מה זה גסטריטיסגסטריטיס הוא השם הלועזי לדלקת רפידת הקיבה. זהו מצב בו מפתחת דלקת על רירית דופן הקיבה. דלקת זו יכולה להופיע במקומות שונים על דופן הקיבה החל מאזור האנטרום (תחילת הקיבה - ליד שריר הוושט - השוער) ועד לתחילת התריסריון. ישנם סוגים שונים של גסטריטיס אשר הנפוצים הם:

• גסטריטיס קלה - לרוב לא מפושטת ומקומית
• גסטריטיס כרונית - נמשכת לאורך זמן
• גסטריטיס אטרופית
• גסטריטיס מתונה


אבחון גסטריטיס


הדרך המהימנה ביותר כיום לבצע אבחנה לגילוי גסטריטיס היא על ידי ביצוע הליך הנקרא גסטרוסקופיה. בהליך זה מוחדר סיב אופטי דרך הפה את תוך הקיבה ובאמצעותו ניתן לראות את מעבר הוושט, דפנות הקיבה ועד לתחילת התריסריון. לרוב מתבצעת גם נטילת דגימה מרירית הקיבה (ביופסיה) על מנת לאתר האם הרקע לדלקת הוא חיידקי (הליקובקטר פילורי) או אחר.


טיפול טבעי לגסטריטיסטיפול נטורופתי לגסטריטיס


סיבות להופעת דלקת בקיבה


ישנן מספר סיבות אשר עומדות ברקע להופעת גסטריטיס. הסיבה הנפוצה ביותר כיום היא עקב שגשוג חיידק הליקובקטר פילורי (Helicobacter pylori) על ריריות הקיבה. לחצו כאן לקרוא בהרחבה על חיידק הליקובקטר, כיצד הוא משפיע על ריריות הקיבה וכיצד לטפל ולמגר אותו. מעבר לחיידק זה שאר הגורמים הנפוצים להופעת גסטריטיס הם תזונה לקויה עתירת שומנים רווים ומזונות מעובדים וכן מזונות קשים לעיכול, מתח/לחצים/סטרס מתמשכים אשר מוכרים בהשפעתם השלילית על פעילות תקינה של הקיבה ובעיקר הפרשות תקינות של חומצות עיכול. סיבות נוספות לגסטריטיס כוללות נטילת תרופות שונות, אלכוהול ועישון בצריכה גבוהה.


שכיחות גסטריטיס באוכלוסייה


גסטריטיס נחשבת לאחת ממחלות דרכי העיכול הנפוצות ביותר - עיקר במדינות העולם המערבי. בדומה למחלות אחרות המאפיינות בעיקר את תרבות העולם המערבי בו לרוב התזונה היא מתועשת, מעובדת ולקויה וכן רמות הסטרס הם גבוהות. בהרבה מקרים הגורם המרכזי לגסטריטיס הוא חיידק ההליקובקטר, אולם עצם העובדה כי חיידק זה נמצא אצל ארוב האנשים בקיבה (מעל גיל 40) מעידה יותר מכל שתפקיד תקינות מערכת החיסון לצד תפקוד תקין של מערכת העיכול מהווים סיבות מרכזיות ברקע להופעת החיידק ובהמשך להופעת הדלקת עצמה.


הגנה טבעית לקויה


יכולת ההגנה הטבעית שלנו אל מול מזהמים שונים בהם חיידקים, וירוסים, טפילים, פטריות ועוד תלויה רבות בתפקוד תקין ומאוזן של מערכת החיסון ותפקוד תקין של מערכת העיכול. עם העלייה בגיל מתחוללים שינויים מטבוליים בכל מערכת בגוף ובכלל זה גם במערכת העיכול והחיסון. אולם שינויים אלו לא בהכרח אמורים לגרום להחלשה של ההגנה הטבעית שלנו אל מול המזהמים השונים. על מנת לשמר יכולת זו יש צורך בהתאמות של אורח החיים כך שגורמים העלולים להחליש את מערכת העיכול והחיסון חייבים לקבל התייחסות כמו גם גורמים אחרים המחזקים את אותם מערכות. מן הסתם מדובר על גורמים מוכרים וידועים ובהם תזונה, עישון, אלכוהול, מתח גבוה או מתמשך, נטילת תרופות - אפילו כאלו הנועדו מלכתחילה להפחתת חומציות ממשפחת ה PPI כגון אומפרדקס, נקסיום, לנטול, לוסק ועוד.


לסיכום: גסטריטיס היא דלקת ברירית הקיבה. הסיבה השכיחה ביותר להופעת גסטריטיס היא חיידק הליקבוקטר פילורי וכן אורח חיים לקוי. זוהי מחלה נפוצה בקרב אוכלוסיית העולם המערבי בעיקר בשל אורח החיים - תזונה לקויה, מתח מתמשך, תרופות ועוד.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..