התקרחות - נשירת שיער - טיפול וריפוי טבעיהתקרחות - נשירת שיער - רקע כללי

התקרחות/נשירת שיער משמעם חוסר צמיחת שיער במקומות בהם אמור שיער לצמוח, בעיקר בראש. נשירת שיער בכמות נורמלית הינה טבעית. נשירה של כמאה שערות הנה נורמלית לחלוטין. נשירת שיער לא נורמאלית היא כשנושרות יותר ממאה שערות ביום. לא תמיד ניתן לדעת את קיימת נשירה לא נורמלית. דילול שיער משמעותי ו\או התקרחות הם סימן לבעיה. אם ישנה נשירת שיער מוגברת ללא דילול שיער רציני ניתן לעשות את מבחן הכרית לבדוק אם הנשירה נורמאלית – לנקות היטב משערות את הכרית לפני השינה ובבוקר לספור את השערות על הכרית – אם יש יותר מ 10 שערות, יש סיכוי כי מדובר על נשירה מואצת.


סיבות עיקריות להתקרחות\נשירת שיער:

התקרחות אנדרוגנטית
הגורם להתקרחות ב 95% מהמקרים, לרוב מתרחשת אצל גברים, אך יכולה להתרחש גם אצל נשים, בעיקר בגיל המעבר. התקרחות אנדרוגנטית הינה בעלת אפיונים גנטיים. השיער מתחיל לנשור מאמצע הראש. הגורם להתקרחות מסוג זה הינו הורמון הנקרא ( דהידרוטסטוסטרון) DHT. הורמון זה משפיע על המין ושיער הגוף. לא ברור מהו המנגנון בו לוקח חלק הורמון ה DHT בדילול השיער, אך המחקרים מראים כי הורמון זה מתחיל תהליך של צמצום זקיק השערה. השיער הולך ומדלדל עד שהוא נהפך פלומתי. השלב האחרון הינו חוסר שיער מוחלט. מקור ה DHT הינו הורמון הטסטוסטרון, ההורמון הגברי, שהופך בגוף להורמון ה DHT על ידי אנזים הנקרא 5 אלפא רדוקטאז. תרופות לצמיחת שיער מכילות מרכיבים המונעים את פעילות האנזים 5 אלפא רדוקטאז ובכך מורידות את רמות ה DHT ומונעות התקרחות. תרופות אילו לרוב בעלות תופעות לוואי כגון אימפוטנציה וחוסר חשק מיני.

טריכוטילומניה
התקרחות עקב תלישת שיער . תופעה פסיכולוגית זו מתרחשת יותר אצל ילדים מאשר מבוגרים. זוהי הפרעה נפשית שמאופיינת על ידי חוסר יכולת לשלוט בדחף למרוט את השיער. פעולה זו גורמת להתקרחות, בעיקר באזור הקרקפת.

טראומה
כגון כימותרפיה, הקרנות לקרקפת, לידות, ניתוח מסובך, הרעלה ומתח קיצוני. מתח קיצוני גורם להתקרחות הנקראת TELOGEN EFFLUVIUM

איבוד שיער עקב לידה
מצב זה מאופיין בדלדול השיער אך לא מוביל להתקרחות. במצב זה השיער נהיה יותר עבה בזמן ההיריון עקב עלייה ברמות אסטרוגן. לאחר הולדת התינוק רמות האסטרוגן יורדות ומתאזנות והשיער העודף נושר. איבוד שיער עקב לידה יכול להיגרם עקב חסרים תזונתיים. במהלך ההיריון עולה הדרישה למרכיבים חיוניים במזון כגון ויטמינים, מינרלים וחומצות שומן חיוניות. דרישה זו עולה אף יותר בזמן ההנקה. במידה והאם אינה אוכלת תזונה מאוזנת, חסרים יכולים להתפתח ולגרום לסימפטומים רבים, בניהם הידללות השיער.

חוסר ברזל
גורם שכיח לדילול השיער, למרות שאינו גורם להתקרחות

פטריות בקרקפת
יכולות לגרום להתקרחות מסיבית: פטריית TINEA CAPITIS, גזזת, שכיחה בעיקר אצל ילדים ונדירה אצל מבוגרים. במקום הנגוע בפטרייה לא יצמח שיער. טיפול מהיר הכרחי כדי להבטיח שהשיער ישוב ויצמח במקום הנגוע.

אלופסיה אארטה
מחלה אוטואימונית שבה הגוף מייצר נוגדנים הפוגעים בחלבוני פיגמנט השיער, יוצרים דלקת, וכתוצאה נושר השיער. המחלה יכולה להתרחש בנקודה אחת בקרקפת או בכל הגוף.

תת פעילות בלוטת התריס – היפותירואידיזם
עלול לגרום לנשירת שיער, לרוב בקדמת הקרקפת ובשליש החיצוני של הגבות.

יתר פעילות בלוטת התריס – היפרתירואידיזם
עלולה לגרום לנשירת שיער בעיקר בצידי הקרקפת

התקרחות זמנית עקב ציסטה בעור
לרוב נמשך עד כמה שבועות.


טיפול נטורופתי טבעי - התקרחות - נשירת שיער

במסגרת הטיפול הנטורופתי חשוב ראשית להבין מהו הגורם להתקרחות או לנשירת השיער. מטרת הטיפול הנטורופתי לטפל בבעיה. מכיוון שהתקרחות או נשירת שיער היא רק הסימפטום, יש להגיע לשורש הבעיה ולטפל בה בהתאם. שלב ראשון לאבחנה הוא לעשות בדיקות דם מקיפות לשלול חסר ברזל, תת פעילות או יתר פעילות של בלוטת התריס ומצב בריאותי כללי. בנוסף עורך הנטורופת תשאול מקיף לגבי ההיסטוריה הבריאותית, לידות אם מדובר באישה, רמות מתח והרגלי תזונה. במידה וההתקרחות מסיבית וצורתה איים-איים יש לשלול אצל רופא עור המצאות של פטרייה ואלופסיה אארטה.
על פי האבחנה מותאמת תכנית טיפול:

חסרים תזונתיים
במידה וקיימים חסרים תזונתיים יש לשדרג את התזונה לתפריט תזונתי מפורט שיכלול את כל המרכיבים החיוניים לגוף. במידה ויש חסרים בבדיקות דם יש לשקול לתת תוספי תזונה. כמו כן יש לבדוק אם קיימת ספיגה תקינה של מערכת העיכול. ספיגה לא תקינה תוביל לחסרים תזונתיים גם אם התפריט התזונתי מאוזן.

מתח
במסגרת הטיפול הנטורופתי מלמד הנטורופת את המטופל טכניקות הרפיה. בנוסף ניתן לשלב טכניקות מגע למטרות הרפיה כגון רפלקסולוגיה.

פטריה
במסגרת הטיפול הנטורופתי ניתן להשתמש בצמחי מרפא בהתאמה אישית חיצונית ופנימית לקטול את הפטריה. ישנם צמחי מרפא יעילים ביותר הפועלים נגד פטריות.

אלופסיה אארטה
הטיפול הקונבנציונלי במחלה זו הינו קורטיזון המוריד את הדלקתיות בזקיק השערה. ניתן להוריד את רמת הדלקתיות במסגרת הטיפול הנטורופתי על ידי תזונה, תוספי תזונה וצמחי מרפא אנטי דלקתיים. על ידי אכילה של שומנים מורידי דלקת והימנעות משומנים מעודדי דלקת , ניתן להגיע לאיזון ולמנוע את נזק המחלה.

התקרחות אנדרוגנטית
ישנם צמחי מרפא הפועלים להורדת רמות הורמון ה DHT שאינם גורמים לתופעות לוואי. הידוע מבניהם הוא ה SAW PALMETTO שהוכח מחקרית כמשפיע על אנזים אלפא 5 רדוקטאז. התאמה של פורמולת צמחי מרפא יכולה למנוע התקרחות ואף לעזור לצמיחת שיער.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי - התקרחות - נשירת שיער

שאלה:
אני בת 42 ונוטלת דרך קבע כדורים להורדת כולסטרול. בתחילת החורף הייתה לי נשירת שיער לא רצינית (אך בשבילי כן ) והחלטתי לקחת תוספות של ויטמינים כמו ויטמין b ואבץ. ברצוני לדעת האם זה עוזר לנשירת שיער ?
תשובה:
נשירת שיער יכולה לנבוע מכמה מצבים כגון מתח, לידה או חסרים תזונתיים. אם הנשירה שלך היא עקב חסרים תזונתיים תוסף יכול לעזור. יחד עם זאת יש לבדוק מדוע נוצרו חסרים תזונתיים – האם תזונתך לא מאוזנת, או שאולי מערכת העיכול לא מעכלת וסופגת כמו שצריך.

שאלה:
אני בן 35 והתחילה לי התקרחות בראש. מה אני יכול לעשות?
תשובה:
קודם כל אני מציעה לגשת לרופא עור לבדוק את הקרקפת, אולי יש לך פטריה שגורמת לנשירת שיער. יתכן גם גורם תורשתי - אם לאבא או לסבא יש גם קרחת. אני מניחה שאתה לא תולש את שערותיך, אחרת היית מציין זאת. אין ספק שנשירת שיער עד כדי התקרחות צריכה טיפול. לדעתי כדאי ללכת לייעוץ נטורופתי כדי לבדוק את כל המערכות בגוף - אולי נשירת השיער נובעת ממקור אחר.

שאלה:
שאלתי מה לעשות במקרה של נשירת שיער מכיוון שאינני אוכלת בשר לעיתים קרובות אני נוטלת ויטמין B12 אבל אין שינוי במצב.
תשובה:
נשירת שיער יכולה להיגרם מכמה סיבות:
1. נשירה גנטית - אי אפשר לשנות גנים אבל אפשר להאט את התהליך ולאפשר להחזיק יותר שנים עם השיער. נשירה זו מקושרת יותר עם גברים.
2. עודף אנדרוגנים - הורמוני מין גבריים הקשורים לנשירה (גם לאקנה וסבוריאה) האנדרוגנים מכווצים את נימי הדם קרוב לעור דבר המונע אספקת דם לשורש השיער. ניתן לבדוק את מצב ההורמונים על ידי בדיקת דם
3. עודף מתחים
4. חוסר סירקולציה של דם לראש. זרימת דם תקינה לקרקפת מחיה ומזינה את זקיק השערה.
5. חוסר B12 וברזל . ניתן לשלול על ידי בדיקות דם .
6. חוסר מינרלים - שיער בריא זקוק למינרלים מסוימים לדוגמה: גופרית, אבץ וסיליקה.
7. פטרייה בקרקפת - כדאי לבדוק אצל רופא עור מה מצב הקרקפת.
יש לבדוק מה המקור לנשירת השיער ולפי זה לטפל.


מחקרים רפואיים אודות יעילות הטיפול הטבעי - התקרחות - נשירת שיער

צמחי מרפא והשפעתם על נשירת שיער
מחקר המוכיח כי הצמח SAW PALMETTO מונע פעילות של האנזים אלפא 5 רדוקטאז

תזונה והתקרחות
מרכיבים בוטניים צמחיים המונעים פעילות של האנזים אלפא 5 רדוקטאז

מינרלים ונשירת שיער
חסר ברזל מהווה גורם סיכון לאיבוד שיער אצל נשים בגיל הפוריות


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית