התקף חרדה סימפטומים וטיפול טבעי

 

שאלה
לפני כמה ימים קיבלתי התקף חרדה והרגשתי שאני מאבד שליטה עם דופק מהיר מאוד, גלי חום בפנים וסחרחורות. פחדתי שאני הולך להתעלף באמצע הכיתה. אני סטודנט שנה שלישית ונראה לי שהלחץ הגדול מהלימודים הוא הגורם להתקף החרדה. התקף החרדה השפיע עלי לרעה וכבר כמה ימים אני מרגיש מצוברח ואין חשק לכלום, אני אפילו לא נהנה מהדברים שאהבתי בגלל הלחץ שאני נמצא בו. האם זה טבעי? אני מרגיש סהרורי ומעורפל. רציתי לדעת האם אלו סימפטומים של חרדה או אולי משהו אחר. יכול להיות שזה וירוס או בעיה גופנית שגורמת לחרדה? האם אפשר לטפל בהתקף חרדה שלא יחזור שוב? אני מפחד לקחת תרופות פסיכיאטריות כי שמעתי שהם מאוד מזיקות. מהם הסימפטומים להתקף חרדה והאם זה יכול לעבור מעצמו?

 

תשובה

מבחינה פסיכולוגית ישנה חלוקה מסויימת לכלל הפרעות החרדה. ישנם עשרות סימפטומים לחרדה וכל מה שכתבת בשאלתך נכלל תחת אותם סימפטומים. ישנם פסיכולוגים שרואים בחרדה ודיכאון כמטבע בעל שני צדדים. סביר מאוד להניח שהלחץ והמתח בו אתה שרוי עוררו את התקף חרדה. הדבר החשוב ביותר במצבך הוא להבין שחרדה היא ברוב המקרים פחד הנובע ממנגון השרדותי תקין שיוצא מכלל שליטה ומתחיל לפעול גם כשאין סכנה ממשית או איום מידי. כאשר מתחיל מעגל תגובות שלילי זה יש צורך להפסיקו והצעד הראשון הוא למנוע פחד מהחרדה עצמה. קשה מאוד להסביר או לבקש מאדם הנמצא בחרדה פשוט להרגע ולא לפחד אולם זו הדרך אליה צריך להגיע כך או אחרת. ברור שקשה להנות ממשהו כאשר אתה נמצא במתח גבוה. אתה יכול להשוות את החרדה שלך למכונית מירוץ שהמנוע שלה פועל בשיא הכוח אבל בהילוך סרק.. או נסה לדמיין את האנטילופה שנסה על חייה מהנמר שרודף אחריה.. אתה חושב שהיא יכולה לעצור ולהנות מאיזה עשב רענן? ברור שלא.. זה המצב בו אתה נמצא.. מנגנון הפחד שלך עובד בשיא הכוח כאילו ישנו איום קיומי עליך בעוד שלמעשה אתה פשוט יושב בכיתה ללא תזוזה רצינית. אז זה טבעי ביותר כשאתה נמצא בחרדה ובמתח שלא תוכל להנות מדברים פשוטים. לגבי החשש שלך מתרופות הרי שכיום ישנם תרופות מתקדמות בעלות תופעות לוואי יחסית נמוכות ובגדול הדימוי שיצא להם לא ממש בפרופורציה. חרדות ודיכאון בהחלט יכולים לנבוע בשל סיבות גופניות כמו בעיות בבלוטת התריס - גש להבדק על מנת לשלול את האופציה הזו. יכול מאוד להיות שגם וירוס במעיים גרם לך לתחושת סחרור ועייפות קיצונית שגרמו לך לבהלה שהובילה להתקף החרדה.. כך או אחרת חשוב כרגע לטפל במתח בו אתה נמצא ולהפחיתו, לצד הרגעה כללית הן גופנית והן מחשבתית. חרדה יכולה לעבור מעצמה אולם מומלץ לסייע לה לעשות כן על מנת להמנע ממצב בו היא מחמירה ללא צורך.


צמחי מרפא טובים להפחתת חרדות והרגעה כללית

ישנם מספר צמחי מרפא מצויינים להרגעה ולהפחתת חרדה, לחץ, מתח ודאגות מיותרות. בשנים האחרונות בוצעו מחקרים קליניים רבים על מספר צמחי מרפא להרגעת חרדות ונמצא כי הם יעילים מאוד בהשפעתם על מערכת העצבים. צמחי המרפא יעזרו לך להרגיע את המתח הגופני ויפחיתו את המחשבות הדאגניות ואת הלחץ בו אתה נמצא. ברגע שזה יקרה אתה עולה על מסלול חיובי של שחרור מתח, הרפייה ורגיעה. לידיעתך, במצב הרפייה מוחלט אתה לא תוכל לחוש רגשות שליליים כמו חרדה ודיכאון ולכן להרפייה כוחות ריפוי עצומים. אז בוא נעשה קצת סדר: ראשית כל מה שקרה לך הוא די נפוץ ודי פשוט לטיפול. שנית הטיפול למצבך, במיוחד כרגע שהחרדה היא עדיין טרייה אצלך, הוא להגיע להרפייה ורגיעה מהירה. תתחיל עם צמחי המרפא ובמקביל תתחיל לעשות קצת פעילות גופנית כמו הליכות או ריצות קלות מספר פעמים בשבוע. הפעילות הגופנית תעזור לך מאוד לשחרר את המתח. צמחי המרפא יסייעו לך לשחרר ולהרגע ביתר קלות מאחר והם טובים מאוד לחיזוק מערכת העצבים, להזרמת דם משופרת למוח, חיזוק פעולת בלוטת האדרנל מה שיקנה לגופך יכולת עמידות גבוהה יותר במצבי מתח, צמחי המרפא יפחיתו את שטף המחשבות הטורדניות ויעזרו לך לשוב להתרכז טוב יותר בלימודים ואף יעזרו לך לשפר את הריכוז, את היכולת הקוגנטיבית ואת הזיכרון.
אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..