סוגי אבנים היכולים להיווצר בכליות

 

שאלה
אני בן 65 ולאחרונה גיליתי כי יש לי אבנים בכליות. המלצת הרופא שלי היא לטפל באבנים על ידי ריסוק שלהן. הבנתי שיש כמה סוגי אבנים בכליות ורציתי לדעת האם יש סוגים קשים יותר לטיפול רגיל ובאופן כללי האם ניתן בכלל לטפל בים באבנים בכליות בדרך טבעית ללא צורך בתרופות או ריסוק כמו שהרופא שלי המליץ לי.

 

תשובה

אבנים בכליות הם תופעה מאוד נפוצה בעולם המודרני. הסוג הנפוץ ביותר הינו אבנים בכליות המכילות סידן. סידן שאינו בשימוש על ידי העצמות והשרירים מגיע לכליות. אצל רוב האנשים עודף הסידן נשטף בשתן. אצל אנשים הסובלים מאבני סידן, הסידן נשאר בכליות. סידן זה, יחד עם פסולת נוספת, יוצר אבנים בכליות. הסיבות לאבני סידן נחקרו רבות ונמצא קשר ישיר בין אבני כליה סידניות לבין אורח חיים. עודף משקל ותזונה עשירה בחלבון מן החי הם חלק מגורמי הסיכון לבעיה. בנוסף, ישנם אבני כליה המורכבים מחומצה אורית. אבנים בכליות מחומצה אורית נוצרים במצב של עודף חומצה אורית בדם ובשתן. מצב זה עלול להוביל אל רק לאבני כליה אלא גם לדלקת מפרקים בשם גאוט. חומצה אורית גבוהה בדם גם כן קשורה לתזונה ואורח חיים. עודף משקל, אכילה מרובה של מזון מן החי ושתיית אלכוהול הם רק חלק מהסיבות לעלייה של החומצה האורית. אבני כליה נוספים ונדירים יותר הינם אבני כליה מסטרוביט (אבן מסטרוביט יכולה להיווצר אחרי זיהום במערכת השתן) ומציסטאין (אבנים בכליות כתוצאה מציסטאין נדירות, מקורן בבעיה גנטית).


הטיפול הנטורופתי בעל הצלחות בטיפול באבנים בכליות

באבני כליה סידניות ואבני כליה מחומצה אורית הטיפול הנטורופתי כולל שינוי אורח חיים על מנת למנוע היווצרות של אבנים נוספות ומיסוס האבנים הקיימות. במסגרת הטיפול הנטורופתי מותאם תפריט תזונתי דל בחלבון ושומן מן החי על מנת לא ליצור עומס על הכליות ולעזור לגוף להפטר מעודפי חומצה אורית. עודף חלבון מן החי גורם לתגובה חומצית בדם. על מנת לבסס את הדם הגוף מפריש סידן מהעצם. תהליך זה גורם מצד אחד להדלדלות העצם (אוסטאופרוזיס) ומצד שני להפרשה מוגברת של סידן מהדם למערכת השתן. מצב זה גורם לעומס על הכליות ולהיווצרות את אבני כליה סידניות. בנוסף, עודף חלבון גורם לעלייה של החומצה האורית בדם. כשיש כמויות גבוהות מידי של חומצה אורית בדם הגוף לא מצליח לפנות אותה בצורה יעילה וכתוצאה מכך החומצה האורית שוקעת במפרקים וגורמת לדלקת ושוקעת בכליה וגורמת לאבני כליה מחומצה אורית. שינוי תזונה הוא מרכיב עיקרי בטיפול באבני כליה.

בנוסף, ישנם צמחי מרפא מצוינים שתפקידם לשפר את פתקוד הכליות ולעודד שטיפה יעילה יותר של מרכיבים מהכליה דרך מערכת השתן החוצה. הטיפול הנטורופתי לאבני כליה בטוח וללא תופעות לוואי. הוא פותר את הבעיה מהשורש, עוזר בטיפול באבנים ובמניעתם. כמו כן הטיפול עוזר במניעה של מחלות ובעיות רבות כגון עודף משקל, גאוט, אוסטאופרוזיס ועוד.


לסיכום, הטיפול הנטורופתי באבני כליה כולל

תזונה: מעודדת ניקוי הכליות, מונעת היווצרות אבני כליה
צמחי מרפא: מחזקים תפקודי כליה, משפרים הפרשה של חומרים דרך מערכת השתן, בעלי פעילות משתנת
פעילות גופנית: לשמירה על משקל תקין ומניעה של היווצרות אבני כליה
אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..