפני כחודשיים ומאז הופיע לי גרד יומיומי. בבדיקה הרופא אמר שיש לי פטרייה בנרתיק ורשם לי אנטיביוטיקה. מה שמסקרן אותי זה האם יש קשר בין הופעת הפטרייה ובין הפסקת ההנקה - כי זה לא קרה לי בעבר ודבר שני הנרות שקיבלתי רק מפחיתים מעט את הגרד - עדיין יש לי תחושה לא נעימה. השאלה שלי האם אני יכולה להימנע מאנטיביוטיקה ולטפל בגרד בצורה אחרת.

תשובה:
יתכן שיש קשר בין הפסקת הנקה לבין פטרייה בנרתיק, יתכן על רקע שינויים הורמונליים המתרחשים, בין השאר, לאחר לידה והפסקת הנקה. במקרים כאלו עשויים להיווצר שינויים בהפרשת הנוזלים בנרתיק ובעקבות כך יצירת מצע טוב יותר לשגשוג פטרייתי. יחד עם זאת, יותר סביר שהפטריה בנרתיק הופיעה בעקבות נטילת האנטיביוטיקה שציינת. כשפטריה היא בעיה חוזרת זה מעיד על כך שהגוף לא מצליח להגיע לאיזון בעצמו ושמערכת החיסון מוחלשת. עברת הריון ולידה שמחלישים את הגוף ולעיתים גם גורמים לחסרים תזונתיים. חשוב להבין אצלך מה הסיבות לבעיה ועל הבסיס הזה לבנות תכנית טיפול. שילוב של תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים לסייע בחיסול הפטרייה ובכך מניעה עתידית של נטילת אנטיביוטיקה. המפתח להצלחה היא חיזוק חיסוני ואיזון פלורת הנרתיק מחדש ולכך יש מענה יעיל בטיפול הנטורופתי.