על יתרונות ההנקה והזכות להניק


מאת: עדי נוימן-רוטברג | נטורופתית מוסמכת R.na , RCP N11613


ביתי בת שנה וחצי וכמו שזה נראה כרגע לי יהיה קשה יותר להיגמל מהנקה מאשר לה...להניק זה לא דבר אינטואיטיבי כמו שרבים או רבות מאיתנו נוטים לחשוב, לא מעט בשל העובדה המצערת שאמהותינו לא הניקו. שחרור האישה מנע מבעדן לעשות את הדבר הכל כך טבעי והטוב ביותר עבור ילדיהן וזה לחלוץ שד ולהניק ולכן אין לנו מושג איך עושים את זה לעזאזל. במקום זה גדלנו כולנו על תחליפי חלב למיניהם במקרה הטוב, ועל חלב פרה מדולל במים במקרה הרע. גם היום כשהמודעות עלתה ורבות בוחרות כן להניק אנו נתקלות בקשיים, קשיים טכניים כי אנחנו צריכות ללמוד לבד איך עושים זאת ואם התמזל מזלנו , נקבל את עזרתה של מדריכה עמוסה בבית החולים. הקושי השני נובע מהמבטים התמהים וההערות אם חלילה העזנו להניק במקום ציבורי! או אם התינוק בן יותר משלושה חודשים! ובמקרים מסוימים האשה גם אינה מקבלת את תמיכת משפחתה. לכך מתווסף הקידום המסחרי של פורמולות - מי לא קיבלה מתנה תרכובת מזון לתינוקות עוד בבית החולים?בחרתי להביא לפניכם כמה עובדות שאולי לא ידעתם המדברות על היתרונות הברורים של ההנקה למרות שבעיני אין צורך במחקרים ובהוכחות שהרי זה ברור, אם הטבע יצר לנו חלב בשדיים הלא הוא חייב להיות הדבר הטוב ביותר להזנת תינוקנו. אסייג ואומר שיש מצבים בהם אסור לאישה להניק, ביניהם, הרפס סימפלקס על השד, הפטטיס C ו B,HIV ,חולות גלקטוזֶמיה,שחפת אקטיבית, בזמן כימותרפיה וכן לנשים הנוטלות תרופות מסויימות כגון מטוטרקסט, בנוסף מומלץ להימנע מהנקה שעתיים אחרי עישון סגריה או שתית אלכוהול. כמו כן חשוב שהאם המניקה תקפיד על תזונה בריאה ומאוזנת בכדי לשמור על בריאותה ועל בריאות תינוקה.


מדוע הנקה טובה לתינוקך?


היתרון התזונתי בהנקה

חלב-אם מכיל את כל רכיבי התזונה החיוניים ומותאם לשלב ההתפתחותי של מערכת העיכול של התינוק. הרכב חלב האם דינמי ומשתנה תוך כדי ההנקה ובמשכה. בימים הראשונים לאחר הלידה מיוצר החלב הראשון - קוֹלוֹסְטרוּם. זהו חומר תזונה מרוכז המכיל נוגדנים ותאים חיסוניים. הקולוסטרום מעודד פעולות מעיים אצל התינוק, דבר החיוני ליציאת המקוניום, הצואה הראשונה. כך יורדים ערכי הבילירובין, שעלייתם גורמת לצהבת הילוד. בנוסף, חלב האם מכיל אנזימי עיכול של שומנים ופחמימות, אשר מפצים חלקית על אי יכולתו של לבלב של התינוק להפריש בשלב זה אנזימים אלו. חלב האם מכיל גם את חומצות השומן אומגה-3 החיוניות להתפתחות מערכת העצבים המרכזית, חדות הראיה וההתפתחות השכלית וכן את וחומצת האמינו טאורין החיונית להתפתחות המוח והעיניים.


הרכב הפורמולה לעומת תמ"ל - ההבדלים המהותיים

בפורמולה יש כמעט פי שתיים יותר חלבון מאשר בחלב כ 25% יותר מהמלצת ה RDA , גם הרכב החלבון שונה ולכן קשה יותר לעיכול. בנוסף הרכב השומנים בפורמולה שונה, השומן הוא ברובו שומן צמחי: שמן קוקוס, דקלים, סויה וחמניות, כולם שמנים המכילים חומצת שומן מסוג אומגה 6 המעודדת תהליכים דלקתיים בגוף, בעיקר כאשר חסרה חומצת השומן אומגה 3 בכדי לאזן את יחס חומצות השומן בגוף. שמן הקוקוס והדקלים מכילים גם שומן רווי התורם לעליית כולסטרול. אחוז הקלוריות ל 100 גר' גבוה יותר בתמ"ל כ 90-100 קק"ל לעומת חלב אם כ 68 קק"ל.


הגנה מפני מחלות

חלב אם מכיל נוגדנים שאינם קיימים בתמ"לים למינהם אשר עוזרים להגן על היילוד מפני מחלות, בעיקר בחודשי חייו הראשונים בהם מערכת החיסון שלו עדיין לא מפותחת דיה. נוגדני האם למחלות מועברים לתינוק בחלב ומצמצמים את הדבקותו במחלות. כמו כן מכיל חלב האם תאים בולעניים הפועלים כנגד חיידקים, פטריות ונגיפים במערכת העיכול של התינוק. מערכת העיכול של תינוק הניזון מחלב-אם מכילה כמויות גדולות של Lactobacillus bifidus , חיידק ידידותי המונע התפתחות אורגניזמים גורמי מחלות. במחקרים נמצא כי הנקה בלעדית במשך ששת החודשים הראשונים קשורה בירידה בהארעות שלשולים, זיהומים בדרכי הנשימה, אשפוזים בגלל זיהומים בדרכי הנשימה וזיהומים באוזן התיכונה ובדרכי השתן. ההנקה מגינה גם מפני התפתחותן של מחלות כמו אלרגיות ואסתמה ומקטינה את שכיחותן של מחלות האוטואימוניות קרוהן ודלקת כיבית של המעי הגס . נמצא גם כי שכיחות הסוכרת התלויה באינסולין, סוכרת מסוג 1, קטנה בתינוקות שינקו לעומת תינוקות שהוזנו בתמ"ל. הסיכון להתפתחות עודף משקל קטן בד בבד עם משך ההנקה. כנראה בגלל יכולת תקשורת טובה יותר עם האם לגבי שובע והן מכיוון שלא קיימת הצטברות שומן עודפת (הגורמת להתפתחות תאי שומן) כמו זו הנוצרת בתינוקות המוזנים בתמ"ל. בחלב אם נמצא גם ההורמון לפטין הפעיל בוויסות שומן הגוף.


עוד יתרונות בהנקה

תפיסת השד והמציצה הם תירגול לשרירי הפה התורמת להתפתחות תקינה של הלסת והפנים. הנקה מקטינה את שכיחות תסמונת "המוות בעריסה". לפי נתוני סקר לאומי בארצות הברית, אילו כל האמהות היו מיניקות היו נמנעים 1.8 מקרי מוות לכל 10,000 לידות . ההתפתחות הקוגניטיבית גבוהה יותר אצל יונקים מאשר אצל תינוקות שחיו בסביבה ואווירה דומה והוזנו בתמ"ל. חלב האם הוא סטרילי, זול ותמיד זמין.


מדוע הנקה טובה עבור האם

הנקה בדקות הראשונות לאחר הלידה גורמת לרחם להתכווץ ע"י הפרשת ההורמון אוקסיטוצין, ובכך מפחיתה את הדימום ועוזרת לרחם לחזור לגודלו הרגיל מהר יותר מאשר ללא הנקה. נמצא שהנקה מלאה, ללא כל תוספות, במשך ששה חודשים, גורמת לרוב לכך שהמחזור החודשי לא יתחדש במשך ששה חודשים או יותר, ומקטינה את הסיכויים להרות בתקופה זו. עצם ההנקה גורמת להוצאה אנרגטית גבוהה ומייעלת את חילוף החומרים של האם המיניקה, ובכך מאפשרת לרוב הנשים המיניקות לרדת במשקל ללא דיאטה מיוחדת. ההנקה מספקת הגנה מסוימת מפני מספר מחלות: מחקרים מצביעים על כך שנשים שהיניקו לפחות כמה חודשים נמצאות בסיכון קטן יותר לחלות בסרטן השד והשחלות מאשר נשים שילדו ולא היניקו כלל. ההנקה גם מקטינה את הסיכון לשברים בעצם הירך. כבר אמרנו שחלב אם הוא זול ותמיד תמיד זמין?
והצד אולי החשוב והמתוק ביותר של ההנקה, או כמו שאני חושבת שצריך היה לקרוא לו הענקה (מלשון להעניק) עירסול וחיבוק התינוק בזמן ההנקה מעניק לשניכם חום ותחושת קירבה מרגשת ומיוחדת, זהו חיבור שקשה לבטא במילים.
אז איך תניקי בהצלחה?

1. דאגי לכך שתקבלי הדרכה כבר בבית החולים מיועצת ההנקה.
2. לאחר היציאה מבית החולים עמדי בקשר עם ארגונים התומכים ומעודדים הנקה כמו הארגון של ליגת ללצ'ה. יש אפשרות להשתתף במפגשים אחת לחודש ובנוסף לקבל תמיכה טלפונית לכל בעיה שעולה.
3. אם את נתקלת בקשיים ומרגישה שאת צריכה תמיכה וייעוץ פרטני, פני ליועצת הנקה מוסמכת מוקדם ככל האפשר, ניתן להגיע אליהן דרך בתי החולים/קופות חולים.


עדי נוימן-רוטברג | נטורופתית מוסמכת R.na , RCP N11613
בעלת B.A במדעי ההתנהגות, בוגרת המכללה למינהל ומכללת מדי-טבע. עברה התמחות במרפאת שיר"ם שבבי"ח אסף הרופא. כיום משתתפת במחקר על חולי יתר לחץ דם בבי"ח הנ"ל. מטפלת במרפאת טבע הריפוי בהרצליה ומעבירה הרצאות במסגרות שונות.