חומצות אמינו | מידע מפורט

 

רקע כללי אודות חומצות אמינו

החלבונים מגיעים לגוף עם המזון מתפרקים במערכת העיכול ליחידות מבנה בסיסיות שלהם – חומצות האמינו. מיחידות בסיס הללו הגוף בונה מחדש את החלבונים הייחודיים הדרושים לו, שכן הרכב החלבונים במזון אינו תואם את צרכי הגוף. החלבונים החדשים נבנים על פי המידע האצור בחומר התורשתי שבתאי גוף האדם. חומצות אמינו משמשות גם חומרי מוצא לבניית חומרים שאינם חלבוניים, כמו לדוגמא התירוקסין - הורמון בלוטת התריס, ההורמון אפינפרין, בסיסים חנקניים שהם תרכובות המשתתפות במבנה חומצות גרעין וכן ויטמין ניאצין (B3).

החלבונים מורכבים, כאמור, מ 20 חומצות אמינו עיקריות. בדומה לפחמימות ושומנים, כולן מורכבות מאטומי פחמן, מימן וחמצן, אך בניגוד לפחמימות ורב השומנים, כולן מכילות לפחות אטום חנקן אחד. שתיים מהחומצות מכילות גם אטום גופרית (שסימונה הכימי S). כל חומצות האמינו מכילות חומצה קרבוקסילית (המאפיינת חומצות אורגניות) וקבוצת אמינו המכילה חנקן ושני אטומי מימן, ומכאן גם שמן של חומצות האמינו. מלבד זאת כל חומצה מכילה גם שייר (קבוצת אטומים הנגזרת מתרכובת מסוימת), השונה בהרכבו מחומצה לחומצה.

9 חומצות אמינו, המכונות חומצות אמינו חיוניות, אינן מיוצרות בגוף האדם ולכן נוכחותן במזון הכרחית. 11 חומצות אמינו האחרות מיוצרות בגוף ולכן אין הן חיוניות, אולם ניתן למצוא אותם גם במזון.מבין 11 החומצות המיוצרות בגוף, 5 עשויות להפוך בתנאים מסוימים או בכמויות קטנות בלבד (בינקות או מחלה). נוסף על 20 החומצות השכיחות ישנן בחלבונים עוד 3 נגזרות נדירות של חומצות אמינו שכיחות, ועוד כמה חומצות אמינו אשר אינן מהוות חלק מהחלבונים והן בעלות תפקודים מטבוליים חיוניים שונים, כגון טאורין החיוני בייצור מלחי מרה ובפעילויות תאיות מיוחדות או האורניתין המשתתף בייצור השינן.


סיווג חומצות האמינו לפי מידת חיוניותן בגוף

חומצות אמינו חיוניות 
חומצות אמינו לא חיוניות
איזולאוצין
לאוצין
ולין
ליזין
תראונין
מתיונין
פנילאלנין
טריפטופן
היסטידין
אלנין
חומצה אספרטית
אספאראגין
חומצה גלוטמית
גלוטמין
פרולין
ציסטאין
ארגינין
טירוזין
סרין
גליצין
טאורין
קרניטין
גלוטטיון
אורניטין
ציטרולין

 


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..
התוכן בדף זה משמש לצרכי מידע בלבד והוא אינו משמש כעיצה רפואית או תחליף להתייעצות/טיפול עם מומחה/רופא. נשים בהריון, מניקות, אנשים הסובלים ממחלות כרוניות ו/או הנוטלים תרופות יש להיוועץ ברופא או בעל מקצוע בטרם צריכה/שימוש.