וולודיניה - וסטיבוליטיס - טיפול וריפוי טבעיוולודיניה - וסטיבוליטיס - רקע כללי

וולודיניה - וסטיבוליטיס הינה אי נוחות מתמדת או כאב כרוני בפות, המאופיינים במיוחד בתלונות על תחושת בערה, דקירה, גירוי מכאיב או עור משופשף באברי המין הנקביים. כשמה כן היא – כאב בוולווה, שפתי הפות. זו אינה מחלה כי אם סינדרום. תחושת הגירוי משתנה מאישה לאישה במיקום הכאבים ובמשכם. הכאב יכול להופיע בכל אזור באיבר המין ולפעמים אף יכול להגיע לאזור פי הטבעת. הכאב יכול להיות קבוע או לסירוגין. לעיתים ממוקד ולעיתים נרחב יותר. התסמינים יכולים להיות כה עזים עד שקיום יחסי מין יהיה בלתי אפשרי ואפילו ישיבה, הליכה או לבישת מכנסיים הדוקים יהיו בלתי נסבלים. כאשר הכאב מתרכז באזור פתח הנרתיק ומופיע במיוחד בזמן קיום יחסי מין, התופעה נקראת ווסטיבוליטיס (כאב באזור ספציפי – וסטיבולה). תופעה זו היא סוג של וולודיניה והכאב מורגש בעיקר בעת ניסיון לחדור לנרתיק בעת קיום יחסי מין, החדרת טמפון ובדיקה גניקולוגית.


הגורם ל וולודיניה אינו ידוע. הסברות הן

• פציעה או גירוי באחד מעצבי הפות
• רגישות יתר מקומית לפטריית ה קנדידה – גם אם בדיקה לגילוי קנדידה בנרתיק יוצאת שלילית, יתכן ויש רגישות ל קנדידה, הקיימת ברמה זו או אחרת אצל כל אישה, שגורמת לגירוי
• תגובה אלרגית לחומרים מגרים מן הסביבה (סבון, חומרי חיטוי, נרות, קרמים, קוטלי זרע ועוד)
• רגישות למזון – אי סבילות למזון מסוים יכולה לגרום לסימפטומים המתבטאים ב וולודיניה
• רמות גבוהות של גבישי אוקסלט בשתן – ישנם נשים שגבישי אוקסלט, הנוצרים עקב צריכה של חומצה אוקסלית מהמזון, מגיעים לאיזור הפות.
• כיווץ ממושך של שרירי רצפת האגן (וגיניסמוס)
רופאים רבים עדיין מתייחסים לתופעה זו כ"כאב פסיכולוגי", עובדה הגורמת לתסכול רב אצל נשים רבות. וולודיניה יכולה לבוא בנוסף למחלה כרונית כגון פיברומאלגיה, תסמונת המעי הרגיז ומחלות אוטואימוניות, אך לא בהכרח למי שיש וולודיניה תהיה מחלה כרונית.


טיפול נטורופתי טבעי - וולודיניה - וסטיבוליטיס

הטיפול הנטורופתי נבחר לאחר תשאול מקיף, כשאובחן הגורם לוולודיניה - וסטיבוליטיס:

• תזונה דלת אוקסלטים
• תזונה לטפל בריבוי פטריית ה קנדידה: הורדת המזונות הגורמים לשגשוג הפטריה
• דיאטת אלימינציה ואתגר לגילוי רגישות למזון: דיאטה זו הינה כלי חשוב ביותר בידי הנטורופת. מטרת דיאטה זו היא לאבחן איזה מזון גורם לתגובה אלרגית אצל המטופל. בדיאטה זו מוריד הנטורופת את כל המזונות החשודים כאלרגנים מתזונת המטופל. לאחר תקופה בה המטופל חווה שיפור משמעותי של הסימפטומים, מאתגרים את הגוף בכל סוג מזון בנפרד כדי לבדוק אילו מסוגי המזון בעיתיים. את המזון הבעייתי מורידים מהתזונה למשך לפחות שנה, כדי ליצור דה-סנסיטיזציה (תת רגישות) לאותו מזון.
• טיפול תומך: מדיטציה, דמיון מודרך, טכניקות הרפיה – בעיקר לסובלות מוגיניסמוס (מתח כרוני בשרירי רצפת האגן)
• במידה ויש ברקע בעיה כרונית אחרת כגון פיברומאלגיה או תסמונת המעי הרגיז, יש לטפל בבעיה הספציפית במסגרת הטיפול הנטורופתי
• טיפול בעזרת צמחי מרפא: וולודיניה - וסטיבוליטיס יכולה להגרם מחוסר איזון הורמונלי. במידה והכאב מלווה בסימנים וסימפטומים אחרים המעידים על חסור איזון הורמונלי, כגון אנדומטריאוזיס, אי סדירות ויסתית, שחלות פוליציסטיות ועוד, ניתן להכין באופן אישי פורמולת צמחי מרפא לאיזון הרומונלי
• פעילות גופנית: פעילות גופנית אירובית משחררת אנדורפינים ולכן יכולה לשבור את מעגל הכאב. יתכן וזיעה יכולה לגרות את הוולווה ולגרום לגרד. ניתן להתאמן בבית עירומים בחלק התחתון או לשחות, במידה וכלור אינה גורם לגירוי.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי - וולודיניה - וסטיבוליטיס

שאלה:
אני סובלת מכאבים כרוניים בפות, תופעה שלא הרבה מכירים שנקראת וולודיניה. רציתי לדעת אם אתם מכירים את הסינדרום הזה ואם יש דרכי טיפול מומלצות
תשובה:
אין הרבה מידע מדעי ומחקרי על וולודיניה והרבה גניקולוגים אינם מודעים לתופעה. תכנית הטיפול הנטורופתית מורכבת לפי האבחנה שמתקבלת לאחר תשאול מעמיק. יש לברר מה מצב שאר המערכות בגוף ולפי זה לקבוע את כיוון הטיפול - הרפיית שרירי רצפת אגן, דיאטה דלת אוקסלטים, דיאטת אלימינציה ואתגר (שבה מורידים את המזונות האלרגנים) ועוד.

שאלה:
הומלץ לי על דיאטה דלת אוקסלטים בשל דלקת במבוא העריה - וסטיבוליטיס. האם תוכלו לייעץ לי כיצד להרכיב דיאטה מאוזנת שלא תפגע בבריאותי? בין היתר הומלץ לי לא לאכול עגבניות, חצילים ומאכלים שמכילים ויטמין c.
תשובה:
דיאטת דלת אוקסלטים היא רק חלק קטן מתכנית טיפול מפורטת הכוללת תפריט אנטי פטרייתי והיפואלרגני. יש להתאים למצבך תפריט תזונתי ולהשתמש בצמחי מרפא לפי הצורך לאחר תשאול מקיף של גילך, מצבך הבריאותי וההיסטוריה הרפואית שלך.


מחקרים רפואיים אודות יעילות הטיפול הטבעי - וולודיניה - וסטיבוליטיס

הקשר בין קנדידה לוולודיניה
מחקר העוסק בקשר בין המצאות קנדידה וגינלית לוולודיניה

וולוודניה והתעללות מינית
מחקר העוסק בקשר בין וולודיניה לבין התעללות מינית בילדות


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית