וגיניטיס | וולוו - וגיניטיס - טיפול וריפוי טבעיוגיניטיס | וולוו - וגיניטיס - רקע כללי


וגיניטיס הינה דלקת בנרתיק, שיכולה להיגרם מסיבות רבות. התכולה של הפרשות וגינאליות משתנות עם הגיל, רמות המתח, שינויים הורמונלים, מצב בריאותי כללי וקיום יחסי מין. וגיניטיס הינה אבחנה המבוססת על סימפטומים כגון:

• כמות מוגברת של הפרשות וגינאליות
• שינויים בצבע, ריח או בעקביות ההפרשות הנרתיקיות
• גרד, צריבה או חוסר נוחות בפות
• אדמומיות
• יכולים להופיע קשיים או כאבים במתן שתן ובקיום יחסי מין

לכל אישה ישנן הפרשות יומיומית, החיוניות בשמירה על פלורת נרתיק תקינה ובריאה. הפרשות אילו הן בדרך כלל בצבע חלב וללא ריח. הפרשות בזמן הביוץ דומות לחלבון ביצה. שינוי בכמות ההפרשות, בצבע או בריח, בנוסף לסימפטומים של כאב או צריבה, יחשידו ל וגיניטיס. וגיניטיס מהווה אחת מהתלונות הנפוצות ביותר שבגללן באות נשים לטיפול. וגיניטיס נפוץ פי 6 מדלקות בדרכי השתן ולמעשה סביר יותר שלנשים הסובלות מקשיים או כאבים בעת הטלת שתן יש וולוו- וגיניטיס ולא דלקת בדרכי השתן. ישנה חשיבות נוספת באבחנה, מלבד חוסר הנוחות הפיזית והמבוכה הנגרמת על ידי וולוו- וגיניטיס. וגיניטיס יכולה להוות סימפטום למחלה ראשונית חמורה יותר כגון: דלקת בצוואר הרחם או מחלת מין.

חלק מהגורמים לוגיניטיס יכולים להעלות סיכוי להפלה בזמן הריון, כמו כן הם יכולים להעלות סיכוי לזיהומים עם פוטנציאל קטלני לילוד. סוגים שונים של וגיניטיס מקושרים לשינויים אבנורמלים בתאים של צוואר הרחם.
ישנם 3 סוגים עיקריים של וגיניטיס:


וגיניטיס הורמונאלי

• ATROPHIC VAGINITIS – זוהי בעיה של נשים שעברו ניתוח לכריתת שחלות. רקמת הנרתיק הופכת דקה ואטרופית (מיובשת) כתוצאה מחוסר בגירוי אסטרוגן. זה יכול לגרום להצמדות תאים, רגישות גבוהה לזיהומים, כאבים וקשיים בקיום יחסי מין.
הסימפטומים הנפוצים ביותר הם: גרד, צריבה, הפרשה מימית עם או בלי גוון דמי. במידה ויש דימום בגיל המעבר, יש לשלול אצל גניקולוג גידול סרטני.

• הפרשה ואגינלית מוגברת – כאשר ישנה כמות גדולה יותר מההפרשה הרגילה בהעדר סימפטומים נוספים, האבחנה שניתנת בהרבה מהמקרים היא "וגיניטיס פסיכולוגית". זוהי אבחנה מוטעית כיוון שהפרשה מוגברת יכולה להעיד על גירוי הורמונאלי מוגבר, כמו שקורה בזמן הריון ובשלבים מסוימים במחזור. האבחון מחייב שלילה של גורמים אחרים. במקרים רבים אין צורך בטיפול נוסף מלבד הסבר כי מדובר במצב נורמלי. שטיפות מרובות יכולות להקל באופן זמני, אך להחמיר לטווח הרחוק על ידי גרימה של וגיניטיס הנובע מגירוי.


וגיניטיס הנובע מגירוי

• וגיניטיס הנובע מגירוי יכול לנבוע מגורם פיזיולוגי או כימי הגורם לנזק תאי הנרתיק.
• וגיניטיס כימי – נגרם כתוצאה משימוש בתרופות ומוצרים היגיינים אשר מגרים באופן ישיר את רקמת הנרתיק. סוג נוסף הנמצא תחת כותרת זו הוא וגיניטיס אלרגית. בוגיניטיס זה הנזק נוצר כתוצאה מתגובה חיסונית ולא כתוצאה ישירה לרעילות התכשיר או התרופה.
• וגיניטיס טראומתי – פציעה הנגרמת מחבלה פיזית
• ווגינטיס עקב המצאות חפץ זר – כאשר ישנה הפרשה עם ריח רע במיוחד זה יכול להעיד על נוכחות של גוף זר בנרתיק. הנפוץ ביותר – טמפון. בנוסף, אמצעים למניעת הריון או גורמים שונים היכולים להימצא בבדיקה.


וגיניטיס זיהומי

יכול להיגרם כתוצאה מהדבקה בזמן קיום יחסי מין או כתוצאה מחוסר איזון בפלורה העדינה של הנרתיק. ישנה חשיבות גדולה יותר לסיבה שהובילה לרגישות של האישה לזיהומים מאשר לסוג המזהם. הגורמים המשפיעים על פלורת הנרתיק הם: Ph' תכולת גליקוגן, רמות גלוקוז, נוכחות של אורגניזמים אחרים, יכולת שטיפה טבעית של הנרתיק על ידי ההפרשות, נוכחות דם ונוכחות נוגדנים ומרכיבים אחרים של ההפרשה הוגינאלית. תפקוד לקוי של מערכת החיסון מהווה קרקע פוריה לזיהומים וגינאלים. תפקוד לקוי יכול להגרם כתוצאה מתזונה לקויה, חסרים תזונתיים, תרופות (בעיקר סטרואידים), הריון ומחלות כרוניות. 90% מהזיהומים הוגינאלים הם: קנדידה אלביקנס, גרנרלה וגיניאליס וטריכומונס וגיניאליס. נפוצים פחות: נסיריאה גונוראה, הרפס וקלמידיה.


טיפול נטורופתי טבעי - וגיניטיס | וולוו - וגיניטיס

הנרתיק מהווה מראה לגוף כולו. ההפרשה הוגינאלית מושפעת ומשפיעה על איזון הפלורה. היא מכילה מים, אלקטרוליטים, חלבונים ועוד. המרכיבים האלו משתנים על ידי גורמים הורמונלים ותזונתיים. התזונה חשובה במיוחד במקרים הנובעים מאורגניזם מזהם , בעיקר קנדידה. חשובה האבחנה של הגורם ל וגיניטיס על מנת לקבוע תפריט תזונתי מפורט שיתאים לבעיה. בנוסף לתזונה ישנם תוספי תזונה היעילים בטיפול ב וגיניטיס. תוספים פרוביוטים משפרים את איזון הפלורה בנרתיק, אך גם כאן חשובה האבחנה האם יש לחזק את מערכת החיסון, האם מדובר בווירוס, חיידק או פטרייה הגורמת לזיהום, ולפי האבחנה ניתן להמליץ על תוספי תזונה. ישנם צמחי מרפא בעלי פעילות אנטי ויראלית, אנטי בקטריאלית ואנטי פטרייתית. צמחים כגון שמן עץ התה ו קלנדולה ניתן להשתמש בשטיפה חיצונית בנרתיק. צמחי מרפא אחרים, בשימוש פנימי, יש להתאים באופן אינדיווידואלי למטופלת , לפי מצבה הבריאותי הכללי והאבחנה איתה היא באה.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי - וגיניטיס | וולוו - וגיניטיס

שאלה
מה הסיבה לריח רע (חריף מאוד) מהנרתיק והאם אפשר לטפל בזה בלי אנטיביוטיקה או כדורים אחרים?
תשובה
ריח רע מהנרתיק סביר להניח קיים בגלל דלקת בנרתיק. דלקת בנרתיק עלולה להיגרם מכמה מחוללים: קנדידה (הכי שכיח) שזו פטרייה, אך לרוב לא מלווה בריח, NSV, סוג של וירוס הגורם לריח רע ולהפרשה אפורה אחידה, טריכומונס שגורם גם לגרד בנוסף לריח. אני ממליצה לגשת לגניקולוג לאבחון. במידה ומדובר בדלקת בנרתיק ניתן בהחלט לפתור בעיה זו באמצעות טיפול נטורופתי. שינוי תזונתי, פורמולת צמחי מרפא ותוספי תזונה ישיבו את האיזון בגופך ובנרתיק ויחסלו את מחולל המחלה.

שאלה
תוכלי להמליץ בבקשה על טיפול מתאים ל ריח רע וחריף מהנרתיק?
תשובה
ריח רע מהנרתיק הנו סימן לכך שמומלץ לעשות טיפול של ניקוי רעלים. יש לבדוק אם לא מדובר בקנדידה מערכתית .במידה ויש לך גירודים או הפרשות חשובים מאוד השינויים התזונתיים. צמחי מרפא נותנים מענה יפה לבעיה זו ויש להתאים לך באופן אישי פורמולת צמחי מרפא. יש שטיפות שמנים אתרים לטיפול מקומי, תלוי באבחנה.

שאלה
האם זה נכון שקנדידה תמיד מתחילה במעיים? ומשם היא מועברת לשאר המקומות בגוף?
לקיחת פרוביוטיקה בעת פטריה בנרתיק, זה כדי לשפר את פלורת המעי וכתוצאה מכך לראות שיפור?
תשובה
קנדידה נמצאת באופן טבעי במערכת העיכול. היא יכולה להתפרץ בריריות המצפות את פתחי הגוף כמו לשון ונרתיק אצל נשים. עקב תזונה לקויה, מתח, מחלות כרוניות , לקיחת תרופות באופן כרוני ועוד, נוצר חוסר איזון והקנדידה מתפשטת וגדלה. לרוב היא מתרבה בנרתיק. פרוביוטיקה מומלץ לקחת כי תוספת חיידקים טובים תורמת לאיזון מערכת העיכול ובכך מונעת את גדילתה של הקנדידה, גם בנרתיק ובלשון. פרוביוטיקה הינו תוסף מזון המכיל חיידקים ידידותיים לגופינו שהכרחים לשמירת איזון במערכת העיכול ומשם בגוף כולו.


מחקרים רפואיים אודות יעילות הטיפול הטבעי - וגיניטיס | וולוו - וגיניטיס

פרוביוטיקה ויעילותה בהתמודדות עם וגיניטיס
מחקר העוסק ביעילות מוצרים פרוביוטיים בטיפול בוגיניטיס

שמן עץ התה כטיפול בקנדידה
מחקר העוסק ביעילות שמן עץ התה בקנדידה אלביקנס

שמן ציפורן וגיניטיס
מחקר המוכיח כי שמן ציפורן יעיל לטיפול בוגיניטיס


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית