נזלת אלרגית - ריניטיס - טיפול וריפוי טבעינזלת אלרגית - רינטיס - רקע כללי

נזלת אלרגית - ריניטיס, הינה דלקת של הקרום הרירי המרפד את האף, שגורמת לעיטוש ונזלת. היא יכולה להיגרם על-ידי נגיף ואז היא נקראת בשפת היומיום הצטננות, או בגלל תגובה אלרגית , כמו קדחת השחת. הלחות ברקמות האף הופכת לדלקתית. הדלקתיות גורמת לנפיחות וחסימת כניסת אוויר. כמו כן דלקת אף גורמת לפעילות יתר של הבלוטות המפרישות נוזל מלחלח, והתוצאה היא נזלת. נזלת אלרגית, ריניטיס אלרגית, מתבטאת בעיקר בנזלת. ריניטיס אלרגית הינה מחלה דלקתית של האף המתאפיינת בעיטוש, נזלת ובחסימת מעברי האוויר. לעתים נגרמים גרד בלחמית העין ובלוע, דמעת ודלקת של מערות האף.

השפעת אבקנים, עשב, טחב, שיער, נוצות, קשקשים, קרדיט האבק ועוד על רירית האף של בני אדם הרגישים לכך גורמת לגירוי תאי מסט, תאים הקשורים למערכת החיסון, על ידי הנוגדן IgE . לכן התרופות לאלרגיה נקראות אנטי היסטמנים (נוגדי תאי מסט). גירוי זה גורם להפרשת חומרים הגורמים להתפתחות גודש ברירית, לנפיחות, התעטשות ו"אף נוזל". תופעה זו תופיע בעיקר בחילופי עונות ובתקופות של פריחה. לפעמים נזלת אלרגית - ריניטיס תופיע עם מחלה אלרגית נוספת כגון אסטמה, אטופיק דרמטיטיס ועוד והן נחשבות שייכות לאותה משפחה של מחלות אלרגיה של דרכי הנשימה.


טיפול נטורופתי טבעי בנזלת אלרגית - ריניטיס


אלרגיה למזון
מחקרים רבים מראים שאלרגיה למזון נושאת תפקיד חשוב דלקת אף וקדחת השחת. תגובות מזיקות למזון יכולות להופיע באופן מיידי או מושהה. יש קשר בין כמות נמוכה של חומצה בקיבה ואלרגיה למזון.

מדוע מתפתחת אלרגיה למזון?
פירוק לא מושלם של רכיבי מזון (חלבונים) – יגרם בד"כ ממחסור באנזימים פרוטאוליטים (מפרקי חלבון) וחומצות קיבה. מחסור זה נגרם מחסרים תזונתיים של ויטמינים ומינרלים שונים.

עיכול לקוי
תופעת המעי הדליף – חדירות יתר של המעיים גורם לכניסת חומרים אלרגנים למחזור הדם, כך חלבון שעוכל חלקית חוצה את מחסום המעי ונספג למחזור הדם ומעורר תגובה אלרגית.

סטרס
גורם משמעותי בעידוד אלרגיה למזון – בזמן סטרס האדרנלין מפחית את זרימת הדם למערכת העיכול ומעכב את פעילותה.
חולשה גנטית – תופעה תורשתית הגורמת לאלרגיה למזון.

הפרעות במערכת החיסון
מומים או חסר בתאי T וחוסר ב – IgA.


טיפול באלרגיה למזון כולל

הרחקת אלרגנים – הורדת המזונות האלרגנים מהתזונה
השלמה תזונתית לשיפור העיכול ואיזון המערכת החיסונית
תוספי מזון לסתירת ההיסטמין ותמיכה במערכת העצבים (במידה ויש מצבי סטרס)
פעילות גופנית ותרגילי נשימה: לעזור לפתיחת הנחיריים.

טיפול בצמחי מרפא
ישנם צמחים העוזרים לאיזון המערכת החיסונית ונוגדי אלרגיה, כגון: URTICA – אנטיאלרגי, מנקה, EUPHRASIA – עובד על מערכת הנשימה העליונה, דמעת וסינוסים, מנקז נוזלים ממערכת הנשמה ואנטיאלרגי – עובד על פרוסטגלנדינים. SAMBUCUS – עובד על מערכת הנשימה העליונה, מכייח, אנטיויראלי , מנקז נוזלים ממערכת הנשמה ואנטיאלרגי – עובד על פרוסטגלנדינים.

טיפול להקלה מיידית בסמפטומים: לפתיחת האף, שטיפת הנחיריים במי מלח ומים פושרים בעזרת כלי הנקרא "נטי" – נטי (NETTI), כלי הנראה כמו משפך, או בעזרת ספריי מי מלח. המלח לא רק מייבש את הליחה ופותח את דרכי הנשימה, אלא גם פועל כאנטי אלרגי.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי בנזלת אלרגית

שאלה:
מזה 7 שבועות אני סובלת מנזלת כרונית שקופה ומתישה. לעיתים היא מלווה בגרד בעיניים והתעטשויות. אני כבר מותשת לחלוטין והמצב לא משתפר
תשובה:
יש לברר למה מערכת החיסון מגיבה ומייצרת נזלת. סביר להניח שמדובר בתגובה אלרגית של מערכת החיסון לגורם חיצוני שמשפעל את מערכת החיסון. אין ספק כי התמונה היא תמונה של מערכת חיסון חלשה שיש לחזקה,
הן על ידי תזונת ניקוי והן על ידי צמחי מרפא ותוספי תזונה. כמובן שאת תכנית הטיפול יש להכין לך באופן אישי לאחר תשאול מקיף.

שאלה:
איך ניתן להפחית את כמות הנזלת אצל תינוק בן 10 חדשים ,אשר יונק וגם אוכל מוצקים? הוא מחרחר בנשימתו ויש לו נזלת באופן כמעט תמידי, לפעמים שקופה ונוזלית ולעתים ירוקה וסמיכה יותר. הוא נוחר מאוד בשנתו.
תשובה:
ראשית יש לאבחן איזו סוג ריניטיס (דלקת אף) יש לו. אם הנזלת כרונית, שהרי יתכן ומדובר באלרגיה. על פי האבחנה יש לטפל. בנוסף, יש לבחון את התזונה של האם המניקה ושל התינוק. האם תזונתם עשירה במזונות מלחלחים כגון מוצרי חלב. יש לבנות תפריט אישי המותאם למצב זה לאם ולתינוק. בדרך כלל שינוי תזונתי פותר את הבעיה לחלוטין. להקלה שימי לו שמן אקליפטוס במיטה ליד הראש.

שאלה:
שלום, אני בת 26 וסובלת מ דלקת אף / נזלת / ריניטיס, במיוחד לקראת האביב ובאביב עצמו. האלרגיה מתבטאת בגירוי בלתי פוסק באף ובגרון, התקפות עיטושים תדירות, ונזלת מימית שלא מפסיקה לנזול. האם יש טיפול טבעי שיכול להפחית סימפטומים אלה בחודשים הקשים?
תשובה:
בהחלט ישנו טיפול נטורופתי יעיל לדלקת אף . הורדת כל המזונות האלרגנים מהתזונה ולקיחת תוספי תזונה המשפיעים כאנטיהיסטמינים הם הכנה מצוינת לקראת האביב. בנוסף, ישנם צמחי מרפא שיקלו על הסימפטומים.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית