חשק מיני ירוד אצל נשים


מאת: שירלי תדהר נטורופתית N.D. ורפלקסולוגית


הפרעת העדר חשק מיני בנשים נחשבת להפרעה השכיחה ביותר מבין ההפרעות בתפקוד המיני הנשי. אחת מתוך שלוש נשים – חווה חוסר עניין במין. היעדר חשק מיני בנשים נחשבת להפרעה מורכבת שעדיין לא ידוע עליה מספיק, ההנחה היא שישנו חוסר איזון סביב אינטראקציה בין נוירוטרנסמיטורים במוח, הורמוני מין וגורמים סביבתיים.השפעת הסביבה על החשק המיני הנשי

אין ספק שלדרישות החברה המודרנית מהאישה יש השפעה ניכרת על החשק המיני, האישה שאמורה לתפקד בצורה מירבית בעבודה, להתקדם ולהצליח כמו הגברים, לנהל משק בית למופת, לגדל ילדים, לשמור על תדמית גוף מושכת ונשית, להיות בת זוג תומכת, אוהבת וקשובה לבן זוגה – כל הדרישות הגבוהות הללו צורכות אנרגיות וזמן ולכן אין פלא שמאגר האנרגיות של האישה אוזל ובסופו של יום עמוס ומלא מטלות היא אינה מרגישה תוססת ומלאת תשוקה לבן זוגה, אלא חולמת להניח את הראש על הכר ולישון. התשוקה המינית בנשים אם כן, היא תגובה נפשית וגופנית ומורכבת הרבה יותר במהותה מהתשוקה למין בגברים. אי אפשר להפריד בה בין המרכיב הנפשי לגופני. ולכן בירידה בחשק המיני הנשי מעורבים שילוב של גורמים פיזיים ונפשיים כפי שאפרט בהמשך.


מהי הפרעת העדר חשק מיני?

הפרעת העדר חשק מיני מוגדרת כמצב קבוע או חוזר על עצמו של העדר פנטזיות או מחשבות מיניות או אי-נכונות לקיים פעילות מינית.

ההנחה כיום היא שהחשק המיני באישה נחלק ל-2 סוגים:
1. תשוקה פנימית הגורמת לאישה לרצות ולחשוק בקיום יחסי מין.
2. תשוקה תגובתית המאפיינת נשים רבות שחיות זמן ממושך עם בן זוג אחד,
לנשים אילו לא יהיה חשק מיני ספונטני בהכרח, אולם זה יתעורר רק לאחר התחלת
המגע המיני וכניסתה של האישה לשלב הריגוש המיני. תשוקה תגובתית והעדר חשק
ספונטני מוגדרים כיום כתופעה נורמטיבית ואינם נחשבים כהפרעת העדר חשק מיני.


העדר חשק מיני מחולק ל-3 סוגים:

1. ראשוני – כשאין חשק מיני לאורך כל חיי האישה ובכל מצב באופן כרוני.
2. משני – אם היה חשק מיני בעבר, אך נחלש או נעלם בשלבים אחרים בחיים.
3. מצבי - חוסר החשק המיני מאפיין מצבים מסוימים בלבד. לדוגמא כשאין חשק לקיים
יחסי מין עם בן הזוג, אך יש חשק לקיים יחסי מין מחוץ למסגרת הזוגית.


הגורמים להעדר חשק מיני בנשים

הגורמים להעדר חשק מיני בנשים הם על פי רוב מגוונים ומשלבים מספר גורמים הכרוכים זה בזה כשבחלקם יכולים להיות קשורים בהיבטים פיזיים כמו: חוסר איזון הורמונלי, שימוש בתרופות שעלולות לפגוע בחשק המיני (כגון גלולות למניעת הריון, תרופות נוגדות דיכאון וכד'), או מצבים ובעיות רפואיות כמו: כריתת שחלות, סוכרת, בעיות בכלי דם, יתר לחץ-דם, שומנים גבוהים בדם, תת-פעילות בבלוטת התריס ועוד. הגורמים המשמעותיים יותר ,קשורים בהיבטים נפשיים-רגשיים – סביבתיים כמו: חינוך שמרני, דת, רקע של התעללות / טראומה מינית, גורמי סטרס בחיים: פיטורין, ילדים, בית, הפרעות נפשיות כמו: דיכאון, חרדות, הפרעת אובססיביות-קומפולסיביות, דימוי גוף וביטחון עצמי נמוכים ובעיות בקשר הזוגי המלוות בהרבה כעסים, תיסכול, מרירות וכד'.


1-700-700-329 | התקשרי אלינו להכנת תמצית אישית מותאמת למצבךאז מה עושים כדי להגביר את החשק המיני?

לרפואה המשלימה ישנן מגוון שיטות טיפול טבעיות שמציעה לבעיית העדר החשק המיני בנשים כמו טיפול בתזונה, צמחי מרפא, רפלקסולוגיה , שמנים ארומטיים , איזון אנרגטי ועוד. שיטות הטיפול השונות נותנות מענה לפן הפיזיולוגי שאינו מאוזן וחלקן נותנות מענה לפן הנפשי –רגשי שהוא הפן הדומיננטי בבעיה של העדר חשק מיני. אחת מהמובילות בשיטות הטיפול הטבעי שנוגעות בשורש הבעיה ומטפלות בהיבטים הנפשיים - רגשיים הינה פרחי באך.


מהם פרחי באך?

שיטת טיפול ב-38 תמציות אנרגטיות-הומאופתיות המופקות מפרחי בר, עצים וצמחים.
השיטה פותחה על ידי ד"ר אדוארד באך שהיה רופא, חוקר הומאופת. ד"ר באך הכיר בקשר ההדוק בין מצבו הרגשי, המנטלי, הרוחני והחווייתי של המטופל לבין מצבו הגופני ופיתח שיטה טיפולית המבוססת על ההבנה שכל מחלה היא תגובה להפרעות חיצוניות. תמציות פרחי הבאך עובדות על הפן הרגשי שלנו ומסייעות לנו להתמודד עם רגשות קשים שאגרנו במהלך חיינו.


פרחי באך למגוון מצבי בריאות

חוויות לא נעימות, טראומות, חרדות ועוד ממגוון המתחים שהחיים מספקים לנו ועל פי רוב אין בידינו המודעות, הכלים או היכולת להתנהל נכון מולם. כל תמצית או שילוב של כמה תמציות עובד על פן רגשי אחר שבא לידי ביטוי כמו: פחד, תסכול, חוסר ביטחון עצמי, כעסים, ייאוש , דימוי נמוך ועוד. התמציות מאפשרות לנו להשתחרר מהרגלים לא רצויים, לתפקד יותר טוב ולהצליח, לחזק את הביטחון העצמי, לשפר את הקשר שלנו עם הסביבה, להשתחרר מחסימות, מפחדים וחרדות, לבחור ממקום נכון ולאמץ מסוגלות להנעת חיים ולהנאת חיים.כיצד פרחי הבאך יטפלו בחשק המיני הירוד שלך?

פרחי באך נותנים מענה טיפולי לפן הרגשי-נפשי-סביבתי שיש לו כאמור ללא ספק חלק גדול ומשמעותי כגורם לירידה בחשק המיני. המטפל בפרחי באך יאבחן את הגורמים הרגשיים-נפשיים הספציפיים של כל אישה ואישה ויתאים לה את ההרכב האישי שלה .

מגוון התמציות האפשריות לטיפול בבעיה הינו רחב, להלן דוגמאות אחדות לתמציות המרכיבות פורמולות טיפוליות להעדר חשק מיני בנשים:

Wild Rose
תמצית העובדת על החזרת התלהבות והתרגשות לחיים. יכולה להחזיר התלהבות וחשק למין, מתאימה עבור נשים שנהיו גם פסיביות במיטה וחסרות התלהבות.

Olive
מתאים לנשים שהחשק המיני הירוד שלהן הוא כתוצאה מעייפות ותשישות כללית עקב מצבי מתח מתמשכים, או מחלה מתישה, לנשים שהן בחוסר שקט פנימי מוחלט ואין להן מרחב לנוח, להירגע וליהנות.

Mimulus
מתאימה לנשים שיש להן פחד מיחסי מין , יכול להיות עקב כאבים בזמן קיום יחסי מין, הפחד מלהידבק במחלת מין, הפחד מאי סיפוק הגבר וכד'. התמצית עובד על פחד ממקור ידוע. יכולה לעבוד גם על הפחד מלקבל ייעוץ ועזרה בתחום.

HoneySuckle
מתאימה לנשים שעדיין חוות את העבר ומתקשות להתקדם קדימה בהווה , עקב כך. (כמו למשל חוויה של טראומה מינית או כל טראומה שמפריעה לקיים קשר אינטימי תקין). התמצית מאפשרת לשחרר את העודף שנוצר עקב חוסר היכולת להרפות מהעבר, תמצית מאד מרגיעה.

Crab Apple
מתאימה לנשים שיש להן תחושה של גועל ממין, תפיסה של מין כמשהו מלוכלך עד מצב של חוסר חשק מיני מוחלט, יכול לנבוע מחינוך, דת, טראומה מינית , השפלה. לנשים שלא מרגישות בנוח עם מיניותן או מרגישות "מתות מבפנים", ללא תחושת בעירה למין, התמצית מסייעת להחזיר את הזרימה והאנרגיה.

Holly
לנשים שחוות חוויה של אי שקט, כעס,קינאה, שנאה, גאווה וכד'. התמצית מאד מרגיעה ומצוינת במצבים של כעסים שקשורים באהבה ויחסים.

Larch – התמצית מתאימה לנשים שיש להן פחד או ייסורי מצפון מכך שלא תהיינה מספיק טובות במיטה, מקביל "לחרדת ביצוע" של הגבר. התמצית מחזקת את הביטחון ונותנת את ההרגשה שיהיה בסדר.לסיכום,

הטיפול בפרחי באך בהפרעת העדר חשק מיני בנשים, הוא טיפול מדהים ביעילותו ומשתלב היטב עם שיטות טיפול אחרות. יכול לסייע רבות בניקוי כל מה שלא נכון בתוכינו, בפתירת קונפליקטים פנימיים שיש לנו ולהשיב לחיינו את החשק למין טוב ומספק!