מתח נפשי, עצירות ותחושת חוסר התרוקנות

 

שאלה
לפני כחודש החלפתי עבודה ומאז היציאות שלי התחילו להיות בתדירות של אחת ל 2-3 ימים,  וגם כשיש יציאה היא מלווה בכאבי בטן די חזקים ולוקח זמן עד שיוצא והכי מבאס זה ההרגשה של חוסר התרוקנות. קראתי שיתכן שמתח נפשי גורם לבעיה? אני משתדלת להוריד את המתח אבל לא מצליחה לרפא את העצירות. אני מאוד מעוניינת לפתור את הבעייה בדרך טבעית ואשמח לייעוץ מה אפשר לעשות כדי להיפטר מהצרה הזו. ניסיתי להפסיק לאכול מוצרי חלב אבל זה לא ממש עזר לי. גם לקחתי כמה ימים משקה שזיפים שאולי קצת הקל עלי אבל לא בצורה דרמטית.


הפחתת סטרס ולחץ


תשובה

מתח נפשי ועצירות קשורים זה בזה במקרים רבים. הקשר בין גוף לנפש היה ידוע במשך אלפי שנים, עם התפתחות המדע והרפואה הקשר נשכח ונשאר רק הגוף והחומר. התפתחות הפסיכולוגיה הזכירה שוב את הקשר בין גוף לנפש לעולם המודרני. גם אם משהו ספקן לגבי הקשר בין הנפש - תחושותינו והרגשותינו, לבין היווצרות מחלות, שהרי הקשר בין נפש למערכת עיכול ברורה לכל. מי לא חווה כאב בטן או יציאות מרובות לקראת מעמד חשוב?הקשר בין מערכת העיכול לבין הנפש נבדק ונמצא מחקרית, כך שמערכת העצבים שעוטפת את המעי קיבל את השם "המוח הקטן". אחת ההשפעות האבולוציוניות הקדומות של מערכת העצבים על מערכת העיכול נקראת תגובת "הלחם או ברח".במצב זה האדם ניצב בסטרס משמעותי וכתגובה לכך הגוף נהיה דרוך. דריכות זו חשובה לאיזון הגוף במצב סטרס, אבל היא גובה מחיר - במקום שדם יזרום למרכז הגוף, למערכת העיכול, יותר דם זורם לגפיים. כתוצאה מכך מערכת העיכול לא מתפקדת בצורה אופטימלית. התגובה הקדמונית נועדה לעזור לאדם במצבי סטרס חולפים, אבל בעולם המודרני אנו פוגשים מצבי סטרס כרוניים ולכן הפגיעה במערכת העיכול נהפכת כרונית. לדוגמא המצב שציינת - החלפת עבודה היא מצב סטרס מאוד משמעותי. בלי שאת מודעת לכך את הרבה יותר דרוכה ולחוצה. מצב נפשי זה גורם לכך שמערכת העיכול שלך כמעט שובתת וכתוצאה מכך תנועתיות המעי נפגמת ויש עצירות.


הפחתת סטרס ולחץהטיפול הנטורופתי לריפוי עצירות

במסגרת הטיפול הנטורופתי אפשר לטפל במתח נפשי ועצירות. ראשית יש לתשאל אותך בצורה יסודית על מנת לוודא שהסיבה לעצירות היא מתח נפשי בלבד, או שיש עוד סיבות לעצירות, כגון תזונה לקויה, חוסר פעילות גופנית ומערכת עיכול חלשה. לעיתים קרובות יש יותר מסיבה אחת לעצירות ויש לפעול בכמה משורים מקבילים. מתח נפשי ועצירות הם קשר כל כך שכיח ברפואה המשלימה, שישנם צמחי מרפא בעלי פעילות כפולה - פועלים גם על תנועתיות מערכת העיכול וגם על הרגעה. לדוגמא צמח בשם הומולוס, או כישות בעברית (אותו צמח שנותן את הטעם המר בבירה) הוא צמח שמניע את מערכת העיכול לפעולה ויחד עם זאת יש לו השפעה מאוד מרגיעה על מערכת העצבים ולכן הוא יעיל ביותר במצבי מתח, לחץ נדודי שינה וכולי. הטיפול הנטורופתי כולל התאמה של צמחי מרפא שיפעלו על הגוף בשני המישורים - מערכת עצבים ומערכת עיכול. בנוסף, תותאם לך תכנית תזונתית להרגעת מערכת העצבים ולשיקום מערכת העיכול. ישנם תוספי תזונה יעילים לאיזון הגוף במצבי סטרס ולעזור לגוף להתמודד בצורה יעילה במצבי מתח ולחץ. אני ממליצה לך תכנית טיפול מלאה, שמטרתה להוריד את רמות הסטרס מצד אחד ולשקם את מערכת העיכול מצד שני.


לסיכום, הטיפול הנטורופתי בעצירות ומתח נפשי כולל

צמחי מרפא: יעילים לאיזון והרגעה של מערכת העצבים, לפעילות תקינה של המעיים
תוספי תזונה: תומכים בחיזוק מערכת העצבים בפרט ובגוף בכלל לעמידה במצבי מתח ולחץ
תזונה: תומכת בפעילות תקינה של נוירוטרנסמיטורים במוח להרגעה ולפעילות מעיים תקינה
אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..