כיצד מאבחנים קנדידה מערכתית?

 

שאלה
אני בת 65, סובלת מסוכרת וכולסטרול גבוה וכבר המון שנים סובלת גם מבעיות במערכת העיכול. קראתי באינטרנט על הקנדידה המערכתית ונראה כי הרבה מהסימפטומים ששייכים לקנדידה שם יש לי. רציתי לדעת כיצד מאבחנים קנדידה מערכתית? האם איבחון קנדידה מערכתית מחייב בדיקות דם או צואה? כמו כן מה זה קנדידה באופן כללי וכיצד ניתן לטפל בה?

 

תשובה

קנדידה היא פטריה שחיה באופן טבעי במערכת העיכול שלנו. כשנוצרת חולשה בגוף אוכלוסיית הקנדידה גודלת ומשגשגת. ניתן לאבחן בקלות כשקנדידה משגשגת בנרתיק או בלשון על ידי תרבית. קנדידה מערכתית לא ניתן לבדוק בתרבית ומכיוון שהרפואה הקונבנציונלית אינה מכירה באבחנה זו, לא ניתן לאבחן אותה אצל רופא. ישנן מעבדות פרטיות שמאבחנות קנדידה מערכתית על ידי בדיקת דם או צואה, אך אבחון קנדידה מערכתית אינו מחייב בדיקת דם או צואה. נטורופת מנוסה יאבחן מצב זה על ידי תשאול יסודי. לקנדידה מערכתית סימפטומים מאוד ספציפיים. אם לא מדובר בקנדידה, נטורופת מנוסה יוכל לאבחן במה מדובר על ידי אותו תשאול. מכיוון שהסימפטומים של קנדידה מערכתית כוללים מערכות רבות, יכולות להיות הרבה אבחנות מבדלות, כלומר, סיבות אחרות לסימפטומים. תשאול מקיף ויסודי לא רק יאבחן אם מדובר בקנדידה מערכתית אלא יוכל לאבחן במידה ולא מדובר בקנדידה מה כן האבחנה ולהתאים תכנית טיפול ספציפית ומקצועית למצב.


טיפול נטורופתי יעיל לקנדידה מערכתית

הטיפול הנטורופתי בקנדידה מערכתית כולל התאמה של תפריט תזונתי שמטרתו מצד אחד להרעיב את פטריית הקנדידה ולהקטין את האוכלוסייה שלה ולחזק מצד שני את יכולת ההתמודדות של הגוף נגד הקנדידה דרך מערכת העיכול ומערכת החיסון. תזונת אנטי קנדידה לרוב נטולת סוכרים שכן סוכרים גורמים לשגשוג של הקנדידה ומזינים אותה. בנוסף, אכילה עודפת של סוכרים מחלישה מאוד את מערכת החיסון. התזונה המתאימה לטיפול בקנדידה עשירה בסיבים תזונתיים ומרכיבים חיוניים כגון ויטמינים ומינרלים החשובים לתקינות מערכת החיסון. למערכת החיסון יש תפקיד מרכזי בהתמודדות מול קנדידה ומניעת השגשוג שלה. בנוסף, מותאמת פורמולת צמחי מרפא לעזור לגוף להשתקם בצורה מהירה ויעילה על ידי קטילת הפטרייה וחיזוק המערכות בגוף. צמחי מרפא התומכים בכבד ובשאר אברי הפינוי בגוף חשובים מאוד מכיוון שבתהליך הכחדת הקנדידה מופרשים רעלים אשר חשוב ביתור לפנותם מהגוף.


לסיכום, טיפול נטורופתי יעיל בקנדידה מערכתית כולל:

תזונה: אנטי קנדידה, להכחדת את הקנדידה וחיזוק מערכת החיסון
צמחי מרפא: נוגדי פטריות, להכחיד את הפטריה, פינוי פסולת הקנדידה מהגוף
תוספי תזונה: לאיזון פלורת המעי וחיזוק מערכת עיכול וחיסון


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית