טיפול אלטרנטיבי לגאוט

 

שאלה
לבעלי, מושתל כליה כ-7 שנים, אובחנה אצלו דלקת פרקים מסוג פסדו גאוט GAOT רשמו לו לקחת קולכיצין אך זה מתנגד עם הציקלוספורין שאמור למנוע את דחיית השתל, האם יש טיפול אחר או כדור אחר, ומה בעניין טיפול מונע או תחזוקה של הגוף עם כדורים שהוא לוקח, כגון סלספט, ציקלוספורין, סנדימון, הוא סובל כבר חודשיים כאבים ונפיחות ברגלים ובפרק יד ימין וקושי לו לדרוך על הרגל.

 

תשובה

גאוט היא מחלה הנגרמת בגלל עלייה של חומצה אורית בדם. כשהחומצה האורית גבוהה בדם היא מתגבשת לקריסטלים ששוקעים במפרקים וברקמות וגורמים לדלקת ולכאב רב. רמת החומצה האורית עולה בדם בעקבות אכילה של מזונות שעשירים בחומרים שמתפרקים בגוף לחומצה אורית. רוב מצבי הגאוט הם עקב תזונה לקויה והצטברות של עודף פסולת. במקרה של בעלך המצב יותר מורכב כי הגאוט הוא משני לתפקוד הכלייתי שלו. כשהכלייה לא מפנה בצורה יעילה את עודפי החומצה האורית, היא מתגבשת בדם ושוקעת וגורמת לכאב רב. על מנת להקל על בעלך בצורה משמעותית ניתן מצד אחד להוריד את העומס מהגוף על ידי הפחתה של מזונות המהווים חומר מוצא לחומצה אורית, ומצד שני לשפר את התפקוד הכלייתי כך שיותר חומצה אורית תופרש בשתן.


הורדת החומצה האורית בדרך טבעית

במסגרת הטיפול הנטורופתי ניתן להוריד את העומס מהגוף על ידי שינוי תזונתי. ישנם כמה דברים שבעלך יכול לעשות על מנת לגרום להטבה משמעותית: הפסקת שתיית אלכוהול, הפסקת אכילת מזונות מכילי פורינים המתפרקים בגוף לחומצה אורית שגורמת לדלקת, הימנעות ממזונות רוויי שומן והימנעות מפחמימות מזוקקות. הורדת חלבון מן החי מהתזונה תעזור לו גם לשפר את תפקודי הכליה שלו. בנוסף, ניתן להמליץ לו על חליטות צמחים שלא רק עוזרים בפעולת השיתון והוצאת פסולת דרך הכליות אלא גם בחיזוק הכליות ושיקום תאי הכליה. שילוב של תזונה נכונה עם צמחי מרפא תעזור בהורדת רמת החומצה האורית בדם ותוריד את הדלקת במפרקים.


לסיכום, טיפול אלטרנטיבי לגאוט כולל

תזונה: דלה בחלבון ושומן מן החי, ללא פחמימות מזוקקות לאיזון החומצה האורית בדם
צמחי מרפא: משתנים, להוצאת החומצה האורית מהשתן ולחיזוק תאי הכליה


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית