טרשת נפוצה - טיפול טבעיטרשת נפוצה - רקע כללי

טרשת נפוצה היא מחלה של מערכת העצבים המאופיינת בפגיעה במיאלין- חומר לבן המצפה את סיבי העצבים ומאפשר את תפקודם התקין (שכבת בידוד שעוטפת את העצבים). בנטייה לערב עצבי הראייה, גזע המוח, המוחון וחוט השדרה. ההתחלה ב- 2/3 מהמקרים היא בין גילאי 20-40, אחרי גיל 50 – נדיר. טרשת נפוצה שכיחה יותר בנשים- 60% לעומת גברים – 40% שכיחות גבוהה יותר קיימת בקווי הרוחב הגבוהים בשני חצאי הכדור הצפוני והדרומי- 50-100 מקרים לכל 100,000 לעומת 5-10 באזורים טרופיים. אזורי סיכון גבוה הם- צפון ארה"ב, קנדה, בריטניה, סקנדינביה, צפון אירופה, ניו זילנד. לא נפוץ ביפן.

קליניקה ופתופיזיולוגיה של טרשת נפוצה
המחלה היא של מבוגרים צעירים (בין עשור שלישי לרביעי), מחלה כרונית שמאופיינת בהתלקחויות והפוגות של תפקוד לקוי במערכת העצבים במרווחי זמן בלתי צפויים, הנמשכים בד"כ שבועות ספורים. טרשת נפוצה מאופיינת באזורים מוקדיים של דמיאלינציה (רבדים) בגדלים שונים במיאלין.

במיאלין המודלק נוצרת רקמה צלקתית מלווה בבצקת באקסונים המקשרים בין תא עצב אחד למשנהו דבר הגורם לשיבושים במעבר תקין של פולסים חשמליים. תלונות נפוצות של הסובלים מטרשת נפוצה: (מהשכיח לנדיר) חולשה וכבדות, נוקשות, אובדן תחושה- נימול מקומי, הרגשת מחטים, דלקת עצב הראייה שעשויה לגרום לטשטוש ראייה ובד"כ מלווה בכאב מאחורי ארובת העין בעת תנועות עיניים., ראייה כפולה (מעורבות של גזע המוח), גאוט, סחרחורת, קושי בשליטה על סוגרים, Lhermitte (מעין שוקים חשמליים פתאומיים שמתפשטים לכל הגוף בעת הרכנת ראש), כאב, דמנציה, אובדן ראייה, שיתוק פנים, בעיות בקואורדינציה, אין אונות, Myokymia- רעד בלתי פוסק בשרירים , אפילפסיה ונפילות, כאשר סימפטומים שריריים מהווים- 42%, סימפטומים תחושתיים מהווים 18%, חזותיים- 34%, פרוזדוריים- 7% וסיפטומים באברי המין והשתן- 4%. החמרה של התסמינים עלולה להיגרם עקב עייפות, מתח, פעילות גופנית וחום. מבחינה מנטלית- אפאתיה, חוסר ענין ותשומת לב, אופוריה, בכי פתאומי או צחוק פתאומי. בשלבים מתקדמים יותר של המחלה יכולה להיות דמנציה או מניה ולפעמים יש איטיות והיסוס בדיבור.

מהלך המחלה - טרשת נפוצה
סיבת טרשת נפוצה אינה ידועה ומניחים כי גורמים אימונולוגיים ו/או זיהומיים משתתפים בהיווצרותה.

1.נגיפים:
נגיפים גורמים למספר מחלות של דמיאלינציה שהן דומות לטרשת נפוצה כמו דלקת המוח וחוט השדרה שמופיעה בעקבות זיהום- מחלה של דמיאלינציה שמתחילה 4-10 ימים אחרי זיהום נגיפי חריף או אחרי חיסון. ישנן מחלות דמיאלינציה נוספות שנגרמות ע"י הפבוווירוס האנושי ונגיף החצבת. גם אצל חיות יש נגיפים מסויימים שגורמים לדמיאלינציה. הדמיאלינציה נגרמת ע"י הרס נגיפי ישיר של התאים או זיהום נגיפי שמוליד התקפה של מערכת החיסון על המיאלין. ב- 1962 דווח על רמות גבוהות של נוגדני חצבת בדמם של חולי MS , מחקרים מאוחרים יותר אישרו קשר זה ואף הדגימו שלחולים היתה סינתזת CNS של נוגדן החצבת. לכן, קיימת סברה ש- MS נגרמת עקב זיהום מתמשך של חצבת. מחקרים מאוחרים יותר מצביעים על כך שנוגדן זה בחולי MS מהווה רק חלק קטן וכי נמצאו בדמם נוגדנים לשני נגיפים או יותר. כיום משערים כי פעילות מוגברת של תאי B היא זו הגורם העיקרי לרמות נוגדנים גבוהות שנמצאים ב- CNS של חולי MS.

2.גורמים אוטואימוניים:
הפגיעות של MS דומות מאוד לפגיעות של Experimental allergic encephalomyelitis – שהיא דלקת אלרגית של המוח וחוט השדרה. מחלה אוטואימונית שנגרמת בבע"ח באמצעות חיסון מיאלין, אך יש בה רגישות לאנטיגן בודד (חלבון של מיאלין) בעוד שבטרשת נפוצה לא ניתן להוכיח חלבון בסיסי. בכל מקרה מתוך חקירות ארוכות על המחלה יש דיווחים רבים על סטיות במע' החיסון של חולי טרשת נפוצה.

אבחנה - טרשת נפוצה:
טרשת נפוצה קשה לאיבחון, הסימפטומים מגוונים ובאים לבד או בשילוב. בד"כ מתפתחים תוך מס' ימים, נשארים יציבים למשך מס' שבועות ואח"כ נעלמים. בסה"כ מאובחן ע"י קליניקה אך לפעמים דרושות בדיקות נוספות. עפ"י בדיקות פיסיקליות יש הפרעות בשדה הראייה, אובדן חדות, הפרעות בתפיסת צבעים, איטיות בהחזרי האישון, ירידה בתחושה, חולשה בפנים, דיסארטריה, הפרעה בקואורדינציה, חולשה וספסטיות, ירידה בהחזרי בטן, בבינסקי חיובי והפרעות בתחושה.
מעבדה- MRI זו הבדיקה הכי רגישה להדגמת נגעי דמיאלינציה ( נמצא ב- 90% מהחולים) הזרקת גדוליונים לווריד מסייעת בזיהוי. תבחיני גירוי-תגובה של ראייה, שמיעה, תחושה הם בעלי ערך בזיהוי נגעים שקטים מבחינה קלינית. ממצאים אפשריים בנוזל השדרה: אוליגוקלוניים, עלייה ברמת ה- IgG , הופעת חלבון הבסיס של המיאלין, לויקוציטוזיס לימפוציטית קלה ועלייה בריכוז החלבון.


טיפול נטורופתי טבעי - טרשת נפוצה

ככל שמתחילים את הטיפול בשלב מוקדם יותר בטרשת נפוצה, כך תהיינה התוצאות טובות יותר. כמו כן, חשוב להימנע מעייפות יתר, מתח רגשי, ושינויי טמפרטורה קיצוניים. המלצות אלו מפחיתות גם את הסיכון לחלות בטרשת עורקים או מחלות ניווניות אחרות.

מחקרים רבים ניסו ליצור התאמה בין דפוסי דיאטה שונים לבין החלוקה הגאוגרפית של תחלואת טרשת נפוצה. כמה מהמחקרים הראשונים בנושא דיאטה ו טרשת נפוצה התרכזו סביב הניסיון להסביר מדוע בקהילות חקלאיות בפנים הארץ בנורווגיה שכיחות המחלה הייתה גבוהה יותר מאזור קו החוף. התברר, כי התפריט של החקלאים היה עשיר יותר במוצרים מהחי ובמוצרי חלב מזה של תושבי החוף, אשר אכלו יותר דגי מים קרים. מוצרים מן החי עשירים בחומצות שומן רוויות, לעמת דגי ים צפוני העשירים באומגה 3. כיום הוכיחו מחקרים רבים שיש קשר בין תזונה דלת שומנים מן החי ועשירה בדגי ים צפוני לבין חומרת הטרשת נפוצה.

ד"ר רוי סוואנק, פרופסור לנוירולוגיה, חקר את הקשר בין חומצות השומן לבין התפרצות המחלה במשך 20 (!) שנה והוכיח כי דיאטה דלת שומנים רוויים ועשירה בשומנים מסוג אומגה 3 מורידה את התקפי המחלה וחומרתם. השפעותיה המועילות של תזונה זו בחולי MS הינה תוצאה של הקטנת ההצטברות של הטסיות, הקטנת תגובה של חיסון עצמי (התגובה האוטואימונית) ונרמול הרמות המוקטנות של חומצות השומן החיוניות הנמצאות בנסיוב (נוזל הדם ללא כדוריות הדם האדומות), בכדוריות הדם האדומות, בטסיות הדם ובנוזל עמוד השדרה.השפעות המזון על טסיות הדם חשובות. הצטברות עודפת של טסיות דם ומיקרו סחיפים גורמות בחולי MS נזק למחסום דם-מוח, שינויים במחזור הדם הזעיר (מיקרוסרקולציה) במוח ובחוט השדרה וליקוי בהובלת חמצן אל המוח.

על פי מחקרים רבים הפעילות של גלוטטיון פראוקסידאז בכדוריות דם לבנות ואדומות של חולי MS היא ירודה. גלוטטיון פראוקסידאז נוטל חלק בהגנה על תאים מפני נזק מצד רדיקלים חופשיים, לכן פעילות ירודה תשאיר את המעטפת, שעברה מילאניזציה, רגישה במיוחד לחימצון של ליפידים. לכן חשובה תזונה עשירה בנוגדי חימצון ואף נטילה של תוספים המכילים מרכיבים נוגדי חימצון התומכים בין השאר בגלוטטיון פראוקסידאז.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי - טרשת נפוצה

שאלה:
מה נהוג להציע לחולי טרשת נפוצה כשהדבר מגיע לנטורופתיה? מה כדאי להכניס לגוף שלנו וממה רצוי להימנע?
תשובה:
הטיפול הנטורופתי בטרשת נפוצה מתמקד בתזונה דלת שומן רווי, והשלמת חסרים תזונתיים על פי האבחנה הספציפית לכל מטופל. יש להקפיד המצבי טרשת נפוצה על הימנעות מחומרים סינטטיים ומרעלים הנמצאים בסוגי מזון רבים וזאת על מנת לאפשר לגוף ולכבד תנאים אידאליים לתפקוד תקין.
ובנוסף: הקפדה על תנועה (אקטיבית או פסיבית - תלוי בהתקדמות המחלה) ועיסוי להמרצת הדם ברקמות. כמו כן חשוב לציין שתהליך ההתמודדות עם טרשת נפוצה יכולה להיעשות בצורה יעילה מאוד אם ישנה תמיכה רגשית ונפשית של מקורבים/משפחה/חברים.. במצב שכזה יכול הטיפול הנטורופתי להגיע למיצוי אופטימלי.


מחקרים רפואיים אודות יעילות הטיפול הטבעי - טרשת נפוצה

טרשת נפוצה ורגישות למזון
סקירת מחקרים בנושא הקשר בין טרשת נפוצה לרגישויות למזון

טרשת נפוצה ופעילות גופנית
יעילות הפעילות הגופנית בשיפור הסימפטומים והפחתת העייפות

צריכת שמן דגים וטרשת נפוצה
מחקר המראה את יעילות שמן הדגים בהורדת רמות הדלקת במחלות אוטואימוניות, בניהם טרשת נפוצה


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית