עייפות והרדמות במהלך היום

 

שאלה
אני גבר בן 62, בריא בדרך כלל, לוקח תרופות לאיזון כולסטרול ולאיזון לחץ דם. אני סובל מעודף משקל כבר הרבה שנים. בשנים האחרונות אני מאוד עייף במשך היום. אני כל כך עייף שאני סובל מהרדמות במהלך היום בכל מקום בו אני מתיישב. אני נרדם מול הטלוויזיה באופן קבוע, גם אם זה אחר הצהריים ובגלל בעיית העייפות אני חושש להירדם בנהיגה. השינה שלי בסך הכל בסדר – אני ישן 6-7 שעות בלילה. חוץ מהתלונות של אישתי על זה שאני נוחר, אין לי בעיה אחרת בשינה. רציתי לשאול האם יש משהו טבעי לטיפול בעייפות?

 

תשובה

עייפות עד כדי הרדמות במהלך היום מצביעה על שינה לא איכותית במשך הלילה. כנראה, גם אם נדמה לך שאתה ישן טוב במשך הלילה, מסתבר שאתה לא. יתכן ואתה סובל מבעיה הנקראת "דום נשימה בשינה". מה שאשתך שומעת במהלך הלילה, זה לא רק נחירות, אלא גם את הנשימה שלך מופרעת. אני ממליצה לך לגשת לרופא ולבדוק את העניין. דום נשימה בשינה הוא מצב בו במהלך הלילה ישנם התעוררויות רבות מבלי שהישן מודע להן. ההתעוררויות נגרמות בגלל הפסקת נשימה. הגוף מגיב בהתעוררות, הנשימה מסתדרת, עד הפעם הבאה בה היא מפסיקה שוב. כך בעצם הישן לא מגיע לשלב השינה העמוקה ולכן הוא מתעורר עייף כאילו לא ישן, ומכאן העייפות הרבה וההרדמות במהלך היום. מה הסיבה לדום נשימה בשינה? לרוב מדובר בעודף משקל, בעיקר השמנה בטנית, הגורמת ללחץ על דרכי הנשימה.


תזונה נכונה וצמחי מרפא יעילים להורדה בריאה במשקל

בדרך כלל בעיה זו נפתרת עם הירידה במשקל. על מנת לרדת במשקל כמובן יש להכין תכנית טיפול הכוללת התאמת תפריט תזונתי והתאמה של תכנית פעילות גופנית. בנוסף, בדרך כלל בגיל המבוגר חילוף החומרים בגוף יותר איטי, ולכן קצב הירידה במשקל איטי מאוד. ישנם צמחי מרפא מצוינים להאצה של חילוף חומרים - פעולתם המרכזית היא זירוז חילוף חומרים בגוף, העלאת יעילות הגוף בשריפת שומנים וניצול אנרגיה בכלל, הורדת תחושת הרעב, השפעה ישירה להפחתת ייצור תאי שומן בגוף, המרצה כללית ושיפור זרימת דם. התמר ההינדי למשל, מכיל חומר פעיל בשם הידרוקסיציטראט המונע את הפיכתם של פחמימות לשומנים בגוף ובכך מונע השמנה. הגוארנה הוא אחד הצמחים הנחקרים ביותר להרזיה. הצמח מגביר חילוף חומרים בגוף על ידי המרצת זרימת דם למערכת העצבים המרכזית, הגברת אספקת הדם לשרירים, הגברת תפקודי לב - ריאה והאצת שחרור סוכר למחזור הדם. לסיכום, אני ממליצה לך להתחיל בשימוש עם צמחי המרפא, במקביל נשלח לך המלצות תזונתיות לירידה במשקל אשר ביחד עם צמחי המרפא יסייעו לך להפחית את ההשמנה הבטנית ובעקבותיה השינה שלך תהיה טובה יותר והעייפות במהלך היום תפחת.
אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..