כיצד לטפל ולהחלים מגסטריטיס • דלקת בקיבה

 

מה זה גסטריטיס ומהם דרכי הטיפול

גסטריטיס זו למעשה דלקת של רירית הקיבה. התהליך הדלקתי בגסטריטיס יכול לנבוע מסיבות שונות אשר הנפוצות שבהם כוללות שגשוג של חיידק הליקובקטר פילורי על דופן רירית הקיבה, תזונה לקויה עתירת רכיבים מעלי חומציות וכאלו המגבירים את גירוי רירית הקיבה (גם מזונות הנחשבים בריאים עלולים לא להתאים למי שסובל מגסטריטיס - בה רגישות הקיבה גבוהה לרכיבי מזון שונים קשים לעיכול), מתח/סטרס גבוה או מתמשך, חולשה של מערכת העיכול והחיסון, חומצות קיבה לא מאוזנות ועוד. מצבים אלו עשויים כאמור לגרום לגירוי גבוה ומתמשך של ריריות הקיבה ובהמשך להוביל לדלקת כרונית ברמות שונות.


שיטת הטיפול בקליניקה מתמקדת באיתור והתייחסות לגורמי הדלקת מכל כיוון אפשרי במטרה לאזן ולשקם את פעילות הקיבה ואת רמת החומציות, לפעול להורדת רמת הדלקת בקיבה ובכלל, לסייע לזירוז ריפוי רירית הקיבה ושיקומה הן בצורה ישירה והן בהיבטים עקיפים כגון הפחתת סטרס (אם קיים), חיזוק מערכת החיסון, שיפור פעולות פירוק וספיגה לשמירה לטווח ארוך על בריאות מערכת העיכול בכלל ועל הקיבה בפרט.


מה ההבדל בין טיפול נטורופתי לאומפרדקס, נקסיום וכו'?

אומפרדקס, נקסיום, ושאר התרופות ממשפחת מעכבי החומצה פועלים בעיקר להפחתת כמות החומצה בקיבה ובכך מקטינים את הגירוי על הרירית המודלקת. בעוד שבטיפול נטורופתי ההתמקדות היא בשינויי מקורות הדלקת על ידי התייחסות רחבה ככל האפשר לכל היבט הקשור לתפקוד תקין של הקיבה תוך בשיקום הרירית על ידי הגנה והפחתת הגירוי החיצוני ממזון או סטרס, איזון רמת החומציות התקינה בקיבה והפחתת תהליכים דלקתיים.


טיפול טבעי לגסטריטיסטיפול נטורופתי לגסטריטיס


תכנית משולבת בהתאמה אישית

שיטת הטיפול בגסטריטיס משלבת בעיקרה 3 תחומים: תזונה שיקומית, צמחי מרפא והפחתת סטרס. הטיפול מתמקד בסיבות היסודיות אשר הובילו להיווצרות הדלקת לצד התמקדות בתסמינים נלווים כגון: ריפלוקס, צרבות, כאבים בקיבה, בחילות או הקאות, נפיחות ועוד תסמינים המאפיינים גסטריטיס עם או ללא הליקובקטר פילורי ברקע. במידה ויש חיידק הטיפול מספק מענה גם למיגור החיידק במקביל.


טיפול טבעי לחיידק הליקובקטר

ניסיון טיפולי

תחום ההתמחות המרכזי שלי הוא בעיות דרכי עיכול עליונות ובהם דלקת בקיבה - גסטריטיס. אני מוסמכת בנטורופתיה, צמחי מרפא וביופידבק ובעלת ניסיון קליני של 20 שנים. שיטת הטיפול בקליניקה מבוססת על התייחסות מקיפה לכל היבט הקשור לתפקוד מערכת העיכול ומידת השפעתו על יכולת ההחלמה. תכנית הטיפול כוללת התעמקות בהיבטי תזונה, ניהול והפחתת סטרס, חיזוק מערכת החיסון, שימוש בפורמולות צמחי מרפא ועוד. צורת טיפול מקיפה זו היא הבסיס לתהליך ריפוי יסודי.


התייחסות לסיבות היסודיות שגרמו לגסטריטיס

בטיפול הנטורופתי אנו מתמקדים בסיבות היסודיות אשר גרמו לדלקת בקיבה מלכתחילה. בעזרת אבחון ותשאול רפואי מקיף מתקבלת תמונה מפורטת אודות אורח חייך מבחינת תזונה, רמות סטרס, פעילות עיכול וספיגה, רמת דלקתיות, פעילות מערכת החיסון ועוד. על בסיס נתונים אלו נבנית תכנית טיפול מותאמת הכוללת תכנית תזונתית אשר מטרתה מצד אחד להקל ולמנוע גירוי יתר של רירית הקיבה ומצד שני לעזור בהגנה ושיקום הרירית. בנוסף, צמחי מרפא משולבים לסיוע בפעילות אנטי דלקתית, הרגעה כללית והרגעה ושל מערכת העיכול, סיוע בחיזוק חיסוני ועוד. לצד התזונה וצמחי המרפא אנו משלבים בטיפול תכנית להפחתת סטרס - במידה וקיים. נושאים אלו מהווים שילוב אופטימלי המספק מענה רחב להיבטי בריאות שונים הן להחלמה והן לשמירה על בריאות מערכת העיכול לטווח אורך.

תפקידה של תזונה בריפוי גסטריטיס

הקשר בין תזונה לפעילות מערכת העיכול בכלל והקיבה בפרט הוא משמעותי ומרכזי. לתזונה תפקיד מרכזי בכל תהליך החלמה מגסטריטיס. תזונה נכונה משפיעה בצורה ישירה על רמת החומציות בקיבה, על רמת גירוי ריריות הקיבה ועל התגובה החיסונית הכללית. במצב של גסטריטיס בו ריריות הקיבה מודלקות, ישנה חשיבות להגביר את התהליכים האנטי דלקתיים על ידי צריכת מזונות עשירים בריכיבם אנטי דלקתיים מצד אחד ולמנוע כניסת מזון המעלה את גירוי הקיבה ומזרז תהליכים דלקתיים מצד שני. התאמת התכנית התזונתית נעשית באופן אישי מאחר וכל אדם מגיב אחרת לסוגי מזון שונים. במסגרת תכנית התזונה ישנה התייחסות לכל היבט תזונתי המשפיע על תפקודה התקין של מערכת העיכול כגון כמויות המזון, צורות הכנה, שילובי מזון, זמני אכילה סביב היממה ועוד. התכנית התזונתית מלווה בדפי עזר צבועניים ופשוטים ובתפריטים המכילים מאות סוגי מזון על מנת לאפשר החלמה מיטבית לצד אפשרויות תזונה רחבות.

התאמת תכנית תזונתית להחלמה מגסטריטיס משלבת התייחסות מקיפה להיבטים שונים על מנת לאפשר יעילות גבוהה ככל האפשר בתהליך ההחלמה. אין שחור ולבן ואין צורך להוריד בצורה חד צדדית כל מזון הנחשב לבעייתי. הרעיון הטיפולי מצריך הסתכלות לטווח הארוך והמגמה המרכזית היא שהתזונה תהפוך להרגל נוח וקל לביצוע - כדי להשיג זאת אנו מתייחסים לכל פרט אפשרי בתזונה כדי להגיע למסגרת קלה ליישום וביצוע ולאפשר צריכה רחבה ומגוונת ככל האפשר של סוגי מזון.


טיפול טבעי לגסטריטיסטיפול נטורופתי לגסטריטיס


צמחי מרפא ותרומתם לטיפול בגסטריטיס

צמחי מרפא שונים מוכרים ביכולתם המטיבה במצבים של דלקת בקיבה. השפעת צמחי מרפא על תהליכי החלמה מגסטריטיס נחקרה בצורה מסודרת ומבוססת ומראה כי צמחי מרפא שונים בעלי תרומה גבוהה למצבי גסטריטיס ברמות שונות. תפקידם של צמחי המרפא בטיפול לדלקת בקיבה כוללים הגברת הפעילות האנטי דלקתית, הגנה על הריריות, איזון חומציות בקיבה, הרגעה מקומית וכללית, חיזוק מערכת החיסון, שיפור ספיגה וחילוף חומרים ועוד. אולמוס (Ulmus) לדוגמא, מכיל רכיבים היכולים לסייע בהגנה על ריריות הקיבה, הפחתת צרבות, הגברת פעילות אנטי דלקתית ועוד.

מספר מחקרים נערכו על צמחים כגון פיליפנדולה (Filipendula ulmaria) אבגר (Agrimonia eupatoria) חותם הזהב (Hydrastis canadensis) ומרווה רפואית (Salvia officinalis). ביחס להשפעתם על תהליכי החלמה מגסטריטיס אשר נבעה משגשוג של חיידק ההליקובקטר ונמצא כי הם בעלי יכולת טובה על תהליכי מיגור החיידק וסיוע בהחלמה מהדלקת. גם החומר הפעיל בצמח הליקוריץ - גליצרייזה, נחקר על השפעתו בטיפול בגסטריטיס כתוצאה מהליקובקטר ועלה כי הוא גרם לשיפור ברמת הדלקתיות של הרירית. עוד מידע על מחקרים ספציפיים של צמחים אלו בהמשך הדף.


טיפול טבעי לגסטריטיסטיפול נטורופתי לגסטריטיס


הפחתת סטרס וחשיבותו להחלמה מדלקת בקיבה

מתח הוא דבר חיובי והוא חלק ממערכת השרדותית קדומה אצל כל בני האדם. אולם כאשר המתח הופך לגבוה או כרוני הוא עלול להוביל לתפקוד לקוי של מערכות שונות בגוף ובמיוחד של מערכת העיכול, הנחשבת גם כמערכת העצבים השניה. כאשר אנו במתח החומציות בקיבה משתנה וכל התפקוד של מערכת העיכול יוצא מדפוסי פעולה רגילים. לאורך זמן, פעילות זו, עלולה להוביל ואף לגרום לבעיות עיכול שונות ובהם דלקת בקיבה - גם בדרך עקיפה. לדוגמא, כאשר הסטרס שלנו הוא כרוני - תפקוד מערכת החיסון נחלש, מצב זה עלול לאפשר שגשוג חיידק הליקובקטר ומכאן להתפתחות גסטריטיס.

הפחתת סטרס יכולה להתבצע בדרכים רבות, בכל תהליך טיפולי לגסטריטיס, כאשר יש סטרס ברקע, אנו משלבים התייחסות ספציפית להפחתת המתח בדרכים שונות הכוללות בין השאר שימוש בצמחי מרפא מרגיעים - בעלי יכולת לאזן את מערכת העצבים, תזונה וכן על ידי שימוש בטכניקות הרפייה מעשיות וכן על ידי טיפול ביופידבק. זוהי מערכת היכולה למדוד את רמת הסטרס על ידי פרמטרים כמו דופק, קצב נשימות ורמת הזעה. מדידת נתונים אלו מאפשרת להבין בצורה טובה באיזה מידה קיים מתח וכיצד הוא משפיע - הבנה זו תורמת להתאמת תכנית הפחתת סטרס אישית ומדוייקת יותר.


מקבץ מחקרים אודות יעילות הטיפול הנטורופתי בגסטריטיס


טיפול נטורופתי להפחתת פעילות אנזים אוראז
אנזים אוראז (Urease enzyme) מאפשר לחיידק הליקובקטר פילורי לייצר אמוניה המבססת את הסביבה החומצית של הקיבה ועוזרת לו לשרוד במיצי הקיבה. חיידק זה נמצא קשור כעלול לגרום מחלות של דרכי עיכול עליונות כגון: גסטריטיס, דלקת בתריסריון, אולקוס ועוד. צמחי מרפא משמשים שנים רבות כמקור טבעי של חומרים בעלי תכונות ריפוי עם רעילות נמוכה יותר ותופעות לוואי פחותות בזמן שימוש לטיפול אפשרי במגוון מצבי בריאות.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26330884


שימוש בגליצריזה לריפוי דלקת בקיבה
הקבוצה שקבלה חומצה גליצריטינית הראתה שיפור משמעותי במדדים- נצפה שיפור בריריות הקיבה והדלקת פחתה לעומת הקבוצה עם החיידק ללא הטיפול האנטיביוטי. מול הקבוצה אשר נטלה טיפול אנטיביוטי נצפו תוצאות דומות מה שמרמז כי לצמח הגליצריזה יש פוטנציאל פיתוח עתידי כמענה לדלקת בקיבה גסטריטיס על רקע חיידק הליקובקטר פילורי.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27006947


צמחי מרפא לטיפול בגסטריטיס כאשר ברקע הליקובקטר פילורי
נלקחו עשרים ואחד סוגי צמחי מרפא וכן ארבע סוגי שמנים אתריים לבדיקה מעבדתית למציאת גובה הפעילות האנטי בקטריאלית שלהם אל מול חיידק ההליקובקטר פילורי וחיידק קמפילובקטר ג'ג'וני. מתוצאות הבדיקה עולה כי הצמחים להלן הראו את התוצאות הטובות ביותר בעיכוב גדילת חיידק ההליקובקטר פילורי: פיליפנדולה (Filipendula ulmaria) אבגר (Agrimonia eupatoria) חותם הזהב (Hydrastis canadensis) ומרווה רפואית (Salvia officinalis).
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=gastritis+filipendula


טיפול טבעי לגסטריטיסטיפול נטורופתי לגסטריטיס


דוגמאות לסיפורי החלמה מגסטריטיס ובעיות עיכול אחרות


גסטריטיס, בקע סרעפתי, כולסטרול גבוה

גסטריטיס וגזים

הליקובקטר פילורי, גסטריטיס ובקע סרעפתי,

גסטריטיס, הליקובקטר פילורי, תסמונת קדם וסתית

גסטריטיס, חרדה

גסטריטיס, ריפלוקס ובקע סרעפתי

גסטריטיס, חרדה

גסטריטיס, ריפלוקס ובקע סרעפתי

הליקובקטר פילורי וגסטריטיס

הליקובקטר פילורי ודלקת בקיבה

הליקובקטר פילורי, נפיחות וגזים

הליקובקטר פילורי, עצירות וכאבי בטן

הליקובקטר פילורי וצרבות קשות

צרבות כרוניות וגוש תקוע בגרון

צרבות ועודף משקל

צרבת קשה ועצירות כרונית

צרבות קשות, עצירות וגזים

צרבת, דקירות בחזה ובחילות

אולקוס, חרדות

אולקוס, כיב קיבה

אולקוס, עודף משקל

אולקוס ועצירות

אזופגיטיס

אזופגיטיס ובעיות עיכול

אזופגיטיס ומתח כרוני

אזופגיטיס, כולסטרול גבוה ותופעות גיל מעבר

אזופגיטיס, צרבות וגזים


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..