מחשבות טורדניות ותחושת בלבול וערפול

 

שאלה
מזה כחודשיים אני סובל ממחשבות טורדניות המלוות בתחושת בלבול וערפול. יש לי סחרחורות, הראש מסתובב לי ואני לא שולט במחשבות הטורדניות. הסיטואציה הזו של חוסר השליטה מלחיצה אותי מאוד וגורמת לחרדה רק להתעצם. בייעוץ אצל פסיכיאטר הוא המליץ לי להתחיל לקחת ציפרלקס אבל אני מאוד חושש להתחיל עם כדורים. מעבר לזה התחלתי גם טיפול ביופידבק שקצת עוזר לי להרגע. הפסיכולוג שעובד איתי אמר לי שאולי כדאי לי לקחת משהו טבעי להרגעה כי זה יכול לקדם את הטיפול עצמו. קראתי באתר על מספר צמחי מרפא ורציתי לשאול האם הם בטוחים לשימוש והאם אין תופעות לוואי או התמכרות בשימוש?

 

תשובה

ראשית אני שמחה לשמוע כי התחלת בטיפול ואתה מתייחס ברצינות לבעיה. אתה בדרך נכונה. מחשבות טורדניות, תחושת בלבול וחוסר שליטה הם סימפטומים מוכרים של חרדה. ישנם למעלה ממאה תסמינים לחרדה הן ברמה הגופנית והן ברמה הקוגנטיבית וההתנהגותית. ערפול המחשבה, תחושת הבלבול וחוסר השליטה ובמיוחד מחשבות טורדניות מאפיינות את הרמה הקוגנטיבית. הבעיה הגדולה עם תסמינים אלו שהם יכולים להלחיץ מאוד ובכך רק להגביר או לשמר את החרדה עצמה. למעשה זהו מעגל הקסמים השלילי של החרדה אשר מעצימה את עצמה. אני מניחה כי בטיפול אתה עובד על הבנת המנגנון וכיצד לנטרלו כך שהחרדה עצמה תפחת.


צמחי מרפא יעילים מאוד בהרגעה והרפייה תוך איזון מערכת העצבים

אתה בהחלט יכול להתחיל לעשות שימוש בצמחי מרפא המיועדים להרגעה ולהפחתת חרדות ומחשבות טורדניות. צמחי מרפא מאוד טובים להרגעה מהירה של מערכת העצבים המרכזית לצד הרפיית שרירים ועוויתות בגוף. מאחר ומתח וסטרס עומדים בבסיס החרדה חשוב מאוד לשחרר ולהוריד את רמות הלחץ. אתה לומד לעשות זאת באופן התנהגותי בביופידבק והשימוש בצמחי מרפא יזרז את השבת השקט והרגיעה. לצד צמחי המרפא אני מאוד ממליצה לך גם להתחיל לעשות פעילות גופנית ארובית של לפחות 20 דקות מספר פעמים בשבוע. הפעילות הגופנית בשילוב עם צמחי המרפא והביופידבק יחזירו אותך מהר מאוד למסלול רגיעה תקין וישיבו את השקט לחייך. השתדל להשתמש בצמחי המרפא לאורך כל תקופת הטיפול ואף לאחריה על מנת להמשיך ולחזק את גופך. מעבר לכך לצמחי המרפא אין תופעות לוואי כלשהן והשימוש בהם אינו ממכר כלל. פעולת צמחי המרפא היא לעודד את הפעילות התקינה של מערכת העצבים ובכך לא לגרום לתלות בהם ומכאן יתרונם הגדול.
אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..