חיזוק מערכת החיסון על ידי תזונה

 

שאלה
בני בן השנתיים נדבק לעיתים קרובות מוירוסים. מגיל 8 חודשים בערך הוא התחיל עם ליחה ונזלת ונראה כי הוא עובר ממחלה למחלה. כשהוא חולה יש לו חום גבוה והרבה נזלת וליחה, כשהוא לא חולה אין חום אבל הליחה והנזלת נשארים. נראה לי שהגוף שלו לא מצליח להתגבר לחלוטין כל פעם על המחלה כאילו שמערכת החיסון שלו לא בשלה מספיק או לא חזקה מספיק. האם יש דרך טבעית על ידי תזונה לחזק את מערכת החיסון?

 

תשובה

מה שאת מתארת הוא מצב של חולשה של מערכת החיסון. ואת צודקת לחלוטין בתחושותייך - הגוף כל כך חלש שהוא לא מצליח להתגבר על הפולש. כל הבראה היא רק זמנית ולא מלאה עד שוירוס או חיידק גורמים שוב לחולשה ומחלה. מצב זה בהחלט יכול להיות קשור לתזונה. מבחינה נטורופתית, נזלת וליחה כרוניים יכולים להעיד על אי סבילות למזון. אי סבילות למזון הינו מצב בו הגוף מגיב למזון מסוים כאלרגני, בנסיון לפנות את המזון מהגוף. נסיון הפינוי גורר אחריו שורה ארוכה של סימפטומים המשתנים מאדם לאדם. במקרה של בנך הסימפטומים כוללים נזלת וליחה תמידיים שמחלישים את מערכת החיסון ומשאירים את הגוף חשוף להדבקויות חוזרות ונשנות בוירוסים או חיידקים.


חיזוק מערכת החיסון על ידי תזונה

במסגרת טיפול נטורופתי ניתן בהחלט לחזק את מערכת החיסון של בנך על ידי תזונה מתאימה, היפואלרגנית. בשלב הראשון יש להמנע מכל המזונות החשודים כאלרגנים שיכולים לגרום לליחה ונזלת ולחושה של מערכת החיסון. בהמשך מומלץ גם להמנע מממתקים, מתוקים וג'אנק פוד הגורמים לעומס על הגוף בכלל ומערכת החיסון בפרט. מומלץ שהתזונה תהיה עשירה בדגנים מלאים בלבד, הרבה ירקות ופירות, ואם הוא אוהב מומלץ להוסיף לתזונה דגי ים צפוני. חשוב שהאוכל יהיה טרי וביתי ולא מעובד. בנוסף, ישנם כלים נוספים איתם ניתן לחזק ולאזן את פעילות מערכת החיסון. ישנם צמחי מרפא ותוספי תזונה חשובים ומתאימים למצב בנך.


לסיכום, חיזוק חיסוני טבעי כולל:

תזונה: היפואלרגנית, עשירה בכל המרכיבים החיוניים לגוף
צמחי מרפא: מחזקי מערכת חיסון, מייבשי ליחה ונזלת
תוספי תזונה: להפחתת התגובה האלרגנית וחיזוק מערכת החיסון


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית