סבוראה - טיפול וריפוי טבעיסבוראה - רקע כללי

סבוראה הינה מחלה דלקתית קשקשית של הקרקפת, הפנים ובמקרים מסוימים גם איזורים אחרים. בד"כ הקשקשת לא מגרדת, אם כי יכולה לגרד, בעיקר בשלב הגלד. בדרך כלל מצב זה מחריף בחורף. התופעה משפיעה על אזורים בעלי צפיפות גבוהה של בלוטות שומניות. הקשקש של הפרשת החלב עשוי להיות צהבהב ו\או יבש ושמנוני. במקרים קשים של סבוראה מופיעות פפולות קשקשיות אדמדמות לאורך קו השיער, מאחורי האוזניים, בחלק חיצוני שלך תעלת השמע, על העפעפיים, על גשר האף, בקפלים בצידי האף ומעל הסטרנום. הפפולות יכולות להתמזג וליצור משטח של קשקשת או להופיע כמוקדים קשקשיים. סבוראה לא גורמת לנשירת שיער.

סבוראה אצל תינוקות:
תינוקות יכולים לפתח סבוראה המתבטאת כשכבה קשקשית עבה וצהבהבה על הקרקפת שנקראת "CRADLE CAP", פיסורה וקשקשת צהובה מאחורי האוזניים ופפולות אדומות על הפנים וכן גם פריחה אדומה עקשנית באזור החיתול. בהרבה תינוקות בריאים תאי העור גדלים מהר מאשר תאי העור המתים מספיקים ליפול ולכן נוצרת שכבה של עור יבש-שמנוני גושי. מצב זה נוצר בגלל פעילות יתר של בלוטות השומן שבעור. פעילות יתר זו נגרמת עקב הורמונים שעברו מהאם, דרך השליה. בלוטות אלה מייצרות חומר שומני שמדביק את התאים הישנים לעור החדש.

עד גיל 8-12 חודשים מצב זה יחלוף מאליו, ואף לפני כן, ואין לטפל במצב. אם הגרד מאוד מציק לתינוק אפשר למרוח על המקום המגרד מעט שמן זית, לחכות כמה דקות כדי שהשמן ירכך את המקום ואז אפשר להבריש את העור המת על ידי בד לח בעדינות. מעל גיל 6 חודשים ניתן לשטוף את ראשו של התינוק בשמפו מיוחד ל סבוראה, רק יש לשים לב שהשמפו לא יכנס לעיניים. ילדים מבוגרים יותר יכולים לפתח פלאקים עבים ועקשנים על הקרקפת בקוטר של 1-2 ס"מ. הגורם ל סבוראה אינו ידוע.


גורמים העלולים להשפיע על סבוראה

• גורמים גנטיים
• לחץ נפשי
• לחץ פיזי
• תזונה
• הורמונים
• זיהום ע"י אורגניזמים דמויי שמרים
• איידס (מופיע ב – 83% מהחולים)

סבוראה – סבוראיק דרמטיטיס יכולה להקדים או להיות קשורה להתפתחות פסוריאזיס. אצל אנשים עם מחלות נוירולוגיות, בעיקר פרקינסון או איידס, יכול להתפתח סבוראיק דרמטיטיס חמור.


טיפול נטורופתי טבעי - סבוראה

טיפול תזונתי
למרות שסבוראה אינה מחלה אלרגית, היא מקושרת לאלרגיות למזון. 67% מהחולים מפתחים צורה מסוימת של אלרגיה עד גיל 10. במסגרת הטיפול הנטורופתי נעשית "דיאטת אלימינציה ואתגר". בשלב הראשון מורידים את כל המזונות האלרגנים מהתזונה עד לקבלת הטבה משמעותית בסימפטומים של ה סבוראה, ולאחר תקופת רגיעה מאתגרים את הגוף עם המזונות האלרגנים, כל פעם סוג מזון אחד בנפרד, כדי לגלות מה סוג המזון הבעייתי.

תוספי תזונה
הטיפול הנטורופתי מתמקד בתיקון סינטזה של חומצות שומניות פגומות בעלות שרשרות ארוכות, שנעשה באמצעות תוספות של מינונים גבוהים של תוספי מזון. ניתן על ידי תוספים להוריד בצורה משמעותית את הדלקתיות והשומניות בעור.

טיפול גופנפש
מכיוון שסבוראה היא מחלה המקושרת עם לחץ נפשי, יש דגש רב במסגרת הטיפול הנטורופתי לנטרול הלחץ הנפשי ולהביא להרפיה ורגיעה.

צמחי מרפא
במסגרת הטיפול הנטורופתי ב סבוראה נבנית פורמולת צמחי מרפא המתאימה אישית לתמונה איתה מגיע המטופל. צמחי מרפא כגון ארקטיום לפה וסקוטלריה ביקלנזיס הינם צמחים ספציפים למצבים דלקתיים בקרקרפת ובעור.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי בסבוראה

שאלה:
כל שנה אני סובל מ סבוראה בחורף ורציתי לדעת האם יש פתרון לכך ע"י צמחי מרפא?
תשובה:
ישנו טיפול נטורופתי במקרה של סבוראה והוא כולל כמה נושאים : תזונה, טכניקות הרפיה, תוספי מזון וצמחי מרפא. מבחינה נטורופתית התגובה של העור המתבטאת ב סבוראה מקורה מאי סבילות למזון מסוים. במסגרת הטיפול הנטורופתי מאבחן הנטורופת לאיזה מזון אצלך קיימת אי הסבילות הזאת. כמו כן יש מזונות המחריפים את המחלה ויש מזונות המקלים. על ידי תזונה ניתן להוריד את רמת הדלקתיות בעור. סבוראה היא מצב המקושר עם מתח נפשי ותרגול טכניקות הרפיה כגון נשימות בטן או דמיון מודרך, בהחלט יעיל. מאותה סיבה מומלץ לעסוק בפעילות גופנית קבועה. לגבי תוספי המזון וצמחי המרפא יש לגשת לנטורופת שימליץ לך, לאחר תשאול יסודי, מה מתאים לך.

שאלה:
שלום רב,מזה 5-6 שנים אני סובל מאדמומיות וקילופים באזור האף , אף עליון וכן בבית החזה וקשקשת נוראית, התופעה מתגברת (מאוד!) בחורף. לפי מה שאומרים רופאים (והייתי במהלך השנים אצל 5) זוהי סבוריאה ולפי טענתם אין בה טיפול יעיל, כך שניסיתי הרבה תרופות (שאינן כוללות סטרואידים) ובהן סבוקלם (קרם), סוגי שמפו לקשקשים למיניהם, שמפו T-GEL (שעזר במעט לקשקשת), וכן משחות לפנים שאולי עזרו לתקופה מסוימת ואז ממש הפסיקו להועיל. האם יש טיפול בבעיה? כי פשוט נואשתי...
תשובה:
סבוראה היא בהחלט לפעמים מחלה עיקשת, ואני מבינה שעברת הרבה ללא פתרון. הטיפול הנטורופתי לפעמים יעיל מאוד וגורם לרמיסיה מוחלטת, ולפעמים משפר רק במעט. עיקר הטיפול הנטורופתי ב סבוראה הוא תזונתי. לרוב ה סבוראה קשורה מבחינה נטורופתית לאלרגיה למזון ובטיפול יש להוריד את כל המזונות החשודים כאלרגנים כגון מוצרים חיטה, מוצרי חלב, ביצים ועוד. בדאטה זו (הנקראת דיאטת אלימינציה ואתגר) מבררים איזהו המזון שגורם ל סבוראה. אם יש לך כוח רצון לעשות שינוי רציני כדי לפתור את הבעיה מהשורש, אני ממליצה לנסות טיפול נטורופתי.

שאלה:
אילו שינויים תזונתיים דרושים על מנת להיפטר/להפחית סבוריאה?
תשובה:
כדי לפתור את בעיית ה סבוראה עליך לגלות את האלרגן שגורם לבעיה זו. לשם כך אתה צריך לעשות דיאטת אלימינציה ואתגר - יש להוריד את כול האלרגנים הפוטנציאלים מן המזון (מוצרי חלב, מוצרי חיטה ועוד) יש לעשות שינוי זה עם נטורופת בצורה מסודרת גם בגלל שהתזונה היא קשה וגם בגלל שרק נטורופת מוסמך יכול להסיק מסקנות מתזונה זו. אחרי שהורדת את כל המזונות עלייך לאכול כך חודש. אחרי חודש צריך לראות שיפור במצב, ואז מתחילים להוסיף את קבוצות המזון לאט-לאט ולראות איזה קבוצה מעוררת שוב את הבעיה.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית