סידן - Calcium | מינרל - מידע מפורט

 

סידן חיוני לכל תאי הגוף. 99% מהסידן נמצא בעצמות ולכן אחראי על חוזק השיניים והעצמות.
סידן עוזר בבקרה על אנזימים המשתתפים בקרישת דם ומאפשר התכווצות תקינה של השרירים. בכיווץ השריר יש גירוי עצבי שגורם להכנסת יונים לתוך תעלות הציטוזול. הציטוזול פותח את המאגרים של הסידן שקיים בסרקופלזמיק רטיקולום (מבנה בשריר) וגורם לשפעול מנגנון הכיווץ. הסידן מפעיל בכל שריר את החלבונים האנזימתים קלמודולין וטרופונין. הטרופונין עושה את הכיווץ עצמו וקלמודולין משפעל אנזימים המפרקים גליקוגן ליצירת אנרגיה לצורך כיווץ. הסידן משתתף בהעברת פולסים עצביים (נורוטרנסמיטורים) בין עצב לעצב ובין עצב לשריר. הוא משתתף בבקרה על לחץ הדם על ידי זה שמשפיע על התכווצות כלי דם.

ישנם בגוף מנגנוני פיקוח כדי לשמור על רמת סידן מאוזנת בדם. בלוטת הפרהתירואיד, ויטמין D וקלציטונין. הקלציטונין מעלה ריכוז של סידן בדם . יש לקלציטונין אתרי קשירה בכליות ובעצמות ובמערכת העצבים המרכזית. ויטמין D גורם לספיגה אקטיבית של סידן במעיים ומונע הפרשה מוגברת של סידן בשתן. ויטמין D מפעיל חלבון שנמצא בתוך מערכת העיכול הנקרא קלבינדין. חשוב שתהיה נוכחות של PH חומצי. ישנם מרכיבים תזונתיים שמונעים ספיגה כגון חומצה פיטית וחומצה אוקסלית. חומצה אוקסלית נמצאת בתרד, בטטה ושעועית. חומצה פיטית נמצאת בזרעים כגון שומשום.

לעפרת וקדמיום, מתכות רעילות לגוף, יש מטען זהה לזה של סידן וזו הסיבה שאנשים שמעשנים הקדמיום שוקע בכליות, הוא נקשר לאתרי הסידן. סידן הוא האלמנט החמישי הנפוץ בעולם אחרי ברזל, אלומיניום, חמצן וסיליקון. אפשר למצוא סידן באבני גיר, שיש, אלמוגים, פנינים, צדפות, קליפות ביצים, קרניים ועצמות. בצומח ריכוז הסידן מאוד גבוה בעלים. רעילות עלולה להגרם מעודף ויטמין D והסימפטומים הם היפרקלצמיה, ירידה במתח השרירים, עצירות, כמות שתן מוגרבת, בחילות, בלבול, קומה עד מוות, אבנים בכליות.

 


התוכן בדף זה משמש לצרכי מידע בלבד והוא אינו משמש כעיצה רפואית או תחליף להתייעצות/טיפול עם מומחה/רופא. נשים בהריון, מניקות, אנשים הסובלים ממחלות כרוניות ו/או הנוטלים תרופות יש להיוועץ ברופא או בעל מקצוע בטרם צריכה/שימוש.