טיפול בהליקובקטר פילורי עם אנטיביוטיקה

 

שאלה
אני בת 35 ולפני כמה חודשים אובחנתי עם חיידק הליקובקטר פילורי. זאת בעקבות תלונות של בחילות ותחושה של גוש בגרון יחד עם גזים ונפיחות מידי פעם. עשיתי תבחין נשיפה ויצא חיובי והרופאה רשמה לי אנטיביוטיקה לתקופה קצרה ואמרה שזה אמור לפתור את הבעיה ולחסל את החיידק ואת כל התסמינים שסבלתי מהם. כשסיימתי את הטיפול האנטיביוטי היתה הקלה אבל לצערי בהדרגה הבחילות ותחושת הגוש בגרון החלו שוב להופיע. עברו מאז הטיפול הראשון  כמעט 3 חודשים וכעת קיבלתי שוב המלצה ליטול אנטיביוטיקה. יכול להיות שחיידק הליקובקטר עמיד לטיפול אנטיביוטי? אם כן כיצד? יש סיכוי שזה לא הליקובקטר בכלל עכשיו?


תשובה

יש מקרים בהם טיפול עם אנטיביוטיקה להליקובקטר לא פותר את הבעיה. בד"כ מנסים שוב שילוב של אנטיביוטיקה - טיפול משולש או מרובע. יש מקרים בהם החיידק נעלם אבל התסמינים נשארים. לא ידוע על עמידות של הליקובקטר לאנטיביוטיקה אבל בד"כ כאשר החיידק חוזר זה סימן העלול להעיד על מערכת עיכול וחיסון חלשות - מצב בו החיידק יכול לחזור ולשגשג גם מספר פעמים.


ברוב המקרים, כאמור, יש קשר לאורח החיים ולחולשה של מערכת העיכול והחיסון - תזונה לקויה, סטרס גבוה או מתמשך וכו' עלולים לשבש את הפעילות התקינה של הקיבה ולגרום לשינויים ברמת החומציות. שינוי זה מאפשר לחיידק לגדול על רירית הקיבה ולגרום לבעיות. תזונה לקויה העשירה ברכיבים חומציים או כאלו הגורמים לגירוי יתר של הקיבה עלולים להוביל לחולשה של מערכת העיכול. גם סטרס עלול להוביל לבעיות מאחר ובמצבי מתח רמת החומציות בקיבה עולה ואם הדבר קורה בצורה כרונית זה מחליש את הקיבה ומע' החיסון ומאפשר לחיידק לשגשג.


הטיפול כולל התמקדות בסיבות לבעיה ובתסמינים גם יחד - שילוב המניב הצלחות משמעותיות. זו גם הדרך להחלים בצורה יסודית ולשמור על הבריאות לטווח ארוך.
קביעת תור ומידע נוסף

לילך נהרי ND נטורופתית מוסמכת
1-700-700-329


תזונה נכונה, צמחי מרפא והפחתת סטרס למיגור הליקובקטר

תזונה נכונה למצבי הליקובקטר כוללת שילוב של הימנעות מחומרים המגרים את רירית הקיבה או כאלו המגבירים את רמת החומציות לצד הוספה של מזונות המסייעים לשיקום והגנה על הקיבה. לתזונה נכונה חשיבות רבה ותרומה משמעותית בטיפול בחיידק בעיקר בשל היכולת לטפל בבעיה מהיסוד. כמו כן תזונה לקויה, מצד שני, עלולה לעורר את מערכת העצבים לפעילות גבוהה - דבר המגביר סטרס ויוצר מעגל קסמים שלילי. במקביל לתזונה משולבים בטיפול צמחי מרפא להם יכולת לזרז את תהליך ההחלמה על ידי פעילות אנטי חיידקית ישירה וכן פעילות בהגנה על ריריות הקיבה. במצבים של סטרס ניתן לשלב צמחי מרפא להרגעה ובכך להרחיב את המענה הטיפולי.


טיפול טבעי להליקובקטרטיפול נטורופתי להליקובקטר


טיפול משולב

במקרים בהם אנטיביוטיקה לא מצליחה למגר את חיידק ההליקובקטר הטיפול המשולב של תזונה, צמחי מרפא והפחתת סטרס מספק מענה טבעי ראוי. היתרון בטיפול נטורופתי הוא ביכולת לטפל בשורש הבעיה ובכך לספק מניעה עתידית ארוכת טווח והגברת היכולת הטבעית של הגוף להתמודד עם מזהמים כגון חיידק ההליקובקטר. הטיפול המשולב מתבצע בהתאמה מלאה תוך שימוש בכלי עזר שונים להגברת היעילות הטיפולית.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..מקבץ סיפורי החלמה


הליקובקטר פילורי וגסטריטיס

הליקובקטר פילורי ודלקת בקיבה

הליקובקטר פילורי, נפיחות וגזים

הליקובקטר פילורי, עצירות וכאבי בטן

הליקובקטר פילורי וצרבות קשות

גסטריטיס וגזים

הליקובקטר פילורי, גסטריטיס ובקע סרעפתי,