פטריה בנרתיק - טיפול וריפוי טבעיפטריה בנרתיק - רקע כללי

הזיהום השכיח ביותר בנרתיק נגרם על ידי פטריה בשם קנדידה אלביקנס (Candida albicans ). במשך חיים שלמים, 75% מכל הנשים יחוו לפחות פעם אחת זיהום של קנדידה ואגינאלית, ועד 45% מהנשים יחוו מעל פעמיים זיהום של קנדידה ואגינאלית. נשים נוטות לפתח יותר פטריה בנרתיק אם גופם תחת לחץ רב, תזונה דלה, חוסר שינה, מחלה,שינויים הורמונלים כגון הריון, גיל המעבר או לפני קבלת המחזור. כמו כן, פטריה בנרתיק יכולה להתפתח עקב לקיחת אנטיביוטיקה, סטרואידים או גלולות למניעת הריון. נשים עם מחלות כרוניות כגון סוכרת סוג 2 או איידס, בעלות סיכון רב יותר לפתח פטריה בנרתיק.


סימפטומים נפוצים לפטריה בנרתיק

• גרד
• שריפה וכאב המחמירים בזמן קיום יחסי מין ו\או הטלת שתן
• הפרשות וגינליות דמויות גבינת קוטג'


אבחנת פטריה בנרתיק

האבחנה נעשת על ידי תשאול הסימפטומים, בדיקה ואגינלית ולקיחת תרבית: לקיחת דגימה מהנרתיק והסתכלות על הקנדידה תחת מיקרוסקופ. אישה הסובלת מסימפטומים של פטריה ואגינלית אך הטיפול הקונבנציונלי לא מקל על הסימפטומים, חשוב ביותר שתדרוש תרבית. למרות שברוב המקרים הזיהום בנרתיק הוא עקב פטריית הקנדידה, ישנם גורמים מזהמים אחרים. מזהם נוסף מאוד שכיח שיכול לגרום לאותם סימפטומים הינו bacterial vaginosis, סוג של חיידק ולא פטריה. הטיפול בחיידק שונה לחלוטין מהטיפול בפטריה ולכן חשובה האבחנה. הטיפול אמור להקל תוך כמה ימים עד שבועיים. במידה והפטריה בנרתיק חוזרת שוב ושוב, יש לעשות בדיקות רחבות יותר, לברר עם יש מחלות רקע נוספות, אם יש חולשה במערכת החיסון ואם יש בעיה של קנדידה מערכתית.


טיפול נטורופתי טבעי בפטריה בנרתיק

הנרתיק מהווה מראה לגוף כולו. ההפרשה הוגינאלית מושפעת ומשפיעה על איזון הפלורה. היא מכילה מים, אלקטרוליטים, חלבונים ועוד. המרכיבים האלו משתנים על ידי גורמים הורמונלים ותזונתיים. התזונה חשובה במיוחד במקרים הנובעים מאורגניזם מזהם , בעיקר קנדידה. קנדידה משגשגת באזור לח וסוכרי ולכן תזונה מלחלחת ועתירת סוכר תהווה מצע בשביל הקנדידה להתפתח.

הטיפול המוצלח בפטרת ואגינלית דורש הסרה או הפחתה של כל הגורמים שיוצרים קרקע פורייה לגדילת יתר של פטרית הקנדידה, שיפור התיפקוד החיסוני ומניעה של התרבות השמרים. הטיפול הנטורופתי מתבסס על תזונה ה"מרעיבה" את ה קנדידה ובעיקרה היא נטולת סוכרים, פחמימות פשוטות ושמרים.

בנוסף לתזונה, ישנם תוספי תזונה היעילים בטיפול בפטריה בנרתיק. לדוגמא, תוספים פרוביוטים משפרים את איזון הפלורה בנרתיק ויש ליטול אותם בבליעה ולשים אותם מקומית. ישנם צמחי מרפא יעילים ביותר בעלי פעילות אנטי פטרייתית. צמחים כגון שמן עץ התה ו קלנדולה ניתן להשתמש בשטיפה חיצונית בנרתיק. צמחי מרפא אחרים, בשימוש פנימי, יש להתאים באופן אינדיווידואלי למטופלת , לפי מצבה הבריאותי הכללי והאבחנה איתה היא באה.


המלצות לצמצום אי הנוחות בזמן פטריה הנרתיק

• לבשי בגדים רפויים. החליפי כמה שיותר מהר בגדים לחים
• המנעי מללבוש גרביונים. אם את לובשת גרביונים - גזרי את איזור המפשעה
• כשאת מכבסת את הבגדים. עדיף להשתמש בסבון טבעי, בעיקר בכיבוס תחתונים
• המנעי משימוש רב בסבון ומסבוני שטיפה אינטימית
• המנעי מאמבטיות קצף
• המנעי מנייר טואלט מבושם
• השתמשי בתחבושות היגיניות בזמן מחזור, במקום בטמפונים


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי בפטריה בנרתיק

שאלה:
האם ייתכן כי עקב שימוש באנטיביוטיקה (רפאפן)למשך יותר מ 30 יום (עקב דלקת בגרון שאינה מרפה) יופיע גרד מטריד ?האזור אדום ומגורה. מה ניתן לעשות / לקחת לשם שיפור המצב?
תשובה:
בהחלט יכול להיות קשר בין הדברים, ואף שכיח ביותר! האנטיביוטיקה אמנם מחסלת את החיידק בגרון, אך בדרך היא מחסלת גם את החיידקים הטובים במערכת העיכול. מערכת העיכול שלנו מלאה חיידקים טובים החיוניים לבריאותינו ושומרים על איזון. אם הם ניזוקים, מרכיבים "רעים" הנמצאים במעי, כמו פטרית הקנדידה, יכולים לצמוח ולגדול. זה מה שקורה בלקיחת אנטיביוטיקה - האנטיביוטיקה מחסלת את החיידקים הטובים, לקנדידה יש מקום להתרווח, והיא מזהמת את הנרתיק.מה שיש לך זו פטריה בנרתיק. ראשית קחי 2 כמוסות של פרוביוטיקה (נמכר כתוסף תזונה) ביום למשך חודש ימים. בנוסף תחדירי כמוסה אחת ביום לנרתיק. את יכולה למרוח על האצבע מעט וזלין, עליו את האבקה שבכמוסה, ולהחדיר לנרתיק.

שאלה:
מגיל 10 אני סובלת מדלקות\ יובש וגירודים אין סופיים בנרתיק. כיום אני בת 37 ולצערי אף רופא לא הצליח לרפא את הנושא. נכון ל- 5 שנים האחרונות אני משתמשת באופן יום יומי באגיסטן או משחה תואמת . ביום שאני לא שמה את המשחה אני כל היום מגרדת ולא יכולה לתפקד. אשמח לקבל המלצה לטיפול כל שהוא ולפתרון הבעיה.
תשובה:
את מתארת מקרה מאוד קיצוני של בעיה כרונית הנמשכת כבר 27 שנה! לפי מה שאת מתארת את סובלת מפטריית קנדידה עקשנית במיוחד ואת מטופלת על ידי משחות כבר שנים באופן יומיומי. על מנת לאזן את גופך תדרש תכנית טיפול רצינית שתכלול בראש ובראשונה תזונה וצמחי מרפא להכחדת הקנדידה ואיזון מערכת העיכול. יש לתשאל אותך בצורה יסודית כדי להבין את מקור חוסר האיזון ולהכין תכנית טיפול בהתאם. בנוסף, הייתי בודקת בקפידה אם אכן את סובלת מקנדידה או שהגורם לסימפטומים הוא אחר ולכן אינך נפטרת ממנו.

שאלה:
האם יכול להיות קשר בין העובדה שהפסקתי להניק ובין זה שיש לי כרגע פטרייה בנרתיק? אני ממש לא רוצה לקחת שום אנטיביוטיקה או נרות, בעיקר כי לא מיזמן היתה לי חוויה לא מוצלחת עם אנטיביוטיקה שלקחתי עקב דלקת בשד.
תשובה:
יתכן שיש קשר בין הפסקת הנקה לבין פטריה בנרתיק. כשאישה חווה שינויים הורמונלים, שקורים בין השאר לאחר לידה והפסקת הנקה, יש שינויים בהפרשת הנוזלים בנרתיק, ובעקבות זה יש מצע יותר טוב לקנדידה לגדול בו. יחד עם זאת, יותר סביר שהפטריה בנרתיק הופיעה עקב לקיחת האנטיביוטיקה שציינת. אם הופעת הפטריה היא מקרה חד פעמי אני מציעה לך בחנות טבע לקנות נרות שמן עץ התה ולרכוש תוסף פרוביוטיקה ולקחת פעמיים ביום. אם הפטריה היא בעיה חוזרת, כדאי לעשות טיפול נרחב ומעמיק יותר הכולל שינוי תזונתי ולקיחת צמחי מרפא. בכל מקרה, לא נותנים אנטיביוטיקה לטיפול בפטריה אלא תרופות אנטי פטריתיות.


לילך נהרי-נטורופתית מומחית